Aplikacja IKOL TRACKER obsługuje tablice dealerskie przez IKOL DEALER

Jeszcze niedawno, sprzedawcy samochodów musieli rejestrować każdy samochód oddzielnie, aby móc wyruszyć nim na jazdę próbną. Teraz są nowe przepisy, które przestały być tak uciążliwe i zakładają minimum formalności. Profesjonalna rejestracja pojazdów nadaje odpowiednie uprawnienia i pomaga organizować pracę dealerom. IKOL stworzył narzędzie, które ułatwia obsługę tablic. Dziś na blogu o nowej wersji aplikacji IKOL TRACKER.

 

Na początek jeszcze słów kilka o samych tablicach, które od kilku miesięcy są wykorzystywane do jazd testowych w salonach dealerskich.

Profesjonalne tablice rejestracyjne, zwane też zamiennie tablicami dealerskimi, to nowy pomysł na oszczędność. Przepisy weszły w życie 11 lipca 2019 i są skierowane do salonów samochodowych, producentów samochodów oraz do ośrodków badawczych, choć dealerzy są główną grupą docelową, która najszerzej korzysta z profesjonalnej rejestracji tablic.  

 

Jak są wykorzystywane tablice dealerskie?

Chodzi o rejestrację samochodów przeznaczonych tylko do jazd testowych. Pozwala to na dużą elastyczność, ponieważ tablice można przewieszać z jednego samochodu na drugi, po wcześniejszym wypełnieniu blankietu dowodu rejestracyjnego. Przynosi to także oszczędności w ubezpieczeniu, ponieważ jest to ubezpieczenie na miesiąc, a nie za cały rok z góry. Tańsza jest również rejestracja, a finalnie prostsza sprzedaż samochodu, ponieważ samochód zarejestrowany jest tańszy, niż niezarejestrowany.

Należy jednak podkreślić, że ta forma rejestracji samochodów przeznaczona jest wyłącznie do celów testowania nowych pojazdów.

 

Nowe obowiązki dealera samochodowego

Dealer samochodowy ma odtąd ułatwienie, ale też więcej pracy administracyjnej. To on, posiadając komplet tablic rejestracyjnych oraz blankiety dowodów, wykonuje profesjonalną rejestrację, czyli wypełnia blankiet dowodu rejestracyjnego, który jest ważny 30 dni.

 

Jak to się odbywa?

Dealer otrzymuje blankiety dowodów rejestracyjnych, o które wnioskował do starostwa. Ilość tablic i blankietów jest nieograniczona. Pierwszą stronę blankietu wypełnia starosta, drugą stronę wypełnia już dealer samochodowy. Blankiety są wypełniane na konkretne samochody.

 

Jazda testowa

Kiedy klient wybierze już samochód testowy, to przed wyjazdem, należy wprowadzić datę i godzinę rozpoczęcia jazdy testowej, a obok klienta musi siedzieć pracownik salonu, który będzie miał przy sobie profesjonalny dowód rejestracyjny.

 

Jak działa IKOL DEALER? 

Aby ułatwić pracę dealerom, IKOL wprowadził na rynek nową wersję aplikacji IKOL Tracker, dla wersji Android, która pozwala na szybką zmianę przypisania tablicy dealerskiej do samochodu, podczas jazdy testowej.

 

Można tam znaleźć zestawienie tablic dealerskich, dowodów rejestracyjnych oraz pełnej, automatycznej ewidencji użytkowania profesjonalnych tablic rejestracyjnych.

 

 

Narzędzie IKOL DEALER to:

 • intuicyjne przygotowanie samochodu do jazdy testowej
 • automatyczna ewidencja pojazdów
 • proste wypełnianie blankietów dowodów rejestracyjnych
 • alerty w formie SMS z informacją o stanie akumulatora każdego pojazdu
 • zdalne uruchomienie pojazdu
 • kontrola lokalizacji

 

 

Pełne wsparcie systemu tablic dealerskich znajduje się na platformie IKOL ONLINE. Moduł IKOL DEALER, dostępny jest w planie abonamentowym o tej samej nazwie.

 

Opłaty urzędowe za profesjonalną rejestrację

 • Wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów – 100 zł
 • Blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego – 10 zł
 • Wydanie znaku legalizacyjnego na profesjonalne tablice rejestracyjne -  12,50 zł

           Tablice rejestracyjne:

 • Komplet profesjonalnych tablic samochodowych – 80 zł
 • Profesjonalne tablice motocyklowe – 40 zł
 • Profesjonalne tablice motorowerowe – 30 zł

 

Zielone tablice i profesjonalne dowody rejestracyjne nowelizują prawo o ruchu drogowym. IKOL DEALER został stworzony, aby właściciele salonów dealerskich mogli sprawnie planować, organizować i usprawniać formalności urzędowe w świetle nowego prawa.