Czy można zdalnie odciąć rozrusznik?

Człowiek za kierownicą

Zdalne odłączenie rozrusznika? Brzmi trochę jak science fiction. A jednak jest jak najbardziej możliwe - wystarczy, że w samochodzie zamontujemy lokalizator GPS w raz z przełącznikiem odcięcia rozrusznika i uruchomimy odpowiednią usługę.

 

Rozrusznik czy zapłon?

Na początek musimy zrozumieć różnicę pomiędzy odcinaniem (lub odłączaniem) rozrusznika, a wyłączeniem zapłonu. Odłączenie rozrusznika nie pozwala na wyłączenie silnika pojazdu, który jest w ruchu. Rozrusznik zostanie zablokowany dopiero wtedy, gdy kierowca wyłączy pojazd i będzie chciał go uruchomić ponownie. Zdalne odłączanie lub odcinanie zapłonu jest praktyką niebezpieczną, ponieważ wiąże się to z wyłączeniem silnika pojazdu, niezależnie czy jest on w trakcie postoju lub podczas ruchu, co może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Dlatego w systemie ikol umożliwiamy tylko zdalne odcięcie rozrusznika.

Jak to działa?

Gdy system zostanie wyposażony w zdalny przełącznik odcięcia rozrusznika pojazdu przełącznik, użytkownik systemu posiadający odpowiednie uprawnienia ma zdalnie wyłączyć i włączyć rozrusznik w pojeździe. Następnie, po zalogowaniu do Aplikacji ikol Online, musi tylko wcisnąć symbol kłódki, która wyłączy, lub uruchomi rozrusznik:
 

Wyłączanie rozrusznika w systemie ikol

 

Do czego może się to przydać?

Zdalna kontrola działania rozrusznika pełni przede wszystkim funkcję zabezpieczającą pojazd przed nieautoryzowanym jego ponownym użyciem. Jeśli samochód został skradziony lub przywłaszczony, mamy możliwość jego unieruchomienia i podjęcia działań zmierzających do odzyskania mienia. To także bardzo przydatna funkcja dla właścicieli wypożyczalni samochodów, których klienci nie zapłacili za wynajem i nie oddali pojazdu na czas - pojazd zostanie uruchomiony, gdy odpowiednia kwota zostanie uiszczona na koncie wypożyczalni.

 

Zdziwiony kierowca

 

Sprawdź ofertę