E-PRAWO JAZDY W TELEFONIE JUŻ W 2020

tradycyjne prawo jazdy zastąpi aplikacja mPojazd

Jeszcze w tym roku jeżdżąc samochodem, będziesz mógł zostawić tradycyjne prawo jazdy w domu, a przy kontroli pokazać prawo jazdy na smartfonie. Brzmi świetnie, ale aby z korzystać z takich przywilejów czekamy na zmiany w przepisach.

 

Na razie czekamy, aż prawo o ruchu drogowym będzie znowelizowane i kierowcy nie będą karani mandatem w wysokości 50 zł za jazdę bez prawa jazdy.

 

Era cyfryzacji ma niewątpliwie swój czas i swoje pięć minut, które nie mijają jak chwilowe trendy. Tendencja ogólnoświatowa już od kilku lat dąży do tworzenia platform online, które pozwolą na załatwiania wszelkich formalnych spraw za sprawą globalnych platform internetowych. Cyfrowe rozwiązania coraz lepiej służą obywatelom. Przez internet można załatwić wiele formalnych spraw, np. składać wnioski o paszport lub na świadczenia 500+.

 

Już teraz sprawnie działa aplikacja mObywatel, która, jak powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski – „cieszy się coraz większym powodzeniem i korzysta z niej aktywnie już ponad 500 tysięcy osób”. Możesz posługiwać się aplikacją wszędzie tam, gdzie potrzebne jest potwierdzenie Twojej tożsamości. Sprawnie zastępuje już dowód osobisty lub paszport. Sama aplikacja jest bezpłatną usługą na smartfony z systemem operacyjnym Android i iOS, dzięki której można okazać swoją mTożsamość poprzez założenie zaufanego profilu.

 

 

Nowa aplikacja  - mPojazd

Ministerstwo cyfryzacji postanowiło zadbać o zapominalskich, którym zdarza się jeździć bez dokumentu i elektroniczne prawo jazdy ma wejść w pierwszym kwartale 2020 roku. Obecnie w ramach elektronicznej usługi mObywatel kierowcy przechowują na telefonie takie dokumenty jaki dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz ubezpieczenie OC. Już niebawem doczekamy się e-prawa jazdy w aplikacji mPojazd. Nowe e-prawo jazdy będzie miało charakter oficjalnego dokumentu, ale co ważne, nie będzie honorowany poza granicami kraju. Aplikacja mPojazd będzie odwzorowaniem informacji z dowodu rejestracyjnego. Już teraz przypomina kierowcy o zbliżającym się terminie policy OC oraz o końcu ważności badania technicznego i punktach karnych.

 

To kolejny ukłon w stronę kierowców od pażdziernika 2019r. od kiedy nie muszą jeździć z papierowym dowodem rejestracyjnym.Na kolejne ułatwienie kierowcy mają czekać maksymalnie do końca pierwszego kwartału.

 

 

źródło: radiomaryja.pl

Kategoria: