Co to jest system ikol?

System ikol to internetowy lokalizator GPS, który umożliwia monitoring i lokalizację samochodów, motocykli, łodzi, quadów, samolotów, sprzętu budowlanego, a także ludzi, zwierząt oraz telefonów 24 godziny na dobę przez stronę internetową. Nadajnik GPS ikol doskonale sprawdza się jako monitoring GPS samochodu, przenośny lokalizator dla dziecka lub osoby starszej, a także jako przydatna funkcja lokalizacji telefonu dla każdej osoby korzystającej z systemu Android. Niezwykle wytrzymały moduł ikol odbiera informacje o swojej pozycji przy pomocy satelit GPS, a następnie przesyła te dane na stronę internetową system.ikol.pl przy pomocy sieci GSM. Dzięki temu możliwe jest lokalizowanie pojazdów, ludzi, zwierząt oraz przedmiotów z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu.

Czy ikol jest akceptowany przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe?

Tak. System monitoringu ikol jest akceptowany przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe jako zabezpieczenie pojazdu. Ponadto, dodatkowa usługa "Ochrona Pojazdu" jest również respektowana, gdy Towarzystwo Ubezpieczeniowe wymaga umowy gwarantującej interwencje odpowiedniej załogi na wypadek kradzieży.

Jakie zastosowania ma ikol?

Zastosowań systemu ikol jest bardzo wiele. Niektóre z nich przedstawiliśmy w dziale "Nasze rozwiązania". Są to między innymi: Elektroniczna Ewidencja Przebiegu Pojazdów, niezbędna by móc odliczać 100% VAT od wszystkich kosztów związanych z pojazdem. ikol świetnie sprawdza się w  użytkowaniu prywatnym, w lekkich flotach firmowych, przy zarządzaniu mobilną sprzedażą, w wypożyczalniach samochodów, maszynach budowlanych i rolniczych... Zastosowań jest bardzo wiele. 

W jaki sposób dokupić dodatkowe funkcje ikol?

Jest to bardzo proste. Po zalogowaniu do aplikacji ikol  na system.ikol.pl kliknij ikonkę „Wybór usług ikol” -> "Wybór usług", zaznacz odpowiednią umowę i wybierz potrzebne Ci funkcje.

Ile kosztuje lokalizator GPS do samochodu?

Na naszej stronie internetowej można znaleźć pełny cennik zarówno naszych lokalizatorów, jak i abonamentowych usług dodatkowych oferowany przez ikol. Standardowy moduł ikol GO przeznaczony do lokalizacji pojazdu kosztuje 390zł netto. Moduł umożliwiający kontrolę zużycia paliwa oraz oferujący wiele dodatkowy funkcji to koszt 590zł netto. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą TUTAJ.

Chcę zabezpieczyć swój samochód przed kradzieżą. Czy GPS to dobry pomysł?

Może się wydawać, że możliwość lokalizowania online swojego samochodu przy pomocy sygnału GPS to dobry pomysł na wypadek kradzieży. Niestety tak nie jest. Sygnał GPS można łatwo zagłuszyć, co też nagminnie wykorzystują złodzieje samochodów. W celu skutecznego zabezpieczenia na wypadek kradzieży warto zaopatrzyć pojazd w system radiowy LoJack. Tego systemu nie można zagłuszyć, a zaginiony pojazd jest odzyskiwany często w przeciągu tylko kilku godzin. Więcej na temat systemu LoJack możesz przeczytać TUTAJ.

Po jakim czasie od dodania nowego lokalizatora na system.ikol.pl będę mógł korzystać z usługi ikol?

Zazwyczaj aktywacja zajmuje od 1 do 3 dni. Bardzo rzadko, w szczególnych przypadkach, aktywacja może potrwać do 10 dni. 

Co to jest szyna CAN?

Szyna CAN to urządzenie w pojeździe, w którym płyną zebrane informacje ze wszystkich jego czujników. Dzięki modułowi ikol CAN można zintegrować lokalizator GPS z całym pojazdem. Umożliwia to kontrolę paliwa, wychwycenie próby kradzieży paliwa, nadmiernego spalania, nieekonomicznej i nieekologicznej jazdy (wraz z funkcją Ecodriving). Lokalizator GPS montowany przy szynie CAN jest o wiele bardziej skuteczniejszym i tańszym rozwiązaniem niż sonda paliwowa.

Co to jest moduł ikol OBD?

Moduł ikol OBD działa na takiej samej zasadzie, jak pozostałe moduły w ofercie ikol z jedną różnicą – montaż modułu jest banalnie prosty i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Instalacja modułu odbywa się poprzez wpięcie go do gniazda diagnostycznego OBD w pojeździe. Jedynym ograniczeniem dotyczącym użytkowania tego rodzaju modułu jest model pojazdu – w starszych modelach gniazda OBD nie były obowiązkowe, więc nie istnieje techniczna możliwość podłączenia w nich modułu ikol OBD.

Jakie informacje będę mógł odczytać z modułu ikol OBD?

Każdy pojazd posiadający gniazdo diagnostyczne OBD dzięki modułowi ikol OBD będzie mógł odczytać informacje o aktualnym położeniu pojazdu, a także historię tras do 12 miesięcy wstecz. Dodatkowe informacje, jakie moduł będzie mógł odczytać z komputera pokładowego są zależne od modelu, marki i roku produkcji pojazdu. Informację o tym, jakie funkcje są możliwe do odczytania przez moduł OBD można uzyskać wpinając moduł w złącze OBD i sprawdzając pełną funkcjonalność w systemie ikol Online w zakładce „Kontrola lokalizatora”.

Posiadam 3 samochody, którymi na zmianę poruszają się moi pracownicy. Czy muszę w każdym z pojazdów zamontować lokalizator GPS, aby móc kontrolować trasy ich przejazdów?

W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie zakup jednego moduł ikol OBD. Dzięki prostocie montażu (wystarczy wpiąć moduł do złącza OBD w pojeździe) można dowolnie wkładać i wyjmować moduł i korzystać z niego w różnych pojazdach. Jedynym wymaganiem jest posiadanie złącza diagnostycznego OBD w konkretnym pojeździe.

Co to jest Elektroniczna Ewidencja Przebiegu Pojazdów?

Elektroniczna Ewidencja Przebiegu Pojazdów - EEPP - kilometrówka - to automatyczny system służący ewidencjonowaniu wszystkich przejazdów samochodów służbowych, który wykorzystuje do tego celu lokalizator GPS. Dzięki EEPP firmy mogą odpisywać 100% VAT za wszystkie wydatki związane z pojazdem: przede wszystkim za zakup paliwa oraz różnego rodzaju opłaty eksploatacyjne.

Jak zamówić usługę ikol?

Zamówienie dowolnego lokalizatora GPS ikol odbywa się poprzez nasz sklep internetowy - shop.ikol.pl. Na stronie należy zamówić odpowiedni moduł, wprowadzić dane do wysyłki, opłacić towar, a następnie sfinalizować transakcję. Po otrzymaniu przesyłki nadajnik GPS należy zainstalować w pojeździe, a następnie na stronie system.ikol.pl, po zalogowaniu, wybrać opcję "Dodaj nowy lokalizator" i postępować zgodnie z informacjami umieszczonymi na stronie.

Chciałbym wiedzieć, jak pracują moi kierowcy w terenie – gdzie się znajdują, jak jeżdżą, czy odwiedzili już konkretną hurtownię itp. Czy to możliwe?

Tak! W celu kontrolowania na żywo oraz do 12 miesięcy wstecz pozycji pojazdów służbowych najlepiej sprawdzą się nasze moduły: ikol GO oraz ikol CAN. Lokalizator zamontowany w pojeździe umożliwia sprawdzanie na mapie, gdzie znajdują się monitorowane samochody. Trasa ich przejazdu jest niezwykle precyzyjna – moduły wysyłają swoją pozycję nawet co 1 minutę i przy każdym zakręcie większym niż 45 stopni. Do kontrolowania stylu jazdy kierowców przeznaczona jest funkcja Ecodriving. W graficzny sposób pokazuje ona zachowania pracowników na drodze – gwałtowne przyspieszania i hamowania, pozostawianie auta na biegu jałowym, a także przekraczanie prędkości. W celu zobrazowania tras przejazdów kierowców o miejsca ich postojów, warto skorzystać z Bazy klientów/punktów. Po wprowadzeniu do systemu adresów hurtowni, klientów, stacji paliw czy innych istotnych punktów, pokażą się one na mapie i będą także uwzględniane w generowanych raportach.

W jakich przeglądarkach mogę korzystać z aplikacji ikol?

We wszystkich głównych przeglądarkach (IE, Chrome, Firefox). Aby mieć pewność poprawnego działania Aplikacji ikol Online upewnij się, że masz zainstalowane najnowsze aktualizacje. W przypadku starszych wersji przeglądarki Aplikacja może nie działać poprawnie. 

Czy jest możliwość sprawdzenia pozycji lokalizatora z poziomu telefonu?

Tak, można zrobić to, korzystając z przeglądarki w telefonie, albo pobrać ze sklepu Google lub App Store darmową aplikację ikol Tracker i zainstalować w swoim urządzeniu. ikol Tracker umożliwia szybkie i wygodne przeglądanie pozycji lokalizatorów oraz ich tras historycznych, nie można w niej nic konfigurować, służy jedynie do szybkiego sprawdzenia, co dzieje się z lokalizatorami. Należy do aplikacji zalogować się swoim loginem i hasłem, służącym do logowania w Aplikacji ikol Online, po czym wybrać z listy interesujący nas lokalizator. 

Chciałbym zapisywać swoje trasy podróży i dzielić się nimi na swojej stronie internetowej. Jak to zrobić?
W celu zapisania trasy swoich podróży można wykorzystać przenośny lokalizator ikol SPOT lub darmową aplikację ikol X. Aby przedstawić historię podróży (lub też aktualne miejsce swojego pobytu) na swojej stronie internetowej, warto skorzystać z funkcji Widgety. Generator widgetów umożliwia stworzenie w pełni interaktywnej mapy prezentującej trasę z określonego przedziału czasowego (kilka godzin, dni, a nawet tygodni). Wystarczy wkleić gotowy kod HTML do kodu własnej strony i już! Od tej chwili widget na stronie będzie prezentował dowolną trasę z Twoich podróży.
Mam nowy samochód i obawiam się utraty gwarancji po zamontowaniu modułu. Czy oznacza to, że nie mogę mieć monitoringu GPS w swoim pojeździe?

Montaż naszych modułów w pojeździe w żaden sposób nie wpływa na utratę gwarancji. Jeśli jednak ma Pan obawy, polecamy skorzystanie z modułu ikol OBD – montaż tego nadajnika odbywa się poprzez wpięcie go do gniazda diagnostycznego w aucie. Żadnego lutowania kabli, żadnej zbędnej ingerencji w pojazd. W każdej chwili urządzenie można wyjąć i przełożyć do innego pojazdu. To niezwykle praktyczne rozwiązanie dla wypożyczalni samochodów lub niewielkiej floty pojazdów, w której nie ma potrzeby montażu lokalizatora GPS na stałe.

Czy potrzebne są dodatkowe programy komputerowe?

Nie, wystarczy wejść na stronę Internetową system.ikol.pl i się zalogować.

Czy ikol pomoże mi w przypadku kradzieży samochodu?

Tak. W ofercie ikol znajduje się funkcja Ochrony Centrum Operacyjnego 24/7. Nasz zespół ma wieloletnie doświadczenie w odzyskiwaniu pojazdów we współpracy z policją. 

Czy ikol działa na terenie całej Unii Europejskiej?

Tak. Funkcja "Zasięg: UE" pozwala na dostęp online na żywo do pozycji pojazdu na terenie całej Unii Europejskiej, Szwajcarii oraz Norwegii z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu.

Czy mogę zostać dystrybutorem ikol?

Oczywiście. Możesz zostać dystrybutorem GPS, dystrybutorem Ewidencji, po prostu dystrybutorem ikol. Skontaktuj się z nami przez dział kontakt, by przekonać się jakie warunki oferujemy.

Czy sygnał GPS i GSM można zagłuszyć?

Jak najbardziej, sygnały GPS i GSM są stosunkowo łatwe do zagłuszenia. Systemy GPS nie zostały stworzone w celu odzyskiwania skradzionych pojazdów, więc złodzieje będą w stanie zastosować metody zagłuszenia. Dotyczy to wszystkich systemów monitoringu opartych na GPS/GSM. Jedynym sposobem ochrony przed zagłuszeniem jest radiowy system LoJack, który jest stworzony wyłącznie w celu odzyskiwania skradzionych pojazdów (www.lojack.pl). Jeśli jednak wykupisz usługę ochrony centrum operacyjnego 24/h dobę będziesz miał do dyspozycji 24h/dobę zespół specjalistów, dodatkowe środki techniczne oraz mobilne ekipy poszukiwawcze, które wraz z policją będą szukały Twojego pojazdu w przypadku kradzieży.