GPS III generacji

kolejna generacja GPS

GPS to technologia, która nie dość, że rewolucjonizuje świat, to wciąż się rozwija. Dzięki niej możemy lokalizować z dużą dokładnością, ale to powoli nie wystarcza. Nadchodzi nowa odsłona GPS i nowy standard dla użytkowników. Rakieta SpcaceX Falcon 9 już została wyniesiona na orbitę. To GPS III generacji, który ma zapewnić wiele korzyści. Do końca 2034 roku będziemy mieli 32 nowe satelity, które ma dostarczyć koncern zbrojeniowy Lokheed Martin.

 

 

Co warto wiedzieć o systemie GPS?

GPS (global positioning system) - to system nawigacji satelitarnej, który obejmuje swoim zasięgiem całą kulę ziemską. Działanie systemu GPS daje użytkownikowi możliwość nawigacji w terenie. Satelity, które krążą po orbicie okołoziemskiej mają za zadanie zmierzyć czas dotarcia sygnału radiowego do odbiornika, który może dokładnie obliczyć pozycję geograficzną (długość i szerokość geograficzną) i podać aktualny czas GPS z bardzo dużą dokładnością.

System GPS składa się z trzech segmentów:

  1. Segmentu kosmicznego – 31 satelitów orbitujących wokół Ziemi
  2. Segmentu naziemnego – stacji kontrolnych i monitorujących na Ziemi
  3. Segmentu użytkownika – odbiorników sygnału

 

 

Obecnie korzystamy z GPS 2 generacji

W 1993 roku, amerykańskie siły powietrze oficjalnie udostępniły technologię GPS i od tamtej pory cały świat mógł korzystać z nawigacji satelitarnej. Jednak od tego czasu wiele się zmieniło i postęp technologiczny poszedł daleko do przodu. Od 2000 roku Amerykanie pracują nad udoskonaleniem tego systemu i wiadomo już, że do 2023 roku na orbicie będziemy mieli 10 satelitów III generacji. Koszty nowego standardu to ok. 5,5 mld dolarów, a nad całością przedsięwzięcia czuwa firma Lockheed Martin, która jest gigantem lotnictwa wojskowego w Ameryce. 

 

 

Co wniesie nowa generacja GPS?

Nowa, III generacja ma być jeszcze bardziej dokładna. Oznacza to, że ma pokazywać naszą lokalizację trzykrotnie dokładniejszą, czyli obliczy pozycję z dokładnością do 1-3 m. Docelowo ma się składać z 10 takich samych satelitów, jednak na orbitę będą trafiać sukcesywnie, żeby móc udoskonalić także naziemną infrastrukturę, a ta ma być gotowa do 2021 rok. Kolejną cechą GPS III generacji ma być mocniejszy sygnał, odporny na wszelkie zakłócenia, szczególnie w dużych miastach. Zdolność przeciwzakłóceniowa ma być do ośmiu razy lepsza od obecnej. Celem III generacji jest także większa żywotność satelitów, która pozwoli na czas pracy do 15 lat, co daje 25% przewagę w porównaniu z obecną generacją. Na uruchomienie nowej usługi przyjdzie nam jednak poczekać do 2023 roku, wtedy zostanie oddana do użytku.

 

Sprawdź, ile jest na świecie odbiorników sygnału nawigacji satelitarnej

 

źródło: Wikipedia.org; komputerswiat; antyweb