Indie z własnym systemem nawigacji satelitarnej

Rakieta z satelitą

Indie są kolejnym krajem, który pracuje nad własnym systemem nawigacji satelitarnej. Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych zakończyła budowę własbego systemu nawigacyjnego IRNSS. Projekt zrealizowano wraz z wyniesieniem na orbitę ostatniego z siedmiu satelitów. 
 

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych wystrzeliła ostatniego satelitę rodzimego systemu nawigacji satelitarnej. Satelita oznaczony jako IRNSS-1G został wyniesiony w kosmos z pomocą indyjskiej rakiety nośnejPolar Satellite Launch Vehicle. Start miał miejsce w Centrum Kosmicznym Satish Dhawan w Sriharikota.
IRNSS-1G jest siódmym w kolejności uruchomionym satelitą indyjskiego systemu nawigacyjnego. Pierwszy z tej serii (IRNSS-1A) trafił na orbirę 1 lipca 2013 roku.System ma zapewnić dokładność pomiaru na poziomie do 20 metrów przy swoim maksymalnym zasięgu działania i ok. 10 metrów na terenie Indii. 

Zatwierdzony w 2006 roku IRNSS, czyli Indyjski Regionalny System Nawigacji Satelitarnej, za podstawowy cel obrał niezawodne pozycjonowanie, nawigację i pomiar czasu na obszarze Indii oraz bezpośrednim sąsiedztwie: 
 

Zasięg indyjskiego systemu nawigacyjnego

Właściwości techniczne instrumentów satelitarnych IRNSS zapewniają systemowi interoperacyjność i kompatybilność z elementami amerykańskiego systemu GPS i europejskiego Galileo. Nad systemem kontorolę sprawuje rząd Indii. 

 

 

O innych systemach nawigacji satelitarnej pisaliśmy wcześniej:

Przeczytaj na blogu

 

 

 

 

źródło: space24.pl

 

Kategoria: