JAK DZIAŁA TELEMATYKA PRZY ZARZĄDZANIU FLOTĄ?

Prowadzisz firmę, w której starasz się wdrożyć lub korzystać z nowych technologii? Nic nie zrobisz bez telematyki. Każdą funkcjonalność we współczesnej firmie zawdzięczamy właśnie tematyce, która jest połączeniem komunikacji oraz informatyki i daje cały wachlarz możliwości. Dziś robimy przegląd korzyści monitoringu GPS i sprawdzamy rolę telematyki.

 

 

JAK TO DZIAŁA?

Rozwiązania telematyczne w transporcie drogowym skupiają się na monitoringu GPS pojazdu w czasie rzeczywistym, pozwalają na ocenę stylu jazdy i obniżają koszty paliwa.

Dzieje się tak za pomocą modułów, które zlokalizowane są w pojeździe i służą do komunikacji, czyli przekazują informacje o sposobie użytkowania pojazdu. Te informacje pomagają dalej zarządzającemu flotą, który odczytując dane, może odpowiednio kontrolować i analizować konkretne sytuacje. W praktyce przekłada się to na wzrost efektywności i wydajności pracowników. Jak? Idźmy dalej.

 

Telematyka usprawnia procesy zarządzania. Ten inteligentny system pozwala na komunikację, dzięki gromadzeniu dużej ilości danych i dzielenie ich na mniejsze części, aby były bardziej czytelne.

Informacje, które zapisywane są przez moduły, czyli nadajniki GPS to:

 

  • prędkość
  • zużycie paliwa
  • czas pracy pracowników
  • płynność jazdy

 

Przyjrzyjmy się konkretnym sytuacjom, kiedy moduł zapisuje dane, a fleet manager odpowiednio je interpretuje. Tutaj rządzą fakty, dlatego obiektywizm to kolejny sprzymierzeniec telematyki.

 

PRĘDKOŚCI - RAPORTY

W IKOL zadbaliśmy o to, aby każdy flotowiec mógł korzystać z platformy online, gdzie ma możliwość generowania raportów z każdej podróży lub przejazdów.

 

  • Raport prędkości, który w graficzny sposób, za pomocą wykresu przedstawia osiągane przez pojazd prędkości.
  • Raport dzienny,  w którym widać wszystkie parametry i sposoby prowadzenia pojazdu. Widzisz pokonany dystans każdego dnia.
  • Ecodriving – analiza sposobu użytkowania pojazdu, pozwala wykryć błędy. W IKOL generujesz raport z ilości przyspieszeń, gwałtownych hamowań, gwałtownych zakrętów.

 

ZUŻYCIE PALIWA

Zarządzanie gospodarką paliwową, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, to ważny punkt do analizy kosztów. Jednak nie chodzi tu o sam koszt paliwa czy ilość tankowań, ale przede wszystkim o technikę jazdy. Tutaj pole do popisu ma każdy kierowca, który rozliczany jest z flotowego ecodrivingu.

 

PŁYNNOŚĆ JAZDY

I tu przechodzimy do motywowania i nagradzania pracowników nie za efekty pracy, a za sposób wykorzystywania narzędzia pracy. Grywalizacja, bo o niej mowa jest motywatorem, który daje dodatkowe bonusy. Więcej o grywalizacji możesz przeczytać tutaj.

 

CZAS PRACY PRACOWNIKÓW

Zawodowi kierowcy często mają do wykonania prace zadaniowe. Nie oznacza to jednak, że mogą pracować dłużej niż wskazują na to przepisy. Monitoring GPS IKOL dzięki modułom, które przesyłają informacje na serwery IKOL, monitorują i zapisują czas pracy.

 

Monitoring GPS IKOL za pomocą systemów tematycznych jest w stanie obserwować nielimitowaną ilość pojazdów oraz użytkowników. To pokazuje jak ważną i nieocenioną rolę odgrywa Telematyka. To miarodajna komunikacja, która od momentu pojawienia się w środowisku nowych technologii zbiera wysokie noty za swoją funkcjonalność i możliwości, które wciąż znajdują miejsce w różnych gałęziach nauki i biznesu.