Jak działa zagłuszarka sygnału GPS?

Satelita GPS

Zagłuszarki GPS to obecnie jedno z podstawowych wyposażeń złodzieja samochodu, który chce się upewnić, że skradzionego samochodu nie da się namierzyć, jeśli był wyposażony tylko w GPS. Jednak nie tylko złodzieje korzystają z urządzeń zagłuszających, bardzo często sięgają po nie też nieuczciwi kierowcy. Jak działa zagłuszarka? Jak można się ustrzec przed pracownikiem - oszustem?

Jak działa zagłuszarka GPS?

Sygnał GPS nadawny jest przez satelity krążące na orbicie okołoziemskiej, docierając więc  do Ziemi jest bardzo słaby. DlategoZagłuszarka gps też nie jest trudno go zagłuszyć. Wystarczy nadawać na odpowiednich częstotliwościach z mocą 2 watów aby skutecznie zagłuszyć odbiorniki GPS w promieniu kilku metrów.

Na rynku dostępnych jest wiele zagłuszarek o różnej mocy i zasięgu. Oprócz sygnału GPS, zagłuszają również GSM, więc poradzą sobie także z zagłuszeniem telefonów komórkowych. Z kolei w Wielkiej Brytanii dochodziło nawet do modyfikacji sygnału GPS z użyciem bardzo zaawansowanej zagłuszarki - złodzieje w ten sposób zmienili trasę TIRa z towarem tak, aby pojechał on do innego magazynu.

Nieuczciwi pracownicy używają zagłuszarek, aby wykorzystywać służbowy samochód do prywatnych celów. Można jednak zapobiec takim działaniom.
 

Monitoring GPS poinformuje o zagłuszaniu
 

Jeśli zarządzający flotą zauważy, że coś dziwnego dzieje się którymś z pojazdów - znika on i pojawia się w innym miejscu na mapie, co jakiś czas przejazdy na mapie są niezgodne do tych rzeczywiście przejechanych, a spalanie paliwa jest zbyt szybkie - oznacza to, że pracownik używa
zagłuszarki.

Na szczęście w systemie IKOL można wykupić Alert zagłuszania i otrzymywać powiadomienia (SMS, mail, w aplikacji ikol Tracker), jeśli była podejmowana próba zagłuszenia lokalizatora. Zarządzający będzie wiedział, który pracownik próbuje go oszukać i gdzie aktualnie się znajduje.
 

Sprawdź

 

 

 

W Polsce za użycie zagłuszarki GPS grozi kara do 5 tysięcy złotych grzywny!

 

 

 

źródło: niebezpiecznik.pl, gazetaprawna.pl, materiały własne.

Kategoria: