Jak GPS zrewolucjonizował technologię?

Nawigacja GPS

Jak każda technologia, GPS również się wciąż rozwija. Początkowo wykorzystywany był tylko do celów wojskowych, potem korzystać mogli z niego również cywile, by mogli wyznaczać sobie trasę. Obecnie zastosowań jest o wiele, wiele więcej, a niektóre branże nie mogą funkcjonować bez technologii GPS.

Globalny system pozycjonowania (GPS) używany jest niemal w każdym aspekcie życia. System ten zrewolucjonizował dzisiejszą technologię, stając się bardziej interaktywnym i użytecznym w wielu branżach - od nawigacji po nieznanych miastach po lokalizowanie zaginionych osób.
Najczęściej ludzie wykorzystują GPS do nawigacji lub śledzenia - osób, zwierząt, czy pojazdów. Obecnie, w firmach transportowych monitoring GPS jest niezbędnym narzędziem, które pozwala kontrolować kierowców i spalanie paliwa, a także śledzić towary. Lokalizaotry mogą być podłączone pod szynę CAN, mogą być przenośne, albo wpinane do gniazda OBD. Są różnej wielkości, niektóre są wodoodporne - ktrótko mówiąc, dopasowane do wszystkich potrzeb użytkowników.

Lokalizatory ikol - różne rodzaje

 

Branża wyścigów konnych wykorzystuje odbiorniki GPS do dostarczania danych w czasie rzeczywistym podczas wyścigów. Dane mogą być przesyłane do widzów, dzięki czemu fani mogą być na bierząco, nawet jeśli nie mogli zjawić się tego dnia na torze. Monitoring GPS wykorzystywany jest w branży sportowej, spożywczej, transportowej, w pojazdach służb ratunkowych, czy w samolotach. Pełną listę zastosowań znaleść można tutaj.

Lokalizacja GPS brana jest także pod uwagę przy wyszukiwaniu różnych rzeczy w Internecie. Jeśli udostępniamy w smartofnie, lub innym urządzeniu mobilnym, swoją lokalizację i szukamy np. sklepu lub przychodni, wyszukiwarka pokaże nam na mapie te, które są najbliższe. Pokazuje to, że technologia GPS ewoluuje wraz ze społeczeństwem i ma na celu zwiększenie wygody codziennego życia.

 

Od kompasu do GPS

 

W Stanach Zjednoczonych opracowano rónwnież programy komputerowe do pracy w koordynacji z systemami lokalizacji GPS. Przykładem tego, jak wykrywanie sygnału pomogło zrewolucjonizować tę technologię dla dzisiejszego społeczeństwa, jest możliwość zlokalizowania zaginionych osób. Dopóki urządzenie mobilne osoby zaginionej jest włączone, a GPS jest włączony, organy ścigania mogą wysłać polecenie ping do urządzenia, aby uzyskać ogólną lokalizację. W większości przypadków lokalizacja znajduje się w obrębie bloku miasta, co jest dość dokładne, biorąc pod uwagę działanie sieci geograficznych.

opracowano na podstawie: buisness.com