JAK ODLICZYĆ 100% PODATKU VAT OD SAMOCHODU OSOBOWEGO

jak odliczyć koszty paliwa od samochodu

Czy wiesz, że Elektroniczna Ewidencja Przebiegu Pojazdów (EEPP) to 100% odliczenia podatku VAT? Te oszczędności zapewni Ci monitoring GPS, który jest najlepszym sposobem na odliczenie VAT-u od samochodu służbowego. Wystarczy, że w pojeździe zamontujesz lokalizator GPS, zgłosisz pojazd do VAT 26 i raz w miesiącu wygenerujesz raport, czyli gotową ewidencję. Podpisujesz, wysyłasz i gotowe.

 

 

CO DAJE ELEKTRONICZNA EWIDENCJA PRZEBIEGU POJAZDÓW?

Wszechstronność lokalizatorów wykracza daleko poza oczekiwania użytkowników i nie ogranicza się wyłącznie do śledzenia tras przejazdów. EEPP zapewnia odliczenie pełnej kwoty VAT od wszystkich kosztów związanych z pojazdami. W skali roku największy koszt dotyczy paliwa oraz ogólnej eksploatacji pojazdu, czyli naprawy, ubezpieczenia oraz sezonowej wymiany opon.

 

 

JAK W PRAKTYCE ODLICZYĆ 100 % PODATKU VAT OD SAMOCHODU OSOBOWEGO?

Odliczenie podatku od samochodu służbowego możliwe jest po spełnieniu kilku istotnych kryteriów.

  1. Najpierw zgłoś pojazd do Urzędu Skarbowego na specjalnym formularzu VAT-26. Co ważne, masz na to 7 dni od momentu poniesienia pierwszego wydatku, który jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jeśli się spóźnisz, będziesz mógł odliczyć tylko 50% VAT, a kolejne 100% przysługuje Ci następnym razem, od dnia złożenia formularza VAT 26 w US.
  2. Następnie prowadź ewidencję. Elektroniczną, z lokalizatorem GPS lub książkową, ze stosem kilometrówek za każdą podróż.

 

CZYM SIĘ RÓŻNI EWIDENCJA ELEKTRONICZNA OD KSIĄŻKOWEJ?

  1. Jeśli korzystasz z monitoringu GPS, lokalizator sam zapisuje wszystkie trasy, a na koniec miesiąca generujesz w systemie IKOL jeden raport zbiorczy.
  2. Jeśli prowadzisz książkową wersję w formie kilometrówki, to przy każdej podróży musisz wypisać: stan licznika, cel podróży, ilość kilometrów, dane kierowcy i dane firmy, i tak za każdym razem, kiedy będziesz wybierać się w podróż do klienta lub w innej służbowej sprawie. Wiele osób ubolewa nad tym, że za każdym razem trzeba podać cel podróży, a w przypadku kontroli z US trudno uchylić się od kary. No i dodatkowo książkowa ewidencja zajmuje czas i przewiduje liczne błędy. Dobrą praktyką jest także wprowadzenie regulaminu użytkowania samochodu osobowego wewnątrz firmy.

 

WARTO WIEDZIEĆ

  • Jeśli samochód osobowy wykorzystujesz zarówno do celów prywatnych jak i służbowych, będziesz mógł odliczyć jedynie 50% VAT.
  • Samochody ciężarowe mają możliwość odliczenia 100% VAT bez żadnych wyjątków. W przypadku tych pojazdów również cel podróży nie ma znaczenia.

 

 

WYBIERZ I ZAMONTUJ  LOKALIZATOR GPS

Wybór lokalizatora zależy od tego jak dodatkowo chcesz monitorować pojazdy.

Jeśli zależy Ci głównie na prostym przeglądaniu tras na żywo i historią od 3-12 miesięcy, wybierz podstawowy lokalizator IKOL GO. Dodatkowo możesz powiększyć usługę o alerty i raporty. Wszystkie szczegóły znajdziesz tutaj.

Jeśli dodatkowo chcesz monitorować poziom paliwa, wybierz lokalizator IKOL CAN, który będzie zbierał wszystkie informacje z komputera pokładowego. Więcej informacji na temat IKOL CAN znajdziesz tutaj.

 

 

Prowadzenie Ewidencji może być proste i nieskomplikowane, jeśli wybierzesz sprawdzone rozwiązania. Z monitoringiem GPS IKOL z łatwością zadbasz o stan techniczny aut, dokonasz szybkich formalności i analizy użytkowania pojazdów.

 

źródło: poradnikprzedsiebiorcy.pl; materiały własne