Jak oszczędzać dzięki lokalizacji GPS? - część 1

Lokalizacja i monitoring GPS to narzędzia zyskujące coraz większą popularność wśród firm posiadających flotę pojazdów. Niewielkie urządzenie zamontowane w samochodzie służbowym daje ogromne możliwości związane z redukcją kosztów i zwiększeniem efektywności pracowników. W związku z faktem, że na polskich drogach przybywa pojazdów służbowych, a monitoring pojazdów jest wykorzystywany tylko w 40% polskich przedsiębiorstw, postanowiliśmy stworzyć krótki poradnik przedstawiający realne korzyści, jakie niesie za sobą lokalizacja pojazdów.

W dobie kryzysu firmy poszukują najlepszych i najbardziej efektywnych sposobów na zwiększenie oszczędności. Wprowadzenie monitoringu pojazdów do firmy pozwala na ekonomiczne zarządzanie flotą – a więc w realny sposób wpływa na obniżenie wydatków związanych ze służbowymi pojazdami. Szacuje się, że średni efektywny czas wykorzystania polskiego samochodu służbowego to tylko 30-50%. Dlaczego tak się dzieje? Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest wykorzystywanie pojazdów służbowych do celów prywatnych w godzinach pracy. Pracownicy często z premedytacją wykorzystują zaufanie pracodawcy i pod pozorem wykonywania zadań służbowych jeżdżą na zakupy, odbierają dziecko z przedszkola, a nawet wyjeżdżają na kilkudniowe wycieczki.

Oszczędzanie pieniędzy dzięki lokalizacji GPS

Opisane powyżej przykłady działań pracowników posiadających pojazdy służbowe są bardzo dobrze znane managerom flot. Grzechów pracowników jest jednak o wiele więcej. W jaki sposób się przed nimi uchronić i tym samym nie marnotrawić służbowych pieniędzy? Rozwiązaniem jest sprawdzony monitoring GPS pojazdów – dzięki niemu zyskać można naprawdę wiele.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze pola, na których w realny sposób można zmniejszyć koszty związane z flotą pojazdów.

Monitoring pracy handlowców/kierowców

Kontrola nad czasem pracy i trasami pokonywanymi przez kierowców w pozytywny sposób wpływa na 

GPS do samochodu a oszczędzaniezwiększenie oszczędnci w firmie. Powiadomienie SMS informujące o uruchomieniu pojazdu czy przejrzysta mapa klientów to tylko niektóre z możliwości, jakie daje nowoczesny system monitoringu pojazdów. Według badań Motoroli, 48% kierowców zmienia swoje standardowe trasy przejazdów. Oznacza to, że wybierają oni częściej dłuższe trasy wiedząc, że nie zostanie to w żaden sposób sprawdzone. Z lokalizatorem GPS zamontowanym w  pojeździe tego typu praktyki są niemożliwe. Każdy przejazd, każda trasa jest szczegółowo odwzorowana na mapie i z łatwością można sprawdzić, czy kierowca wybrał najkrótszą drogę do celu. W skali roku zastosowanie monitoringu pojazdów redukuje przebieg pojazdów służbowych o 5%. W przypadku floty składającej się z 10 samochodów, z których każdy przejeżdża dziennie 250 km, oszczędności sięgają 50 000zł - a więc całkowity zwrot inwestycji oraz uzyskanie oszczędności jest możliwe już w pierwszym roku użytkowania systemu.

 

Mapa punktów w systemie ikol
Mapa klientów w systemie ikol

Redukcja kosztów paliwa

Monitoring GPS pojazdów w firmieModuł GPS podpięty do szyny CAN w pojeździe pozwala na precyzyjną kontrolę zużycia paliwa i spalania. Biorąc pod uwagę fakt, że firmy transportowe przeznaczają przeciętnie 50% wszystkich swoich wydatków na paliwo, to flota licząca od 20 do 30 pojazdów, która nie posiada monitoringu zużycia paliwa, traci w przeciągu miesiąca taką ilość paliwa, która wystarczyłaby jej na przejazd 1000 km. Zmniejszanie wydatków na paliwo ściśle wiąże się z monitoringiem kierowców, a także kontrolą ich stylu jazdy. Jednak tylko dzięki zastosowaniu profesjonalnego urządzenia zamontowanego w pojeździe można zdobyć twarde dane dotyczące liczby przejechanych kilometrów, ilości zużytego paliwa i średniego spalania. Specjalne systemy do zarządzania zużyciem paliwa pozwalają na znaczne ograniczenie kosztów, a dodatkowo w porównaniu ze standardowymi technologami wbudowanymi w pojazdach zapewniają o wiele mniejszy margines błędu (0,5 – 1,5 proc. w porównaniu do 5 – 10 proc. w tradycyjnych rozwiązaniach). 

Warto również wziąć pod uwagę bardzo popularny, zwłaszcza wśród kierowców pojazdów ciężarowych, proceder kradzieży paliwa z pojazdów służbowych. Raport Fleet Financials.com wskazuje, że straty wynikające z kradzieży paliwa z aut służbowych to średnio 3% całkowitego budżetu na paliwo w firmie.

Oszczędności dzięki monitoringowi pojazdów w firmie
 

Z badań wynika, że już w pierwszym kwartale po wdrożeniu monitoringu pojazdów w firmie następuje oszczędność rzędu 30% związana z tzw. nieuzasadnionymi rozchodami paliwa. Jeżeli dołożyć do tego mniejszą eksploatację samochodów i rzadsze zakupy akcesoriów - systemy monitoringu GPS mogą być uznawane za niezwykle efektywne narzędzie do zwiększania oszczędności w firmach. 

 

Zapraszamy do kolejnego wpisu, czyli części 2 dotyczącej oszczędzania dzięki lokalizacji GPS.

 

Źródła:
http://searchmobilecomputing.techtarget.com/
http://eurologistics.pl
www.fleetfinancials.com
http://ikol.pl