Jak przygotować motocykl do sezonu?

Lusterko motocykla

Na powrót stałej zimowej pogody już na pewno nie mamy co liczyć. Ciepły początek marca skłonił już niektórych motocyklistów do wystawienia jednośladów z garażu. Ponieważ sezon motocyklowy zbliża się coraz większymi krokami, mamy dla Was krótki poradnik dotyczący przygotowania motocykla do jazdy.

 

Aby pojazd służył motocykliście dobrze cały sezon, należy go odpowiednio przygotować. Tych kilka kroków wystarczy, aby pierwsza jazda dała właścicielowi jednośladu dużo przyjemności niezakłóconej niepotrzebnymi problemami.
 

  • Mycie i lakierowanie - to pierwszy krok po wystawieniu pojazdu z garażu. Należy dokładnie umyć motocykl i wypolerować lakier. Jadący motocyklistaSzczególną ostrożność trzeba zachować przy użyciu myjki ciśnieniowej - nie wolno kierować silnego strumienia na łańcuch, łożyska i przewody elektryczne.
  • Ogumienie - trzeba sprawdzić ciśnienie w oponach i stan ogumienia po zimie. Ciśnienie najlepiej sprawdzić na stacji paliw - można to zrobić za darmo.
  • Akumulator - po zimie należy doładować akumulator i zamontować go w motocyklu (na zimę zalecany jest demontaż). Naładowany w pełni akumulator 12 V powinien mieć napięcie spoczynkowe w granicach 12,6-12,7 V. Jeśli jest mniej, akumulator należy ponownie doładować. Pełne naładowanie jest bardzo ważne, aby silnik odpalił za pierwszym razem.
  • Poziom oleju  silnikowego - niektórzy motocykliści wymieniają olej przed zimowaniem motocykla, inni dopiero wiosną - ważne jest natomiast, aby wraz z olejem wymienić również filtr.
  • Kontrola układu hamulcowego, świateł, kierunkowskazów i klaksonu - przyjemna jazda to też bezpieczna jazda. Przed wyruszeniem na pierwszą wycieczkę, trzeba sprawdzić przewody hamulcowe, grubości tarcz hamulcowych oraz kloców, a także skontolować płyn hamulcowy. Należy też sprawdzić, czy działają światła, kierunkowskazy i klakson.
  • Czyszczenie łańcucha lub pasów zębatych - te elementy również mają wpływ na bezpieczną i przyjemną jazdę. Należy skontrolować, czy łańcuch nie jest za luźny, czy jest dobrze nasmarowany i jaki jest stan zębatek. W przypadku motocykli napędzanych pasami, trzeba sprawdzić, czy nie są sparciałe.

Potem już tylko trzeba zobaczyć, czy posiadamy wszystkie dokumenty - badanie techniczne i ubezpieczenie, które należy mieć ze sobą. Trzeba też sprawdzić, czy strój motocyklisty pasuje po zimie i czy kask i rękawice są w dobrym stanie. Na koniec jeszcze tylko tankowanie paliwa i można cieszyć się pierwszą przejażdżką w sezonie.

Dla tych, którzy lubią mieć swój motocykl pod stałą kontrolą, polecamy wyposażenie go w lokalizator GPS - oprócz sprawdzenia pozycji pojazdu, motocyklista może zapisać wszystkie swoje trasy, ustawić alert odholowania, który powiadomi go o nieautoryzowanym ruchu pojazdu, czy zapisać ważne miejsca na mapie. Dla blogerów na pewno atrakcyjne będą widgety, na których pokaże czytelnikom swoją aktualną pozycję i trasę wszystkich wypraw.

 

źródło: motofakty.pl, materiały własne