Jak tankować żeby się nie zarazić covid-19

tankowanie w czasach zarazy

Tankowanie paliwa grozi zarażeniem koronawirusem głównie przez korzystanie z pistoletów paliwowych i innych części wspólnych, dlatego stacje benzynowe podjęły środki ostrożności, aby zminimalizować ryzyko zakażenia.

 

W czasie trwającej epidemii koronawirusa nasza mobilność i przemieszczanie się zostało w dużym stopniu ograniczone. Akcja #zostańwdomu oznacza, że pozostajemy w czterech ścianach i wyłączamy się z życia społecznego. I choć koronawirus uziemił większość kierowców, to wielu z nich codziennie musi wyruszyć w trasę: do pracy, na pomoc innym lub przewożąc niezbędne towary. A korzystanie z własnego samochodu wiąże się z tankowaniem na stacji, gdzie nie trudno o zarażenie wirusem SARS-COV-2.

 

TANKUJ Z GŁOWĄ

Stacje benzynowe to miejsca, które codziennie odwiedzają zarówno ludzie zdrowi, jak i ci, którzy nawet nie podejrzewają, że są nosicielami wirusa i nieświadomie zarażają dziesiątki innych. Jak się bronić i nie zachorować? Największe stacje benzynowe Shell, Lotos, BP, Circle K, Orlen, Moya – wprowadziły procedury bezpieczeństwa i higieny, które prowadzą do zachowania wszelkich środków ostrożności podczas wizyty na stacji.

Chodzi przede wszystkim o korzystanie z jednorazowych rękawiczek, płatności bezgotówkowych i zachowanie bezpiecznego odstępu przy staniu w kolejce do kasy i w kontaktach z personelem. Należy także jak najczęściej myć ręce i dezynfekować przedmioty codziennego użytku.

 

linia produkcyjna

 

JAK DOCHODZI DO ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM

Wiemy już, że koronawirus, który wywołuje chorobę covid-19 przenosi się nie tylko drogą kropelkową, ale także przez dotknięcie powierzchni, z którą miał styczność chory. Dlatego do zakażenia dochodzi nie tylko w bezpośrednim kontakcie z drugim człowiekiem. Wystarczy dotknąć zakażonego przedmiotu, zapomnieć o umyciu rąk, dotknąć twarzy, nosa, policzka lub oczu i może dojść do infekcji.

 

GDZIE OSIADA KORONAWIRUS PO WIZYCIE NA STACJI BENZYNOWEJ

 • Pistolet do tankowania
 • Terminale płatnicze
 • Ramy drzwi
 • Kierownica samochodu
 • Dźwignia zmiany biegów
 • Hamulec ręczny
 • Przełączniki kierunkowskazów
 • Gotówka i karty płatnicze
 • Klamki
 • Portfel
 • Podłokietniki
 • Telefon komórkowy

 

linia produkcyjna

 

 

DOKŁADNA DEZYNFEKCJA POWIERZCHNI I RĄK

Koronawirus może przetrwać na przedmiotach od 3 godzin do tygodnia. Najlepszym środowiskiem dla koronawirusa są chłodne i wilgotne miejsca, które pozwalają mu żyć o wiele dłużej. Dezynfekcja rąk i przedmiotów alkoholem, mydłem lub innym środkiem odkażającym powinna trwać około 1 minutę. Dlatego podróżując samochodem warto mieć przy sobie środek do odkażania skóry i powierzchni na bazie 70% alkoholu lub chusteczki dezynfekujące. Wyniki badań amerykańskich ekspertów wykazały, że na powierzchni miedzianej koronawirus utrzymuje się do 4 godzin, kartonowej do 1 doby, a na plastikowej oraz stali nierdzewnej do 3 dni.

 

ZACHOWAJ ODSTĘP I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydali zalecenia, aby w każdym obiekcie handlowym zachować bezpieczny odstęp pomiędzy klientami i personelem (1-1,5 m).

 • Nie dotykaj dłońmi okolic twarzy, ponieważ przy kontakcie z chorym człowiekiem lub skażonym przedmiotem przenosisz wirus do swojego organizmu.
 • Jeśli kaszel lub kichasz, zakryj usta zgiętym łokciem lub chusteczką i od razu wyrzuć ją do kosza.
 • Przy kasie nie opieraj się i nie dotykaj dłonią blatu, jeśli nie musisz.
 • Przynajmniej raz dziennie spryskaj siedzenia samochodu. To bardzo mała powierzchnia, która jest idealnym siedliskiem wirusa, który w powietrzu potrafi się utrzymać nawet do 3 godzin.

 

 

linia produkcyjna

 

Nie wiadomo jak długo będziemy żyć w zawieszeniu. Na pewno wrócimy do pracy, aktywności życia społecznego. Pozytywną stroną tych wydarzeń i trudnych doświadczeń jest to, że świat po epidemii nauczy nas odpowiednich zasad bezpieczeństwa i higieny.

 

źródło: zdrowepasje.pl; naukawpolsce.pap.pl

Kategoria: