Kilka zasad bezpiecznej podróży samochodem

Samochody na drodze

Przed nami okres świąt, majówki, niedługo też wakacji, więc wielu okazji do wyjazdów. Część z nas uda się na urlop samochodami, warto więc przypomnieć kilka zasad bezpiecznej jazdy. Wydaje się, że to rzeczy oczywiste, ale ostrożności nigdy za wiele!

 

Sprawdź czy pojazd jest gotowy do drogi - zanim gdziekolwiek wyruszymy, trzeba sprawdzić, czy nic nas nie zaskoczy podczas długiej jazdy samochodem. Dlatego należy skontrolować ciśnienie w oponach, poziom wszystkich płynów, stan świateł. Przed wyjazdem trzeba też zatankować odpowiednią ilość paliwa, jeśli nie chcemy nagle szukać stacji i denerwować się, czy na pewno do niej dojedziemy. Oprócz tego, zobaczmy jeszcze, czy mamy dobrze wyposażoną apteczkę, linkę holowniczą, zapasowe koło i podstawowe narzędzia oraz trójkąt i podnośnik.

Zapięte pasy - pamiętaj, aby wszyscy pasażerowie mieli zapięte pasy. Jeśli do kogoś nie przemawia argument, że pasy ratują życie, może przemówi argument finansowy - policja może ukarać mandatem za jazdę bez pasów.

Fotelik - jeśli podróżujemy z dzieckiem, konieczny jest fotelik samochodowy dostosowany do wieku i wagi naszej pociechy.

Zasada ograniczonego zaufania - nie ma znaczenia fakt, że stosujemy się do przepisów drogowych i warunków jazdy. Zawsze znajdzie się "król szos", któremu nie można ufać. W takim przypadku zawsze należy zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć kolizji.

Nie prowadź głodny(a) i zmęczony(a) - pamiętajmy, aby nie prowadzić pojazdu pod wpływem zmęczenia i uczucia dokuczliwego głodu. Każdy kierowca odpowiada nie tylko za siebie, ale też za innych uczestników ruchu drogowego i swoich pasażerów. Prowadzący pojazd powinien więc być wypoczęty i nie czuć głodu, który powoduje u niektórych spadek cukru i zmiejszenie koncentracji. Jeśli czujemy, że opuszczają nas siły, lepiej zrobić postój, by odpocząć i coś przekąsić.

Spieszysz się? Wyjedź wcześniej - każdy z nas na pewno nie raz przeklinał kierowców, którzy jadą z nadmierną prędkością, bo chcą jak najszybciej dotrzeć do celu. Zależy nam na czasie? Zaplanujmy podróż tak, aby dotrzeć tam punktualnie i bezpiecznie. Lepiej wyjechać wcześniej i bez nerwów, niż gnać na złamanie karku i zagrażać sobie oraz innym.

Prędkość i warunki drogowe - wyruszając w podróż, zawsze dostosowujmy prędkość pojazdu do warunków pogodowych i wartości na znakach drogowych.

Drogi w lesie - jeśli poruszamy się drogami biegnącymi przez las, musimy jechać powoli i ostrożnie, aby uniknąć kolizji z leśnym zwierzęciem, które może wybiec na drogę.
 

Wszystkie te wskazówki wydają się bardzo oczywiste, ale wielu kierowców wciąż o nich zapomina. Dlatego przy każdej okazji warto przypomnieć, jak poruszać się samochodem, aby nie zaszkodzić sobie i innym uczestnikom ruchu. Dzięki temu każdy z nas bezpiecznie dojedzie do celu!

Dla wszystkich, którzy wybierają się w długą podróż samochodem, mamy jeszcze jeden poradnik:

Przeczytaj
 

Droga w lesie