Kradzieże pszczół - jak ochronić pasiekę?

Pszczoła na kwiecie jabłoni

Od początku kwietnia doszło do kilku kradzieży uli, pszczelarze mówią, że to już prawdziwa plaga. Straty sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Sprawcami kradzieży są zazwyczaj osoby z ich środowiska, bo żeby ukraść ul, trzeba znać się na owadach.

 

Na początku kwietnia z Dziennic koło Inowrocławia, z pasieki znika 11 uli z pszczołami. Właściciel oszacował straty na 10 tys. zł i podejrzewa, że kradzieży dokonał ktoś z sąsiedztwa, bo część jego owadów wróciła. Prawdopodobnie sprawcą był pszczelarz, bo kradzież ula pełnego pszczół to skomplikowana sprawa.
Pod koniec kwietnia z pasieki w gminie Szczytniki (woj. wielkopolskie) skradzione zostają cztery ule. Portal Pszczelarski dokładnie opisuje zarówno pszczoły, jak i sprzęt, który skradziono. Wszystko po to, by dotrzeć do sprawcy.
Co roku na wiosnę wielu pszczelarzy pada ofiarami kradzieży. Jednogłośnie twierdzą, że kradzieży dokonują osoby, które mają do czynienia z pszczołami, bowiem trzeba znać się na tych owadach i ich hodowli.

Pszczoła na kwiatku jabłoni

W Polsce za kradzież ula grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności. Zdaniem pszczelarzy jednak to nie niskie kary są problemem, a mała wykrywalność kradzieży uli, ponieważ rzadko udaje się odzyskać.Większość hodowców stara się chronić swoje pasieki. Poza ich ukrywaniem, właściciele pasiek inwestują w lokalizatory GPS i nadzór wideo, aby zapewnić swoim pszczołom większe bezpieczeństwo.

Dlaczego tak ważne jest, aby pszczoły były bezpieczne? Ponieważ te owady odpowiedzialne są za 2/3 roślin, które służą człowiekowi za pożywanie. Bez pszczół nie będziemy mieli pomidorów, cukinii, jabłek, orzechów, wiśni, czereśni, a także oleju rzepakowego i wielu innych warzyw i owoców z naszej codziennej diety. Do jedzenia zostałyby nam jedynie rośliny wiatropylne, takie jak zboża, ale niektórzy naukowcy twierdzą, że byłoby to o wiele za mało, więc groziłaby nam klęska głodowa. Więcej na temat pszczół i tego, jak dla nas są ważne, pisaliśmy już w artykule na naszym blogu:

Przeczytaj więcej

 

 

źródło: wp.pl, materiały własne