Motywowanie kierowców i oszczędzanie

Każdy menadżer zarządzający flotą pojazdów zastanawia się, co może zrobić, aby zmniejszyć nakłady finansowe przeznaczane na paliwo, a jednocześnie nie nakładać na swoich podwładnych krępujących ograniczeń związanych z wykorzystaniem firmowych aut. Z jednej strony lokalizator GPS zamontowany w firmowym pojeździe powoduje, że kierowcy zwracają większą uwagę na sposób jazdy, jednak z drugiej taka „inwigilacja” może spotkać się z biernym oporem pracowników i celowymi działaniami na niekorzyść firmy.

 

W jaki sposób zachęcać pracowników do dbania o firmowe auta i jednocześnie motywować ich do jeszcze lepszych wyników?

Po pierwsze: zapoznaj swoją ekipę z zasadami ekonomicznej jazdy.

Wielu z Twoich pracowników posiada prawo jazdy już bardzo długo, przejechali setki tysięcy kilometrów, jednak czy wiedzą wszystko o sprzęcie, który użytkują? Zwróć im uwagę na:

- dynamiczny i płynny przejazd trasy – gwałtowne hamowanie i przyspieszanie to podstawowe czynniki generujące większe spalanie paliwa

- szybką jazdę i wysokie obroty – przekraczanie prędkości ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo na drodze, ale także na wzrost spalania

- ciśnienie w oponach – nieodpowiednio napompowane opony mogą zwiększać drogę hamowania, co jest realnym zagrożeniem zarówno dla kierowcy, jak i innych podróżujących

- pracę na biegu jałowym – zbędne pozostawanie pojazdu na biegu jałowym generuje zbędne (i to dość znaczne) koszty

- kontrolę stanu technicznego pojazdu – zgłaszanie choćby niewielkich usterek i naprawienie ich od razu po wystąpieniu jest o wiele mniej kosztowne, niż naprawa doszczętnie zniszczonego pojazdu

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz kontrolować, czy Twoi kierowcy jeżdżą w sposób ekonomiczny i ekologiczny? Lokalizator GPS ikol Can pozwala na kontrolę poziomu paliwa oraz jego spalania, a także na pobieranie informacji z komputera pokładowego, takich jak włączenie świateł, niezapięte pasy, wciśnięty pedał hamulca/sprzęgła i wiele innych. Dowiedz się więcej.

Monitoring GPS dzięki ikol

Po drugie: motywuj kierowców do coraz lepszych wyników

Od wieków istnieją dwa główne sposoby motywowania: metodą kija lub metodą marchewki. „Kij” to w przełożeniu na branżę motoryzacyjną zwykle nagany za zawyżanie norm paliwowych, a także odpowiedzialność finansowa za wszystkie wyrządzone szkody. „Marchewką” zaś określić możemy działania, które nie karzą za złe zachowania, lecz nagradzają za te dobre. A w jaki sposób sprawdzić, którzy kierowcy starają się wypełniać powierzone im zadania najbardziej sumiennie? Monitoring GPS ikol Can pozwoli Ci na wnikliwą analizę stylu jazdy każdego z Twoich kierowców.

Zwróć uwagę na:

- system motywacji pracowników oparty na nagrodach – dodatkowa premia dla najefektywniejszego kierowcy, a może dodatkowe szkolenie?

- możliwości odkupienia służbowego samochodu – jeśli pracownik będzie myślał o samochodzie służbowym jak o swoim, to będzie użytkował go z większą rozwagą. Co w efekcie przyczyni się do rzadszych nieplanowanych wizyt w serwisie.

- kierowców, którzy jeżdżą najbezpieczniej i najbardziej ekonomicznie – warto nagrodzić te osoby, które dają pozytywny przykład dbając zarówno o bezpieczeństwo swoje, innych kierowców, a także o środowisko.

- kolizje i wypadki drogowe nie z winy Twoich kierowców – ustal przejrzysty regulamin, zgodnie z których nawet osoby mające na swoim koncie wypadek z winy innego kierowcy mają szansę otrzymać bonus za najlepsze wyniki.

 

 

Kategoria: