NAJWAŻNIEJSZE KONTROLKI W SAMOCHODZIE

co mówią kontrolki na desce rozdzielczej

Lampki kontrolne działają nawet wtedy, kiedy coś się zepsuje i taka jest właśnie ich rola. Informacyjna i ostrzegawcza. Nie włączają się bez powodu, dlatego na desce rozdzielczej grają główną rolę. Dziś na blogu sprawdzamy świecące lampki, które niemalże dekorują nasz samochód, ale w tym wypadku mniej znaczy lepiej. 

 

Czy zastanawiałeś się kiedyś, która kontrolka jest najważniejsza? Nagle się włącza, bije na alarm, a Ty? Co robisz? Zatrzymujesz samochód, czy myślisz, że przecież nic się nie stanie, bo jedziesz bezpiecznie.

 

Lampki kontrolne zwykle zapalają się przy uruchomieniu silnika i zaraz znikają. Czasem jednak pojawiają się w trakcie jazdy i wtedy dobrze jest wiedzieć, czy można kontynuować jazdę, czy udać się do serwisu, a może od razu wyłączyć silnik? Kolory mają znaczenie. Kontrolki na desce rozdzielczej Twojego auta mają kolory, które stopniowo informują o zagrożeniu.  

 

 

Kolor zielony i niebieski (czasem też biały) – pełnią rolę informacyjną. Zazwyczaj informują kierowcę, o włączonych światłach lub o aktywnych funkcjach, np. włączony tempomat lub sprawny system poduszek powietrznych. Właściwie dobrze, że się świecą, możesz z nimi dalej jechać, ponieważ nie wpływają na jazdę samochodem. 

 

Uważaj na lampki pomarańczowe - to kontrolki ostrzegawcze, które wprowadzają już większe zmiany. Sygnalizują, że prawdopodobnie czeka Cię kontrola w serwisie lub zjazd na najbliższą stację benzynową, w celu sprawdzenia usterki. I nie musi to być tylko świecąca się rezerwa paliwa, ale także rzadkiej spotykana kontrolka uszkodzenia skrzyni biegów lub awaria systemu wtrysku, które są dodatkowo kosztowne w naprawie. Czasem jednak zaświeci się kontrolka z informacją o oblodzeniu nawierzchni lub niskim poziomie ciśnienia w oponach. Spełniają swoją funkcję, bo ostrzegają i informują o realnym zagrożeniu, ale nie zawsze konieczna jest wizyta w serwisie.

 

Czerwone to kontrolki alarmowe - najważniejsze i najbardziej niebezpieczne. Zazwyczaj boimy się tego, czego nie znamy, dlatego warto oswoić strach i poznać funkcję czerwonych kontrolek, bo umiejętność reagowania na zagrożenia to może banalny, ale wysoko ceniony atut kierowcy. 

W większości sytuacji oznaczają poważną usterkę. Nie jedź z włączoną lampką w kolorze czerwonym. Zatrzymaj pojazd i sprawdź co się stało. Może wystarczy dolać płyn do chłodnicy lub uzupełnić olej. Jednak przy awarii systemu hamulcowego lub układu wspomagania kierownicy, nie zareagujesz w porę, dlatego wizyta w serwisie będzie konieczna. Czerwony kolor na desce rozdzielczej informuje także o ukrytych wydatkach, bo często u mechanika zostawisz minimum kilkadziesiąt złotych i jest to raczej tendencja wzrostowa.

 

A jaką funkcję spełnia GPS monitoring?

Dużym atutem monitoringu GPS jest brak kontrolek. Aby dowiedzieć się, jak wyglądała przebyta trasa i co negatywnego wydarzyło się na drodze, można wydrukować raport z ostatniej podróży. Monitoring GPS w inteligentny i dyskretny sposób, uczy nas dobrych nawyków na drodze, a dodatkowo wspiera zarzadzanie flotą. Bardzo dobrze spełnia swoją funkcję, ponieważ daje przejrzystą informację zwrotną.

 

Możesz otrzymywać raporty:

  • raporty podróży
  • raport dzienny
  • raport zbiorczy przejazdów
  • raport prędkości
  • raport napięcia głównego zasilania

 

 

Kategoria: