NASA pracuje nad GPS opartym na sztucznej inteligencji

Przestrzeń kosmiczna

Frontier Development Lab, podlegające NASA, we współpracy z firmą Intel pracuje nad projektem nawigacji w przestrzeni kosmicznej. GPS ma być oparty na sztucznej inteligencji.

 

 

Oczywiście trudno porównać kosmiczną nawigację do tej wykorzystywanej na Ziemi. Punkty odniesienia w kosmosie są zupełnie inne niż na naszej planecie, dlatego zadanie stanowi nie lada wyzwanie. Projekt zakłada więc stworzenie platformy opartej na sztucznej inteligencji. Program określałby położenie statku kosmicznego na podstawie tysięcy obrazów ciał niebieskich dostarczonych algorytmowi. Dzięki poznaniu lokalizacji, NASA mogłaby sprawniej prowadzić poszukiwania planet poza naszym układem słonecznym, czy przeprowadzać misje sond kosmicznych.

Innym aspektem jest analiza powierzchni Księżyca. Czwórka naukowców zaangażowanych w projekt stworzyła system symulujący naszego naturalnego satelitę. Dzięki niemu badacze są w stanie wyszkolić sztuczną inteligencję, która stworzy wirtualny Księżyc przy pomocy sieci neuronowej.

 

Przestrzeń kosmiczna

 

Zdaniem przedstawicieli firmy Intel, takie przedsięwzięcia mogą bardzo ułatwić eksplorację kosmosu w przyszłości. Mapowanie terenu może przyczynić się do usprawnienia kosmicznych manewrów. W razie kolonizacji Marsa ludzkość mogłaby od razu stworzyć wirtualną jego wirtualną wersję, co ułatwi zapoznanie się z panującymi na niej warunkami i pozwoli kolonizatorom lepiej przygotować się na różne okoliczności.

 

 

źródło: whatnext.pl

 

Kategoria: