PIERWSZY SPACER KOSMICZNY TYLKO Z UDZIAŁEM KOBIET

pierwszy w historii spacer kobiet w otwartej przestrzeni kosmicznej

18 października, astronautki Jessica Meir (42l.) oraz Christina Hammock Koch (40l.), wzięły udział w historycznym wydarzeniu NASA. 221 spacer kosmiczny odbyły 2 kobiety, które miały za zadanie wymienić jeden z wadliwych elementów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Cały przebieg tego historycznego wydarzenia można było śledzić na żywo w Internecie.

 

To był pierwszy spacer kosmiczny, w którym udział wzięły wyłącznie kobiety. Ale jak podaje NASA, to była tylko kwestia czasu, ponieważ w agencji służy coraz więcej kobiet-astronautów. Koch i Meir wymieniły jednostkę sterującą procesem lądowania i rozładowywania zasilających stację baterii litowo-jonowych, gromadzących energię z paneli słonecznych. Dzięki temu stacja ma energię nawet wtedy, gdy znajduje się w cieniu Ziemi, a baterie słoneczne nie działają. 

 

Pierwszy, samodzielny spacer kosmiczny kobiet był transmitowany w mediach społecznościowych na Twitterze oraz na YouTube. To film, który przez prawie osiem godzin relacjonuje niezwykłą wyprawę w kosmos kobiet z NASA. Pierwsza wyprawa amerykańskich astronautek była planowana na marzec, ale wtedy zabrakło skafandrów w odpowiednich rozmiarach.

 

                                    Fot. BBC

Debiutantką w tym wydarzeniu była Jessica Meir, która jest teraz 228 osobą na świecie i 15 kobietą, która odbyła spacer kosmiczny. Dla Christiny Koch było to już 4 wyjście w otwartą przestrzeń kosmiczną. Po powrocie skomentowała swoją wyprawę:

 

„W przeszłości kobiety nie zawsze były brane pod uwagę. To wspaniałe móc przyczyniać się do realizacji programu kosmicznego, kiedy wszelki wkład jest już akceptowany, kiedy każdy może otrzymać swoje zadanie. To może zwiększyć nasze szanse na sukces. Bardzo wielu ludzi czerpie motywację z inspirujących historii osób podobnych do nich, a ja myślę, że mamy tu do opowiedzenia ważną historię”.

 

Sam spacer kosmiczny to najbardziej wymagające zadanie w pracy dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Do tej pory udawało się to tylko mężczyznom i to im były powierzane takie zadania. Kobiecy spacer astronautek jest przełomowy, ponieważ NASA oficjalnie potwierdziła udział kobiet w planach powrotu na Księżyc w 2024 roku.

Cały film możecie obejrzeć tutaj

 

źródło: komputerswiat.pl; kobieta.pl

Kategoria: