Polscy inżynierowie pomogą w testach układu scalonego dla kosmicznych odbiorników nawigacji satelitarnej

Inżynier przy pracy

W siedzibie firmy Astri Polska trwają ostatnie przygotowania do testów radiacyjnych zaawansowanego układu scalonego AGGA-4, który  przeznaczony jest do zastosowań kosmicznych, głownie w odbiornikach nawigacji satelitarnej (GNSS). 

 

 

AGGA-4 to zaawansowany układ scalony przeznaczony do zastosowań kosmicznych, przede wszystkim jako jeden z elementów kosmicznego odbiornika nawigacji satelitarnej GNSS. Na bazie układu AGGA-4 możliwe jest zbudowanie odbiornika GNSS po dodaniu pozostałych podzespołów, m.in.: oprogramowania oraz modułu radiowego odpowiedzialnego za doprowadzenie sygnału z anteny i jego cyfryzację. Urządzenie zdolne jest do przetwarzania sygnałów GPS, Galileo, Glonass i Beidou, a w przyszłości również będzie stosowane w satelitach służących do obserwacji Ziemi, nawigacyjnych, telekomunikacyjnych i rakietach nośnych.
 

Prace przy układzie scalonym AGGA-4
 

Ostateczne testy urządzenia AGGA-4 odbędą się na belgijskim Université Catholique de Louvain. Układ będzie przetestowany w warunkach oddziaływania ciężkich jonów, natomiast w instytucie badawczym w Szwajcarii na oddziaływanie protonów. Podczas wszystkich testów działanie AGGA-4 będzie monitorowane przez urządzenia z Astri Polska.

Astri Polska jest jedyną polską firmą posiadającą kompetencje w zakresie testowania odbiorników GNSS przeznaczonych do zastosowań kosmicznych i jest zaangażowana w projekty realizowane dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.

 

Więcej na temat systemów nawigacji satelitarnej pisaliśmy w tym artykule:
 

Przeczytaj na blogu
 

 

 

 

źródło: space24.pl

Kategoria: