Sprawdziliśmy, jakie korzyści daje telematyka we flocie

Zadowolony kierowca samochodu

Dzisiaj podpowiemy, jak wykorzystać system telematyczny we flocie i branży ubezpieczeń. Oprócz tego, przypomnimy co nowego w systemie ikol. Zapraszamy do piątkowego wpisu z ciekawostkami. 

 

 

 • Na świecie użytkowanych jest ponad 8 miliardów odbiorników sygnału nawigacji satelitarnej.
  Oznacza to więc średnio jedno urządzenie na jednego człowieka - w większości są to smartfony. Są to też nawigacje samochodowe, czy lokalizatory GPS. Satelitarne systemy globalnego pozycjonowania (wskrócie GNSS) umożliwiają wyznaczanie tras, sprawdzanie pozycji użytkownika, zapis przejechanej trasy, nadzór nad pracownikami oraz flotą. Systemy te mają więc coraz większe znaczenie nie tylko dla armii, czy gospodarki, ale też w codziennym użytkowaniu. Powstają aplikacje, które bazując na naszej pozycji, pokazują ciekawe miejsca w bliskiej odległości. Podobnie działają również niektóre aplikacje randkowe.

 

Dowiedz się więcej

 

 

 • W systemie ikol można dokładnie odwzorować trasę na mapie.
  Funkcja dokładnego odwzorowania tras umożliwia przedstawienie trasy z dokładnie odwzorowaną siecią drogową, po której przemieszczał się pojazd z lokalizatorem. Dokładne odwzorowanie pokonanej trasy można pokazać też na widgetach. Usługa dostępna jest bezpłatnie po uruchomieniu funkcji częstej pozycji na żywo, ale też można skonfigurować lokalizator tak, aby często pobierał pozycję - im częściej będzie zbierana pozycja tym lepiej będzie odwzorowana trasa. 
   

Szczegóły podróży - różnice
 

Dowiedz się więcej

 

 

 • Monitoring GPS jest systemem telematycznym.
  Telematyka oznacza połączenie telekomunikacji z informatyką. Systemy telematyczne zajmują się operowaniem informacją - jej pozyskiwaniem, przetwarzaniem, dystrybucją oraz transmisją. Następnie ta informacja może być wykorzystana w różny sposób. Dlatego też monitoring GPS jest niczym innym, tylko systemem telematycznym - lokalizator GPS zamontowany w pojeździe zbiera informacje, które są przetwarzane, a następnie mogą być wykorzystane w różny sposób przez użytkownika i zaprezentowane np. w postaci raportu. Takimi informacjami są, m.in., lokalizacja pojazdu, pokonana trasa, zużycie paliwa czy dane odczytane z komputera pokładowego pojazdu. 
   

Dowiedz się więcej

 

 • Sprawdź, jakie są najważniejsze korzyści z monitoringu GPS we flocie.
  Dzięki monitoringowi GPS widać pojazdy, albo pracowników na mapie, wiadomo więc, gdzie są i co się z nimi dzieje. Oprócz tego monitoring GPS zapewnia precyzyjną kontrolę paliwa i pozwoli zaoszczędzić czas na tworzeniu sprawozdań - wystarczy wygenerować odpowiednie raporty. Monitoring zapewnia także bezpieczeństwo pracowników i pojazdów, redukuje koszty związane utrzymaniem samochodów, czy też umożliwia wysyłanie powiadomień mailowych i SMSowych.

Dowiedz się więcej

 

 

 • Styl jazdy może wpłynąć na wysokość składki ubezpieczeniowej.
  Rozwiązania telematyczne, takie jak monitoring GPS, mają również zastosowanie w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Dane zbierane z lokalizatora GPS wpływają na wysokość opłacanej składki. Oznacza to, że im lepiej, bezpieczniej i ekonomiczniej jeździ kierowca, tym mniejszą składkę ubezpieczeniową będzie płacił. Takie rozwiązanie nazywa się Usage Based Insurance, czyli UBI. Koszty montażu lokalizatora pokrywa firma ubezpieczeniowa. Składki naliczane są na podstawie informacji, które zbiera lokalizator - prędkość, ekonomiczna jazda, czas jazdy, pory podróży itd. 
   

Dowiedz się więcej

 

 

 

Sprawdź, co jeszcze można zrobić z monitoringiem GPS:

Sprawdź