Bezpieczeństwo

Alerty to powiadomienia, które informują Cię o zdarzeniu w czasie rzeczywistym, zaraz po jego wykryciu. Nie musisz nic sprawdzać na stronie aplikacji IKOL. Odpowiednia informacja dotrze do Ciebie za pośrednictwem e-maila, SMSa lub poprzez aplikację IKOL Tracker. Sposób, w jaki dowiesz się o zdarzeniu wybierasz sam na stronie aplikacji IKOL.

Alert ruchu pojazdu

Kiedy korzystasz  z opcji konfiguracyjnych dostępnych w aplikacji IKOL, możesz ustawić system tak, aby informował wybraną grupę odbiorców o uruchomieniu pojazdu (wykryciu ruchu pojazdu). System może generować alert do jednej lub większej ilości osób zarówno w postaci wiadomości email, SMS lub poprzez aplikację IKOL Tracker. Wiadomość może zawierać link do mapy.

Co to oznacza dla Ciebie?

 • Jeśli zwykle nie używasz pojazdu w godzinach nocnych, wystarczy, że skonfigurujesz system tak aby każdy ruch pojazdu od godziny 21 do 5 rano był traktowany jako nieautoryzowany i żebyś był o tym  informowany przez SMS.
 • Jeśli wyjeżdżasz na wakacje i zostawiasz samochód pod domem, skonfiguruj system tak aby wysłał Ci wiadomość SMS za każdym razem gdy pojazd zostanie uruchomiony, niezależnie od godziny i dnia tygodnia.
 • Jeśli pojazd nie powinien być teraz uruchamiany przez użytkownika, szybko otrzymasz odpowiednią wiadomość by podjąć odpowiednie działania.
Zobacz screeny:
Alerty przekroczenia prędkości

Korzystając z narzędzi dostępnych w aplikacji IKOL, możesz skonfigurować system tak, aby informował wybraną grupę odbiorców o przekroczeniu przez pojazd zadanej prędkości. System może generować alert zarówno w postaci wiadomości email, SMS lub poprzez aplikację IKOL Tracker, do jednej lub wielu osób.

Co to oznacza dla Ciebie?

 • Jeśli kontrolujesz prawidłowe użytkowanie pojazdu i zależy Ci na ekonomicznej jego eksploatacji pamiętaj, że zużycie paliwa rośnie  wykładniczo wraz z prędkością. Ustaw graniczną prędkość  na 120 km/h i bądź ostrzegany za każdym razem, gdy Twój pojazd przekracza tę prędkość.
 • Wypożyczasz maszyny budowlane? Prędkość 50km/h mogą one uzyskać wyłącznie, gdy są przewożone. Ustawiając powiadomienie o przekroczeniu prędkości 50km/h będziesz wiedział, kiedy są przewożone z miejsca na miejsce
Zobacz screeny:
,
Ochrona Centrum Operacyjnego 24h/dobę

Dzięki funkcji antykradzież pojazd zostaje objęty nadzorem Centrum Operacyjnego i pomocą w odzyskaniu pojazdu w przypadku kradzieży. Monitoring GPS IKOL korzysta z pomocy doświadczonego zespołu Lojack, który ma wieloletnie doświadczenie w lokalizacji i odzyskiwaniu skradzionych pojazdów. Zespół ten swoją wysoką skuteczność w odzyskiwaniu samochodów zawdzięcza, obok doświadczenia i techniki, długą i owocną współpracą z policją.

Alerty obszaru

Korzystając z opcji konfiguracyjnych dostępnych w aplikacji IKOL , możesz ustawić system tak, aby informował wybraną grupę odbiorców o przekroczeniu przez pojazd ustalonej przez Ciebie wcześniej granicy obszaru. Możesz wybrać czy alert będzie generowany przy wjeździe w ten obszar czy przy wyjeździe z niego, czy obu przypadkach. System może generować alert zarówno w postaci wiadomości email, SMS lub poprzez aplikację IKOL Tracker, do jednej lub większej ilości osób.

Cechy:

 • Samodzielna konfiguracja obszarów o kształcie okręgu.
 • Możliwość określenia dwudziestu różnych obszarów, które możesz ponazywać.

Co to oznacza dla Ciebie?

 • Jeśli poruszasz się pojazdem głównie w granicach swojego miasta, możesz skonfigurować system tak aby każdy wyjazd z miasta był traktowany jako przekroczenie uprawnień i generował się alert w postaci wiadomości SMS, email lub poprzez aplikację IKOL Tracker. Jeśli wypożyczyłeś swój pojazd i uzgodniłeś ograniczony obszar przemieszczania się w ramach umowy, możesz być powiadamiany o każdym złamaniu obowiązujących ustaleń pomiędzy Tobą a najemcą.
 • Jeśli nie chcesz, aby pojazd przejeżdżał przez jakiś konkretny obszar, lub zatrzymywał się w jakimś miejscu, oznacz ten obszar na mapie, a otrzymasz wiadomość za każdym razem, gdy pojazd się tam zbliży.
Zobacz screeny:
,
Alerty dowolnego obszaru

Stworzenie dowolnych obszarów to proste w obsłudze i jednocześnie bardzo zaawansowane narzędzie kontroli. Wystarczy wpisać nazwę obszaru, np. "powiat włocławski" lub "Ochota", a system sam zaznaczy wybrany obszar. Można również ręcznie stworzyć wybrany obszar od zera, nawet o bardzo nietypowych kształtach, np. korytarz łączący dwa miasta, gdy pracownik nie powinien przemieszczać się poza tą wyznaczoną trasą. Poza tym zasada działania dowolnych obszarów zasadniczo nie różni się od Alertu obszaru.

Cechy:

 • Możliwość stworzenia do 5 obszarów o dowolnym kształcie;
 • Można  stworzyć obszar geograficzny w postaci korytarza pomiędzy punktami geograficznymi, np. trasa między miastem A i miastem B;
 • Wystarczy wpisać nazwę obszaru, np. województwo śląskie, a system sam zaznaczy obszar z dokładną granicą.

Co to oznacza dla Ciebie?

 • Jeśli nie chcesz, żeby Twoi pracownicy opuszczali granice Polski, wystarczy ustawić obszar o takiej i nazwie i dostaniesz powiadomienie za każdym razem, gdy wyjadą z kraju lub nawet tylko zbliżą się do granicy.
 • Jeśli poruszasz się pojazdem głównie w granicach swojego miasta możesz skonfigurować system tak aby każdy wyjazd z miasta był traktowany jako przekroczenie uprawnień i generował się alert w postaci wiadomości SMS, email lub poprzez aplikację IKOL Tracker. Jeśli wypożyczyłeś swój pojazd i uzgodniłeś ograniczony obszar przemieszczania się w ramach umowy, możesz być powiadamiany o każdym złamaniu obowiązujących ustaleń pomiędzy Tobą a najemcą.
 • Jeśli nie chcesz aby pojazd przejeżdżał przez jakiś konkretny obszar lub zatrzymywał się w jakimś miejscu, oznacz ten obszar na mapie, a otrzymasz wiadomość za każdym razem, gdy pojazd się tam zbliży.
Zobacz screeny:
,
Odłączanie rozrusznika

Odcięcie rozrusznika umożliwia namacalną kontrolę nad samochodami, którymi zarządzasz. Dzięki tej funkcji system IKOL daje Ci nie tylko wiedzę, ale możliwość fizycznego unieruchomienia pojazdów. Jednym kliknięciem wyłączasz możliwość uruchomienia rozrusznika. Ze względów bezpieczeństwa nie można przerwać działania pracy silnika podczas jazdy. Jednak  po następnym postoju kierowca nie będzie już mógł na nowo uruchomić pojazdu.

Do uruchomienia funkcji niezbędny jest przełącznik odcięcia rozrusznika. Można go zakupić na shop.ikol.pl.

Co to oznacza dla Ciebie?

 • Masz wypożyczalnię samochodów? Klient zwleka z opłatami? Odetnij mu rozrusznik do czasu uregulowania płatności.
 • Samochód jest często zostawiany na dłuższy okres w mało bezpiecznych miejscach? Utrudnij pracę złodziejowi odcinając zapłon na czas nieobecności.
 • Nie ufasz kierującym pojazdami? Miej nad nimi namacalną kontrolę i "straszaka" w postaci możliwości odcięcia zapłonu.

 

Alert zagłuszania

Dość powszechne na rynku są zagłuszarki GPS- częstotliwość jest powszechnie znana i nietrudno jest sygnał ten zniekształcić. W tym celu IKOL  przygotował specjalną funkcję, która wykrywa zagłuszanie naszych lokalizatorów. Gdy tylko zakończy się jego zagłuszanie, dowiesz się o tym przez SMS, email lub poprzez aplikację IKOL Tracker. 

Co dzięki temu zyskuję?

 • Natychmiast wiesz, gdy ktoś zaczyna oszukiwać przy użytkowaniu pojazdu - zagłuszarki są, częściej niż myślisz, wykorzystywane przez pracowników.
 • Jedną z pierwszych czynności, jakie wykonuje złodziej przy kradzieży pojazdu, to uruchomienie zagłuszarki. Wykorzystaj to przeciwko niemu - gdy tylko zakończy się zagłuszanie, ty dostaniesz powiadomienie,
 • Alert dotyczy zagłuszania sygnału GSM, alert wysyłany jest w ciągu klikudziesięciu sekund od chwili zaprzestania zagłuszania.
Zobacz screeny:
Alert długiego postoju

Alert długiego postoju to narzędzie, które umożliwia realną kontrolę wykorzystania lokalizatora. Klient sam ustala, po jakim czasie bezruchu otrzyma alert. Przykładowo, zbyt długi (72 godziny) postój w jednym miejscu oznacza, że pracownik nie wyszedł lub nie wyjechał do pracy. Z kolei pracownik ochrony, który powinien robić obchód co kilka godzin, może mieć ustawiony alert na 2 godziny. Zastosowań dla alertu długiego postoju jest bardzo wiele. 

Co to oznaczana dla Ciebie?

 • Bieżące sprawdzenie wykorzystania lokalizatora.
 • Zdalną kontrolę pracowników.
 • Przypomnienia o nieużywanym sprzęcie.
Zobacz screeny:
,
Alert długiej podróży

Alert długiej podróży to zabezpieczenie przede wszystkim przed zbyt długimi podróżami, które mogłyby negatywnie wpływać na bezpieczeństwo kierowcy. Można dowolnie wybrać po jakim czasie system IKOL uzna podróż za zbyt długą. Powiadomienie po np. 8 godzinach podróży bez przerwy będzie oznaczało, że kierowca jest już zmęczony i zgodnie z prawem powinien zrobić postój.

Co to oznacza dla Ciebie?

 • Bezpieczeństwo kierowców.
 • Kontrolę pracy kierowców.

 

Zobacz screeny:
Alert sygnału alarmowego

Alert sygnału alarmowego to funkcja łącząca GPS z różnymi czujnikami, które można zainstalować w pojeździe. Jednym z najczęściej przyłączanych jest zwykły alarm samochodowy: kiedy tylko zostanie uruchomiony, wysyła też automatycznie powiadomienie emailem i SMSem lub poprzez aplikację IKOL Tracker, na wskazany numer telefonu.

Ale Alerty sygnału alarmowego to nie tylko alarm samochodowy - można je podłączyć do niemal wszystkich czujników, by jeszcze lepiej kontrolować pojazd. Kolejnym przykładem jest łącznik elektroniczny kontaktron: jeżeli dojdzie do rozłączenia lub połączenia styku, system IKOL również to wykryje.
Na stronie IKOL można również zamówić przycisk alarmowy ("panic button"), wciśnięcie którego również uruchomi alert sygnału alarmowego. 

Co to oznacza dla Ciebie?

 • Automatyczny SMS/email/aplikację IKOL Tracker przy uruchomieniu alarmu.
 • Automatyczny SMS/email/aplikację IKOL Tracker przy wciśnięciu guzika alarmowego "panic button".
 • Automatyczny SMS/email/aplikację IKOL Tracker przy złączeniu lub rozłączeniu styku typu kontaktron.
 • Inne czujniki cyfrowe.
Zobacz screeny:
,
Alert braku prawidłowej pozycji GPS

Usługa ta może wysyłać alerty, jeśli przez określony przez Ciebie czas (min. 45 min), lokalizator nie wyśle prawidłowej pozycji GPS.

Brak prawidłowej pozycji GPS może być spowodowany:

 • Zagłuszaniem GPS;
 • Zagłuszaniem GSM
 • Przebywaniem pojazdu w miejscu bez dostępu sygnału GPS (np. garaże podziemne);
 • Przebywaniem pojazdu w miejscu bez pokrycia sygnałem operatora GSM (garaże podziemne, lasy itp.);
 • Wyjazdem pojazdu poza obszar objęty usługą (np. za granicę Polski w przypadku, gdy Klient nie ma wykupionej usługi "Pozycja na żywo UE");
 • Odłączeniem lokalizatora od głównego zasilania i rozładowaniem baterii zapasowej.

Dodatkowo Klient może być informowany o uzyskaniu prawidłowej pozycji GPS po uprzednim jej utraceniu (Klient może otrzymać SMS informujący o braku sygnału SMS, a następnie drugi SMS o uzyskaniu prawidłowej pozycji GPS). 

Alert braku prawidłowej pozycji, a alert zagłuszania:

 • Alert braku prawidłowej pozycji GPS jest bardziej obszerny, będzie wygenerowany w każdym przypadku, gdy z jakiegokolwiek powodu nie ma prawidłowej pozycji (alert ten nie określa przyczyny zakłócenia).
 • Alert zagłuszania jest przydatny w sytuacji, gdy Klient chce mieć informację dotyczącą próby zagłuszenia lokalizatora. Należy jednak pamiętać, ze zostanie on wysłany dopiero po ustaniu zagłuszania (alert braku pozycji GPS jest wysłany już w trakcie zagłuszania - nie ma jednak pewności, czy jest to rzeczywiście zagłuszanie, czy też po prostu brak sygnału GPS).

Co to oznacza dla Ciebie?

 • Masz pewność, że Twój pojazd posiada prawidłową pozycję GPS.
 • W przypadku utraty sygnału GPS jesteś w stanie szybko zareagować.
 • Alert informuje zarówno o utracie sygnału wynikającej z działań ludzkich (zagłuszanie), jak i o przypadkowym braku sygnału GPS wynikającym z lokalizacji, architektury itd.

.

Zobacz screeny:
Alert niskiego napięcia głównego zasilania

Alert niskiego napięcia głównego zasilania może informować Klienta o niskim napięciu zasilania lokalizatora, czyli akumulatora pojazdu. Dzięki informacji na temat wyczerpywania się akumulatora, można w porę zareagować i nie dopuścić do unieruchomienia pojazdu. 
Klient może zdefiniować graniczną wartość napięcia zasilania dla lokalizatora - jeśli zasilanie spadnie poniżej tej granicznej wartości określona grupa odbiorców może zostać powiadomiona o tym fakcie poprzez email, SMS lub aplikację IKOL Tracker.

Dodatkowo może również zostać wygenerowany alert w przypadku, gdy wartość napięcia wzrośnie powyżej granicznej wartości po uprzednim spadku.

Graniczną wartość napięcia można ustalać dowolnie pomiędzy 4 a 34 V (domyślnie jest ustawiona wartość 12V dla samochodów z instalacją 12V i 24V dla pojazdów z instalacją 24V).

Co to oznacza dla Ciebie?

 • Jesteś informowany zawsze, gdy akumulator w dowolnym pojeździe się rozładowuje.
 • Możesz dodatkowo być informowany w przypadku, gdy wartość zasilania wzrośnie po uprzednim spadku.
 • Możesz na czas podjąć odpowiednie czynności, aby nie dopuścić do unieruchomienia pojazdu.

 

Zobacz screeny:
Alert odłączenia głównego zasilania

Alert odłączenia głównego zasilania służy do szybkiego informowania o fakcie odłączenia lokalizatora od akumulatora. W porównaniu do alertu niskiego napięcia głównego zasilania, alert odłączenia głównego zasilania w szybki sposób informuje o odłączeniu lokalizatora od zasilania – nie informuje zaś o spadku zasilania samego lokalizatora.

Dodatkowo, alert odłączenia głównego zasilania może także informować o ponownym podłączeniu zasilania (po uprzednim odłączeniu).

Wiadomość alarmowa zostanie wygenerowana w czasie kilkudziesięciu sekund od momentu wykrycia zmiany w napięciu zasilania lokalizatora (odłączenie lub spadek napięcia poniżej 8.5V).

Co to oznacza dla Ciebie?

 • Otrzymujesz natychmiastowe powiadomienie, gdy ktoś odłącza lokalizator od źródła jego zasilania (od akumulatora).

 • Otrzymujesz natychmiastowe powiadomienie, gdy lokalizator zostanie ponownie podłączony do źródła zasilania.

 • Masz pewność, że lokalizator ma stały dostęp do źródła zasilania.

Zobacz screeny:
Alert odholowania

Alert odholowania służy do informowania właściciela pojazdu lub innych osób o odholowaniu pojazdu. Alert zostaje wysłany do określonej grupy osób w przypadku, gdy pojazd ma wyłączony zapłon przez co najmniej 10 minut oraz zostanie wykryty ruch pojazdu trwający przynajmniej 1 minutę.

Alert odholowania to doskonałe narzędzie do ochrony pojazdu przed kradzieżą. W przypadku próby kradzieży „na lawetę”, system IKOL błyskawicznie wyśle do odpowiednich osób informację o nieautoryzowanym ruchu pojazdu związanym prawdopodobnie z odholowywaniem.

Alert odholowania informuje o ruchu pojazdu w przypadku, gdy zapłon jest wyłączony (w odróżnieniu od standardowego Alertu ruchu – ten jest aktywowany podczas zapłonu pojazdu, czyli przekręcania kluczyka w stacyjce).

Co to oznacza dla Ciebie?

 • Otrzymujesz powiadomienie w przypadku odholowania pojazdu przez lawetę.
 • Otrzymujesz powiadomienie w przypadku próby kradzieży samochodu.
 • Masz pewność, że pojazd jest bezpieczny.
Zobacz screeny:
Sygnalizacja przekroczenia prędkości dla kierowcy

Sygnalizacja przekroczenia prędkości dla kierowcy umożliwia zasygnalizowanie za pomocą sygnału dźwiękowego o przekraczaniu zdefiniowanych progów prędkościowych. Kierowca może być np. informowany jednym sygnałem dźwiękowym o przekroczeniu prędkości 50km/h, podwójnym sygnałem dźwiękowym o przekroczeniu 90 km/h i ciągłym sygnałem dźwiękowym po przekroczeniu prędkości 120km/h.

Prawidłowe działanie usługi jest uzależnione od podłączenia sygnalizatora dźwiękowego (brzęczyka) do lokalizatora IKOL w pojeździe.

 

Co to oznacza dla Ciebie?

 • Bezpieczeństwo kierowcy - dostaje wyraźny sygnał o przekroczeniu prędkości.
 • Wymuszenie na kierowcy bezpiecznej jazdy.

 

Zobacz screeny: