Home -  Lokalizatory GPS -  Lokalizatory GPS do samochodu -  Co to jest szyna CAN i lokalizator GPS CAN?

Co to jest szyna CAN i lokalizator GPS CAN?

20 lutego 2015
Lokalizator GPS CAN

Co to jest szyna CAN?

Nazwa pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem od Controller Area Network (CAN). Bus to po angielsku po prostu szyna danych, czyli taka część magistrali, która jest odpowiedzialna za transmisję danych. W związku z tym na CAN Bus po polsku mówi się po prostu „szyna CAN”. Sama nazwa „Controller Area Network” została nadana przez Niemca, doktora Wolfharda Lawrenza z Uniwersytetu w Bruszwiku, w roku 1983. 

Jak działa szyna CAN?

Szyna CAN to szyna transmisji szeregowej danych wykorzystywana w pojazdach i na pokładach statków powietrznych. Łączy ona pojedyncze systemy i czujniki w pojeździe w jednym miejscu, co pozwala na znaczne uproszczenie; dzięki szynie CAN nie trzeba łączyć ze sobą poszczególnych elementów pojazdu bezpośrednio. Wystarczy pośrednio podłączyć wszystko pod szynę CAN, co ogranicza skomplikowanie instalacji dodatkowych modułów (takich jak lokalizatory GPS) w samochodzie. Dodatkowo pozwala to wszystkim czujnikom i elementom pojazdu komunikować się między sobą na pojedynczym lub podwójnym łączu szeregowym o wysokiej przepustowości nawet 1 megabita na sekundę.

Połączenie szyny CAN i lokalizatora GPS

Jakie są plusy z połączenia systemów GPS i CAN? Bardzo znaczące. Po pierwsze jednym z najistotniejszych, z punktu widzenia zarządzającego flotą, czujników podłączonych pod szynę CAN jest czujnik poziomu paliwa. Jest to jak do tej pory najbardziej niezawodny sposób na kontrolowanie zużycia paliwa. Moduły GPS CAN pozwalają przy pomocy komunikacji GSM/GPRS wysyłać nie tylko informacje dotyczące pozycji samochodu, ale również poziomu paliwa na żywo, a w przypadku IKOL nawet do 12 miesięcy wstecz. 

Monitoring paliwa z lokalizatorem GPS CAN

Sondy paliwowe, o czym w sposób mniej lub bardziej bolesny przekonują się niemal wszyscy mający związek z flotami transportowymi lub maszynowymi, są po pierwsze drogie, po drugie łatwo je pracownikom „przypadkowo” uszkodzić, a po trzecie niełatwo je zainstalować. Podpięcie się pod szynę CAN usuwa wszystkie te problemy: są niedrogie, jakakolwiek ingerencja w nie, od razu oznacza celowe działanie i są stosunkowo nieskomplikowane w instalacji. Specjalne alerty email i powiadomienia SMS natychmiast informują o przypadkach kradzieży z baku: nagły spadek paliwa w ciągu np. 2 min o 5-10% oznacza usunięcie paliwa z baku, czyli najprawdopodobniej kradzież paliwa.

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

Jak zamontować lokalizator GPS w samochodzie

Jak zamontować lokalizator GPS w samochodzie?

 12 kwietnia 2019

Dla wszystkich, którzy sądzą, że montaż lokalizatora GPS jest trudny, mamy dzisiaj dwa filmiki instruktażowe,…

Czytaj więcej
kierowca samochodu z gps

GPS do samochodu – niezastąpiony w 3 sytuacjach

 4 grudnia 2020

Ile razy zdarzyło Ci się szukać swojego samochodu na parkingu lub martwiłeś się, że go…

Czytaj więcej