Telematyka we flocie

Rozwiązania telematyczne

Słowo telematyka każdemu na pewno obiło się o uszy. Jest to, najprościej mówiąc, połączenie telekomunikacji z informatyką. Co ma wspólnego z zarządzaniem flotą? Właściwie to... wszystko.

 

 

Systemy telematyczne zajmują się operowaniem informacją. Wiąże się to z jej pozyskiwaniem, przetwarzaniem, dystrybucją oraz transmisją. Następnie ta informacja może być wykorzystana w różny sposób. Systemy telematyczne konstruowane i przeznaczone do określonych procesów. Telematyka wykorzystywana jest w transporcie, medycynie, czy przemyśle. 
Systemami telematycznymi są także, m.in:

  • radiofonia,
  • czujniki ruchu, kamery, monitoring,
  • radary,
  • SMS,
  • Internet - strony WWW.

Do systemów telematycznych zalicza się również monitoring GPS. Lokalizatory GPS zbierają informacje o pojeździe, jego pozycji i wysyłają je na serwery, umożliwiając reakcje na nieporządane akcje, zebranie informacji do raportów, wygenerowanie alertów itp. Lokalizatory pomagają także monitorować kontenery, naczepy i przesyłki, dzięki czemu wiadomo, jaką przebyły drogę i gdzie aktualnie są. Sprawdzić można również miejsca postojów, zdarzeń (gwałtowne hamowanie, zakręty, bieg jałowy), czy kierowca odwiedził wszystkie wskazane miejsca, nie opuścił wyznaczonej strefy itd:

 

Raport podróży

 

Czujniki CAN zbierają i przekazują informacje z komputera pokaładowego pojazdu. Zarządzający flotą może więc sprawnie kontolować paliwo, sprawdzić temperaturę w pojeździe, obroty silnika, czy włączone są światła, zapięte pasy itp. 

Informacje, które uzyskamy w raporcie, mogą być potem wykorzystane do rozliczeń kierowców, zakupów paliwa, tworzenia baz danych czy do poprawy stylu jazdy słabszych kierowców. Monitoring GPS umożliwia także stworzenie Elektronicznej Ewidencji Przebiegu Pojazdów i odliczenie kosztów VAT na  na zakup pojazdu, przeglądy, serwisy, wymiany opon itd. A wszystko dzięki informacjom zbieranym przez lokalizatory zamontowane w pojazdach flotowych. 

 

Dowiedz się więcej