Użyli GPS do operacji mózgu - pierwsza taka operacja na Śląsku

Operacja

To pierwsza taka operacja w tym regionie. Neurochirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie w jej trakcie specjalnego narzędzia - neurochirurgicznego GPS.

 

Pozwala on na wybór właściwej trajektorii dostępu, lepszej identyfikacji struktur anatomicznych oraz bezpiecznego prowadzenia resekcji całkowitych zmian chorobowych – wyjaśniają specjaliści.

GPS zmniejsza ryzyko powikłań

Przy jakich operacjach to urządzenie wyjątkowo się sprawdza? Neurochirurgiczny GPS może być wykorzystywany przy operacjach w obrębie mózgu, a także w operacjach naczyniowych. -Fundamentem jest tu bezpieczeństwo pacjenta, aby nie doprowadzić do jatrogennego uszkodzenia struktur mózgu. Dla nas, lekarzy, to duże ułatwienie w pracy - zaznacza dr Robert Koper, neurochirurg ze szpitala na Parkitce. - Ważne jest to, że dzięki zastosowaniu systemu neuronawigacji zmiejszamy do minimum ryzyko powikłań, pacjent może lepiej przechodzić rekonwalescencję - dodaje.
 

 Neurochirurgiczny GPS

Mają go w renomowanych ośrodkach

To pierwsze operacja z zastosowaniem neuronawigacji na Śląsku.

Techniki komputerowe - wspomagające neurochirurga - w praktyce stały się rutynowym narzędziem używanym w większości zabiegów w renomowanych ośrodkach. - Teraz będę dostępne także dla mieszkańców Częstochowy i całego regionu - podkreśla Anna Ginał, rzeczniczka prasowa szpitala na Parkitce.

Urządzenie niestety nie jest tanie - jest to bowiem koszt ok. półtora miliona złotych!

 

źródło: silesion.pl

Kategoria: