Wielka Brytania planuje stworzenie własnego systemu nawigacji satelitarnej

Flaga Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania zainwestuje w ewentualne stworzenie własnego systemu nawigacji satelitarnej, po tym jak została wykluczona z unijnego programu Galileo z powodu Brexitu.
 

 

Rząd Wielkiej Brytanii poinformował, że kontynuuje negocjacje z Unią Europejską w sprawie pozostania w programie Galileo. Wielka Brytania zainwestuje 92 miliony funtów z funduszu Brexit, aby przeprowadzić 18-miesięczne badanie nad alternatywnym systemem nawigacji satelitarnej w Wielkiej Brytanii - podał rząd w oświadczeniu. Inwestujemy w alternatywną opcję Galileo, aby zapewnić zaspokojenie naszych przyszłych potrzeb w zakresie bezpieczeństwa przy użyciu czołowego brytyjskiego sektora kosmicznego. - powiedział Greg Clark, sekretarz ds. Biznesu.

Wielka Brytania w czerwcu ujawniła, że ​​została formalnie wykluczona z przyszłych kontraktów w programie Galileo, który jest przeznaczony do zastosowań komercyjnych, jak i wojskowych oraz w służbach ratowniczych.
Bruksela zapowiedziała, że ​​odmówi dostępu Londynowi do zaszyfrowanych sygnałów Galileo po Brexicie w przyszłym roku, powołując się na kwestie prawne dotyczące dzielenia się poufnymi informacjami o bezpieczeństwie z państwem trzecim.

Wielka Brytania odegrała ważną rolę w rozwoju Galileo, alternatywy dla amerykańskiego GPS.

Przemysł w Wielkiej Brytanii skorzysta więc z zastrzyku w wysokości 92 milionów funtów, aby zaprojektować krajową alternatywę dla Galileo, zapewniając bezpieczeństwo w Wielkiej Brytanii po Brexicie. Pieniądze zostały przyznane z funduszu gotówkowego Brexit.

 

Satelita na orbicie

 

18-miesięczny projekt inżynieryjno-projektowo-rozwojowy dostarczy szczegółową ocenę techniczną i harmonogram brytyjskiego systemu pozycjonowania globalnego. Zapewniłoby to zarówno sygnały cywilne oraz wojskowe, zgodne z amerykańskim systemem GPS. Przemysł w Wielkiej Brytanii odegrał kluczową rolę w rozwoju technologii i szyfrowania Galileo, a doświadczenie to zostanie wykorzystane przy opracowywaniu alternatywy z wieloma wielomilionowymi kontraktami dostępnymi dla brytyjskich firm kosmicznych.

Oczekuje się, że Galileo będzie w pełni operacyjny w 2026 roku, podczas gdy według doniesień Wielka Brytania może zażądać około 1,0 miliarda funtów rekompensaty za inwestycje, jakie włożyła w program do tej pory.

 

O Galileo i innych systemach nawigacji pisaliśmy tutaj:

Dowiedz się więcej

 

 

źródło: gpsdaily.com

Kategoria: