Wiosna coraz bliżej - bociany wracają do Polski

Lecący bocian

Ornitolodzy z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zapowiadają, że pierwsze bociany mogą pokazać się w Polsce już w połowie marca! Oznacza to, że zimy pewnie już nie uświadczymy.

 

Badacze śledzą trasy lotu bocianów za pomocą lokalizatorów GPS, które są przymocowane do nóg niektórych ptaków. Dzięki danym z modułów GPS udało się sprawdzić, że większość bocianów przekroczyła już równik, a to oznacza, że kończą okres zimowania w Afryce i będą wracać do Europy.

Kiedy możemy spodziewać się ich w Polsce?

Pierwszych bocianów można będzie wypatrywać już w okolicach 20 marca, na terenie dwóch województw - lubelskiego i podkarpackiego. Ptaki, podczas powrotnych lotów, będą omijały Karpaty, dlatego większość z nich przyleci do Polski od granicy z Ukrainą. Na terenie reszty kraju będą pokazywać się na początku kwietnia.

Wcześniejszy powrót bocianów spowodowany jest wysoką temperaturą panującą o tej porze roku. Łagodne zimy sprawiają także, że coraz więcej bocianów rezygnuje z lotu do Afryki - tej zimy ponad 100 ptaków zdecydowało się zostać w Polsce. Wiosną oraz latem na terenie naszego kraju przebywa ponad 40 tysięcy tych pięknych ptaków.

 

Trasa lotu bocianów
 

Dlaczego ornitolodzy wyposażyli bociany w GPS?

Badacze chcieli dokładnie sprawdzić, jaką trasę pokonują jesienią ptaki i gdzie dokładnie spędzają zimę. Okazało się, że część zimuje w RPA, a część w Zimbabwe, Zambii i Botswanie. Cała trasa, z Polski do celu, ma ok. 7 tysięcy kilometrów!
 

Więcej na ten temat pisaliśmy już na naszym blogu:

Sprawdź
 

 

źródło: ptaki-silesiana.pl, gazeta.pl, materiały własne