Zaginięcie dziecka - jak się przed nim uchronić?

Staramy się, aby naszym dzieciom niczego nie brakowało. Wraz z ich przyjściem na świat błyskawicznie zmieniają się priorytety większości rodziców i na pierwszym miejscu stawiają oni potrzeby swoich latorośli, nie własne.  Zapewnienie bezpieczeństwa dziecku jest jedną z najważniejszych i najbardziej elementarnych czynności, do jakich są zobowiązani rodzice. W jaki więc sposób wywiązać się z tego zadania?

Wraz z dorastaniem dziecko staje się coraz bardziej samodzielne i ciekawe świata. Nawet roczne dziecko może oddalić się od rodziców podczas spaceru przez nikogo niezauważone. Gdy jego ciekawość świata rośnie, a zakazy rodziców stają się okazją do zrobienia im na złość – wtedy może dojść do naprawdę niebezpiecznych sytuacji.  W 2014r. policja otrzymała imformacje o zaginięciu 525 dzieci do lat 7, a w wieku szkolnym (7-13 lat) – prawie tysiąca.

Co więc możemy zrobić, aby nasze dziecko nie zaginęło?

Po pierwsze – edukacja

Od najmłodszych lat warto wpajać dziecku podstawowe normy, których przestrzeganie obniży poziom niebezpieczeństw czyhających na nie poza murami domu. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

- dziecko, gdy tylko zacznie mówić, powinno znać swoje imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania. Bardzo zalecaną, choć niezbyt praktykowaną czynnością jest wszywanie nalepek z adresem i numerem kontaktowym rodziców w ubranie dziecka. Wbrew pozorom do zaginięć dzieci najczęściej dochodzi przez nieuwagę dorosłych, nie zaś z powodu porwania przez nieznajomego. Dzięki danym kontaktowym osoby, które napotkają dziecko będą mogły w szybki sposób skontaktować się bezpośrednio z rodzicami dziecka.

- Mimo, że porwania zdarzają się dość rzadko, należy uwrażliwić dzieci na kontakty z obcymi osobami. Nie powinny one z nimi rozmawiać, brać od nich słodyczy itd. Niestety to wcale nie jest takie łatwe zadanie.

Zobacz wyniki eksperymentu mającego na celu uświadomić rodziców, jak niewiele trzeba, aby „uprowadzić” dziecko:

- naucz dziecko, aby informowało Cię, gdzie się wybiera Np. gdy wystawa sklepowa przykuje jego wzrok, niech zakomunikuje Ci to i dopiero podejdzie się poprzyglądać.

 

Po drugie – ochrona

Jeśli mimo edukacji i zwracania uwagi dziecko oddali się od rodziców, powinni mieć oni do dyspozycji jeszcze jedną deskę ratunkową (przed poinformowaniem policji o zaginięciu). Chodzi o lokalizację GPS. Małe urządzenie wystarczy włożyć do plecaka lub torebki, które dziecko uwielbia nosić podczas spacerów i dzięki temu będziemy na bieżąco wiedzieli, gdzie się znajduje.
Tego typu monitoring GPS będzie niezwykle pomocny w najróżniejszych sytuacjach: podczas zakupów w centrum handlowym, podczas spaceru zatłoczonymi ulicami miasta, podczas wycieczki w nowe miejsce (np. na szlaku górskim lub na nadmorskiej plaży). Pewność, że bezpieczeństwo dziecka leży w naszych rękach i możemy w każdej chwili sprawdzić, gdzie nasza pociecha się znajduje, spowoduje, że nie będziemy tak bardzo zestresowani na myśl o ewentualnym oddaleniu się dziecka.

Bezpieczeństwo dziecka dzięki lokalizatorom GPS

 

Jakie konkretnie produkty mogą być pomocne rodzicom dbającym o bezpieczeństwo swojego dziecka?

Moduł ikol SPOT – małe urządzenie, które możesz włożyć do kieszeni spodni lub do plecaka dziecka. Bateria wystarcza na 180 godzin pracy urządzenia, dzięki temu masz pewność, że dziecko jest w 100% chronione. Na lokalizatorze ikol Spot znajduje się także duży guzik , którego naciśnięcie spowoduje wysłanie automatycznego alarmu wraz z pozycją dziecka na wyznaczone telefony przez SMS. Dzięki temu dziecko może powiadomić rodziców, że znalazło się w niebezpiecznej lub niekomfortowej dla niego sytuacji.

Aplikacja do śledzenia telefonu ikol X– jest to rozwiązanie dla dzieci, które posiadają już swój telefon komórkowy. Aplikacja zamienia telefon w lokalizator GPS, który może być śledzony przez rodziców z dowolnego miejsca, 24 godziny na dobę. Aplikacja jest darmowa i pozwala rodzicom kontrolować położenie telefonu, na którym została zainstalowana. Dzięki ikol X możesz sprawdzić, gdzie znajduje się Twoje dziecko gdy Ty jesteś w pracy, bądź gdy wychodzi przed blok pobawić się z rówieśnikami.

Aplikacja ikol X