Złapali złodzieja dzięki lokalizatorowi GPS ukrytemu w skradzionej gotówce

Złodziej i przestępca

Do zdarzenia doszło w Elmhurst, na jednym z przedmieść Chicago. Mężczyzna wszedł do jednego z banków i kazał kasjerom wydać mu gotówkę, grożąc przy tym, że użyje broni, jeśli jego żądania nie zostaną spełnione.

31-letni mężczyzna został oskarżony o napad na bank w Elmhurst, po tym, jak władze odnalazły go za dzięki małemu lokalizatorowi GPS, ukrytemu w ukradzionych przez niego pieniądzach.Evan Hall krótko po 10:30 rano w sobotę podszedł do kasjera oddziału Bank of America przy 205 N. Addison Avenue w Elmhurst i zażądał pieniędzy.

Mam broń i jeśli nie dasz mi wszystkich pieniędzy, zacznę strzelać do ludzi – powiedział do pracownika banku.

Kasjer opróżnił szufladę z gotówką, gdzie znajdowało się także cienkie urządzenie do lokalizacji GPS, przekazane złodziejowi razem z sumą $2,999. W ciągu godziny od napadu policja z Elmhurst wyśledziła urządzenie GPS na stacji benzynowej przy Congress i Kostner w Chicago. Policjanci aresztowali Evana Halla, którego wygląd zgadzał się z opisem napastnika podanym przez kasjera.

Uciekający złodziej
 

Lokalizatory GPS pomagają bankom i policji

Lokalizatory GPS stały się na tyle małe, że banki mogą je przechowywać razem z pieniędzmi. W przypadku napadu, maleńki lokalizator ukryry w pliku banknotów zabierany jest przez złodzieja, umożliwiając policji ustalenie gdzie jest złodziej i jego łup.

Urządzenia GPS można skonfigurować tak, aby automatycznie wysyłały policjantom alert, jeśli znajda się poza wyznaczonym obszarem, np. poza terenem banku. Następnie urządzenia pokazują lokalizację rabusiów, dzięki czemu funkcjonariusze wiedzą, gdzie szukać przestępców. Lokalizatory są na tyle dokładne, że mogą nawet skierować policję do odpowiedniego samochodu na parkingu pełnym samochodów.

W USA lokalizatory GPS  do śledzenia skradzionych pieniędzy wykorzystuje się już od kilku lat. Dzięki nim policja może szybko zatrzymać rabusiów - najczęściej w ciągu godziny!

 

 

 

źródło: rmtracking.com, infolinia.com, chicagotribune.com