Home -  Ze świata -  Mandat za nietrzymanie rąk na kierownicy i dyskusje z policjantem

Mandat za nietrzymanie rąk na kierownicy i dyskusje z policjantem

23 października 2019
mandat za nietrzymanie rąk na kierownicy

Listopad 2019 przyniesie wiele zmian w kodeksie drogowym. Jeśli policja zatrzyma Cię do kontroli drogowej, należy poczekać, aż funkcjonariusz podejdzie i wyda odpowiednie polecenie. W nowym rozporządzeniu widnieją zapisy, które powinien znać każdy kierowca.

 

Skąd taki pomysł? Polska policja może coraz więcej, a znowelizowane prawo ma dać im dodatkowe uprawnienia. Mandat będzie można dostać za nietrzymanie rąk na kierownicy i nie tylko.

500 zł za nieodpowiednie zachowania za kierownicą

Podczas kontroli, kierowca powinien przyjąć odpowiednią postawę. Nie powinien sięgać do wewnętrznej kieszeni kurtki po dokumenty, bo policjant pomyśli, że sięga po broń. Jeśli będzie chciał wyjść z samochodu, nie może tego zrobić bez pozwolenia. Nie należy też wiercić się nerwowo na fotelu i zawsze trzeba trzymać obie ręce na kierownicy. Niemal każda czynność podczas kontroli wymagać będzie zgody policjanta, a niezastosowanie się do zasad grozić będzie mandatem 500 zł.

 

Ewidencja przebiegu pojazdu podczas kontroli

Kolejną zmianą jest konieczność ewidencjonowania przebiegu pojazdu. Podczas rutynowej kontroli policjant będzie mógł wejść do samochodu w celu dokonania kontroli stanu licznika, a następnie wprowadzi go do bazy CEPiK. Możliwość zajrzenia do bagażnika i obejrzenia komory silnika będzie codziennością.

 

Dlaczego policja może więcej?

Policjanci wnioskowali o zmiany w przebiegu kontroli drogowej. Przede wszystkim ma to służyć zwiększeniu komfortu funkcjonariuszy podczas kontroli i usprawnieniu samego procesu. Nowe przepisy mają studzić emocje zdenerwowanych kierowców oraz skutecznie zapobiegać agresywnym zachowaniom. Rozporządzenie zakłada także anonimowość funkcjonariusza, poprzez brak obowiązku okazania legitymacji służbowej.

 

Kontrole policyjne w dowolnym miejscu

W świetle nowych przepisów, polska drogówka będzie mogła dokonywać kontroli w dowolnym miejscu, nawet zabronionym, pod warunkiem, że nie zagraża to bezpieczeństwu ruchu drogowego. Odtąd kontrola prędkości będzie się odbywać niemalże z każdego miejsca.

Kategorie: Ze świata, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

dzieci na rowerach

Jak namierzyć dziecko znajdujące się poza domem?

 21 września 2018

Każdy rodzic niejednokrotnie zastanawia się, jak szybko sprawdzić, gdzie jest jego dziecko w danym momencie…

Czytaj więcej
kids

Monitoring GPS w szkole – bądź spokojny o swoje dziecko

 4 września 2017

W dzisiejszych czasach smartfony są w standardowym wyposażeniu ucznia, tak jak kredki i zeszyty, dlatego…

Czytaj więcej