Home -  Przenośne lokalizatory -  Monitoring GPS… bocianów

Monitoring GPS… bocianów

26 września 2016
bocian w gnieździe

23 września zaczęła się kalendarzowa jesień. Pogoda przyszła do nas jeszcze wcześniej. Do nadchodzącej zimy szykują się także bociany, które zbierają się do odlotu. Jaką drogę muszą pokonać i co wspólnego ma z tym monitoring GPS? Odpowiedź znajdziecie w naszym artykule.

 

Dlaczego w ogóle bociany odlatują?

Na pewno powodem nie są niskie temperatury, ponieważ bociany są w stanie je przetrwać. Chodzi głównie o pożywienie, którego zimą brakuje, ponieważ ptaki żywią się głównie owadami, żabami, małymi gadami i niektórymi gryzoniami. Wszystkie te zwierzęta w czasie zapadają w sen zimowy, przez co bociany nie mają do nich żadnego dostępu, dlatego też udają się na południe w poszukiwaniu pożywienia.

Jaką dokładnie trasę pokonują bociany?

Odpowiedź na to pytanie przynieść mają wyniki projektu badawczego prowadzonego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi i Komitetu Ochrony Orłów. Na początku lipca dwóm bocianim pisklętom założono lokalizatory GPS, każdy o wadze 26 g. Nadajniki te umożliwiają długoterminowe monitorowanie ptaków dzięki bateriom solarnym i pamięci rejestrującej ok. 130 tys. pozycji GPS. Lokalizatory są aerodynamiczne, wodoodporne i w żaden sposób nie przeszkadzają ptakom. Dzięki temu badacze będą mogli dokładnie prześledzić trasę, jaką bociany pokonują z Polski do Afryki, a także będą mogli ustalić, w jakich dokładnie miejscach zimują w Afryce. Do celu bociany dotrą w listopadzie. Czeka je do pokonania ok. 7 tys. kilometrów, dziennie zaś pokonywać będą do ok. 200 kilometrów.
Z dotychczasowych badań ornitologicznych wynika, że bociany lecą przez cieśninę Bosfor, dalej przez Bliski Wschód, Izrael, wzdłuż Nilu, aż docierają do Kenii, Ugandy czy RPA. Niektóre mogą kierować się do Sudanu, Czadu oraz Nigerii. Dzięki projektowi polegającemu na monitorowaniu tras bocianów, badacze będą mogli ustalić jaką naprawdę trasę pokonują ptaki, oraz gdzie zatrzymują się w Afryce. Ale tego dowiemy się dopiero na wiosnę, kiedy bociany powrócą do swoich gniazd.

Monitoring GPS zwierząt

ikol spot
Również IKOL umożliwia monitoring GPS zwierząt. Co prawda nie bocianów, tylko nieco większych zwierzaków 😉 Moduł IKOL SPOT to niewielkie przenośne, które dzięki specjalnemu etui możemy zamocować przy obroży, uprzęży, czy siodła. Bateria wytrzymuje do 4 dni, lokalizator odporny jest na wodę, zabrudzenia, świetnie sprawdzi się więc w każdych warunkach. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć pod kontrolą swoje ukochane zwierzę.

Na pewno każdy właściciel psa chociaż raz musiał szukać swojego pupila kiedy ten podczas spaceru pobiegł w nieznane i nie zamierzał rezygnować z wolności. Dzięki lokalizatorowi IKOL SPOT można bez problemu sprawdzić pozycję i znaleźć niesfornego zwierzaka:

sprawdź

Moduł IKOL SPOT także świetnie sprawdzi się w celu monitoringu i zapewnieniu ochrony koniom. Szkoły jeździeckie zaopatrują swoich podopiecznych w małe nadajniki, dzięki czemu mogą w każdej chwili sprawdzić aktualną pozycję zwierzęcia:

opracowano na podstawie www.pap.pl

Kategorie: Przenośne lokalizatory, Podróże, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

poszukiwacz skarbow

Poszukiwanie skarbów dzięki GPS

 30 maja 2014

Wiesz co to jest geocaching? To rozrywka, do której świetnie wykorzystuje się lokalizatory GPS. I…

Czytaj więcej
korek na ulicy

Jazda na suwak i korytarz życia od 6 grudnia 2019. Sprawdź, jak zachować się na drodze.

 6 grudnia 2019

Korytarz życia i jazda na suwak właśnie wchodzą w życie. Od 6 grudnia 2019 r.…

Czytaj więcej

Bądź zawsze na bieżąco

Dołącz do naszego newslettera