Home -  Przenośne lokalizatory GPS -  Lokalizatory GPS dla zwierząt -  Monitoring GPS… bocianów

Monitoring GPS… bocianów

26 września 2016
monitoring gps bocianów

Nie tylko ludzie szykują się do mrozów, które czekają nas po pięknej złotej jesienie – do nadchodzącej zimy szykują się także bociany, które zbierają się do odlotu. Jaką drogę muszą pokonać i co wspólnego ma z tym monitoring GPS? Odpowiedź znajdziecie w naszym artykule.

Dlaczego w ogóle bociany odlatują?

Na pewno powodem nie są niskie temperatury, ponieważ bociany są w stanie je przetrwać. Chodzi głównie o pożywienie, którego zimą brakuje, ponieważ ptaki żywią się głównie owadami, żabami, małymi gadami i niektórymi gryzoniami. Wszystkie te zwierzęta w czasie zapadają w sen zimowy, przez co bociany nie mają do nich żadnego dostępu, dlatego też udają się na południe w poszukiwaniu pożywienia.

Jaką dokładnie trasę pokonują bociany?

Odpowiedź na to pytanie przynieść mają wyniki projektu badawczego prowadzonego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi i Komitetu Ochrony Orłów. Na początku lipca dwóm bocianim pisklętom założono lokalizatory GPS, każdy o wadze 26 g. Nadajniki te umożliwiają długoterminowe monitorowanie ptaków dzięki bateriom solarnym i pamięci rejestrującej ok. 130 tys. pozycji GPS. Lokalizatory są aerodynamiczne, wodoodporne i w żaden sposób nie przeszkadzają ptakom. Dzięki temu badacze będą mogli dokładnie prześledzić trasę, jaką bociany pokonują z Polski do Afryki, a także będą mogli ustalić, w jakich dokładnie miejscach zimują w Afryce.

Do celu bociany dotrą w listopadzie. Czeka je do pokonania ok. 7 tys. kilometrów, dziennie zaś pokonywać będą do ok. 200 kilometrów. Z dotychczasowych badań ornitologicznych wynika, że bociany lecą przez cieśninę Bosfor, dalej przez Bliski Wschód, Izrael, wzdłuż Nilu, aż docierają do Kenii, Ugandy czy RPA. Niektóre mogą kierować się do Sudanu, Czadu oraz Nigerii. Dzięki projektowi polegającemu na monitorowaniu tras bocianów, badacze będą mogli ustalić jaką naprawdę trasę pokonują ptaki, oraz gdzie zatrzymują się w Afryce. Ale tego dowiemy się dopiero na wiosnę, kiedy bociany powrócą do swoich gniazd.

Monitoring GPS zwierząt

Przenośny lokalizator GPS na górskie wycieczkiRównież IKOL umożliwia monitoring GPS zwierząt. Co prawda nie bocianów, tylko nieco większych zwierzaków. Moduł IKOL SPOT to niewielkie przenośne, które dzięki specjalnemu etui możemy zamocować przy obroży, uprzęży, czy siodła. Bateria wytrzymuje do 4 dni, lokalizator odporny jest na wodę, zabrudzenia, świetnie sprawdzi się więc w każdych warunkach. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć pod kontrolą swoje ukochane zwierzę.
Na pewno każdy właściciel psa chociaż raz musiał szukać swojego pupila kiedy ten podczas spaceru pobiegł w nieznane i nie zamierzał rezygnować z wolności. Dzięki lokalizatorowi IKOL SPOT można bez problemu sprawdzić pozycję i znaleźć niesfornego zwierzaka:
Moduł IKOL SPOT także świetnie sprawdzi się w celu monitoringu i zapewnieniu ochrony koniom. Szkoły jeździeckie zaopatrują swoich podopiecznych w małe nadajniki, dzięki czemu mogą w każdej chwili sprawdzić aktualną pozycję zwierzęcia.

Opracowano na podstawie www.pap.pl

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

fleet manager zarzadza flota

Kto powinien zarządzać flotą pojazdów. Fleet manager czy właściciel firmy?

 15 stycznia 2021

Skuteczne zarządzanie i budowanie floty to długotrwały proces, który warto powierzyć profesjonalistom. A może myślisz,…

Czytaj więcej
konfiguracja alertów monitoringu GPS IKOL

Kopiowanie ustawień alertów – ułatwienie w kontrolowaniu lokalizatorów

 7 lipca 2017

Do tej pory konfiguracja alertów dla wielu lokalizatorów była nieco uciążliwa, postanowiliśmy więc to zmienić,…

Czytaj więcej