Home -  Przenośne lokalizatory -  Monitoring uli pomaga pszczelarzom

Monitoring uli pomaga pszczelarzom

7 września 2020
nature

Ochrona uli dzięki lokalizatorom GPS zapewnia bezpieczeństwo pszczelarzom, których coraz częściej spotykają kradzieże pszczół. Aby się przed tym chronić, montują przenośne lokalizatory GPS.

 

Miód jest towarem, który Polacy chętnie wybierają, a cena za 1 litr miodu sięga nawet 40 zł. To powoduje, że coraz więcej osób zabiera się za pszczelarski biznes, który wcale nie należy do tanich inwestycji. Założenie pasieki przydomowej lub prowadzenie dużej hodowli pszczół zaczyna się od minimalnej kwoty ok. 600 zł za 1 ul wraz z pszczołami.

Żeby biznes stał się dochodowy, pszczelarz powinien mieć co najmniej dziesięć pszczelich rodzin. Wtedy też może liczyć na dofinansowanie i refundację od polskiego Związku Pszczelarskiego. Zdarza się, że po ciężkiej zimie pszczoły wymierają i trzeba kupić kolejne młode rodziny, więc koszty rosną. Same akcesoria to całkiem spory koszt początkowy, ale za to może służyć latami. 

KTO KRADNIE ULE Z PSZCZOŁAMI?

Rzadko robi to ktoś, kto nie zna się na pszczołach, dlatego dla większego zysku pszczelarze okradają się nawzajem ze swoich pasiek. Robią to, ponieważ chcą zadowolić swoich klientów i posiadać miód dobrej jakości od zaufanego hodowcy. Wykrywalność sprawcy jest bardzo trudna i policji sporadycznie udaje się namierzyć złodzieja. 

PRZENOŚNE LOKALIZATORY GPS DO ULA

Ponieważ drewniane domki nie mają własnego źródła zasilania, dla bezpieczeństwa i namacalnej kontroli ula montuje się urządzenie do lokalizacji, które w przypadku kradzieży zlokalizuje aktualną pozycję pszczelego domku. W sytuacji zmiany lokalizacji ula, lokalizator GPS wyśle powiadomienie. IKOL posiada 2 rodzaje przenośnych lokalizatorów, które posiadają bardzo wytrzymałą baterię pozwalającą na długi czas pracy bez ładowania. 

IKOL DURO

Posiada własną baterię, która wystarczy na 24 miesiące pracy bez ładowania. Ponowne ładowanie zajmuje tylko kilka godzin. Jest wodoodporny i bardzo wytrzymały na wstrząsy. Aby zamontować IKOL DURO, należy włożyć go do wnętrza obiektu. 

IKOL MONDO

Mocowany jest do ula za pomocą bardzo mocnych magnesów. Jego bateria działa do 3 lat, a po wyczerpaniu wymieniana jest na nową. Bardzo dobrze znosi niskie (do -20 °C) oraz wysokie, letnie temperatury sięgające nawet do +60 °C. Dodatkowym zabezpieczeniem tego urządzenia jest czujnik, który powiadomi o odpięciu lokalizatora od ula.

 

Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie kilku lokalizatorów w ulach ustawionych od siebie co kilka lub kilkanaście metrów, w zależności od wielkości pasieki. W systemie IKOL należy aktywować alert odholowania lub alert obszaru, który pozwoli zareagować kilkadziesiąt sekund po zdarzeniu. Alerty możesz otrzymać w formie wiadomości SMS, e-mail lub jako powiadomienie w darmowej aplikacji mobilnej IKOL TRACKER

Alert odholowania

To bardzo przydatne narzędzie do ochrony przed kradzieżą. Kiedy zostanie wykryty ruch ula trwający powyżej 1 minutę, lokalizator wyśle powiadomienie do wybranej grupy odbiorców. Na mapie można cały czas oglądać gdzie przemieszcza się skradziony ul. 

Alert obszaru

Najpierw samodzielnie ustawiasz obszar w kształcie okręgu. Obszary te możesz odpowiednio nazwać. Następnie ustalasz, że alert zostanie wysłany w chwili opuszczenia ustalonego obszaru. 

 

wasp-bee

CO MOŻESZ ZROBIĆ DLA PSZCZÓŁ?

• Nie wypalaj łąki
• Zamiast trawnika, posadź łąkę kwietną 
• W swoim ogrodzie lub na balkonie posadź zioła i krzewy owocowe

Wszystkie rośliny miododajne stają się dla pszczół surowcem do produkcji miodu. Wśród drzew wysoką wartość miodową i pyłkową stanowią mi.in. brzoza, lipa, klon, robina akacjowa, jabłoń, grusza. Wszystkie krzewy i kwiaty miododajne to również ważne pożytki dla pszczół. Na łące kwietnej pyłku dostarcza np. naostrzyk, koniczyna, gorczyca, chaber bławatek, mniszek lekarski. Na przydomowym balkonie warto zadbać o dzwonek ogrodowy, szałwię lekarską, słonecznik ogrodowy lub dalię.

KILKA CIEKAWOSTEK NA TEMAT PSZCZÓŁ. CZY WIESZ, ŻE…

• Pszczoła matka może żyć do 5 lat, a pszczoły robotnice do 6 miesięcy
• Pszczoła leci z prędkością od 20 do 50 km/h
• Praca w ulu trwa 24/h
• W Polsce żyje 470 różnych gatunków należących do rodziny pszczołowatych
• Pszczoły do produkcji miodu używają nektaru, pyłki i spadzi
• Królowa matka ma około 2 cm długości ciała, podczas kiedy pszczoły robotnice tylko 1,3-1,5 cm
• Po użądleniu człowieka pszczoła rozrywa swój aparat żądłowy i zawsze ginie
• Pszczoła ma zdolność widzenia światła ultrafioletowego
• Do wyprodukowania 1 kg miodu pszczoły muszą wykonać ok. sześćdziesięciu tysięcy wylotów z ula

 

DLACZEGO PSZCZOŁY SĄ TAKIE WAŻNE

źródło: formysilikonowe.prv.pl; wisla.katowice.lasy.gov;

Kategorie: Przenośne lokalizatory, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

Raporty systemowe

Raporty i ułatwienia w systemie IKOL

 11 czerwca 2018

W naszym systemie pojawiły się kolejne dwa raporty, które z pewnością bardzo usprawnią pracę fleet…

Czytaj więcej
people

GPS na Księżycu?

 3 listopada 2017

Brzmi jak science-fiction, ale wkrótce może stać się to rzeczywistością. Dawna satelitarna stacja naziemna w Goonhilly…

Czytaj więcej

Bądź zawsze na bieżąco

Dołącz do naszego newslettera