Home -  Lokalizatory GPS -  Montaż lokalizatora GPS w samochodzie. Samodzielnie czy z instalatorem?

Montaż lokalizatora GPS w samochodzie. Samodzielnie czy z instalatorem?

22 kwietnia 2021
autoryzowany instalator

Lokalizacja pozycji GPS stosowana do monitorowania pojazdów firmowych i prywatnych, zawsze zaczyna się od instalacji nadajnika w pojeździe. Jego montaż oraz umiejscowienie będzie decydować o bezpieczeństwie pojazdu i prawidłowym namierzaniu pozycji na mapie. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy trzeba skorzystać z usług instalatora, a kiedy można pozwolić sobie na samodzielny montaż.

 

Dla wielu osób głównym czynnikiem wpływający na wybór dostawcy usług GPS, jest wciąż niska cena. Po wyborze najtańszej opcji, dopasowują nadajnik GPS, instalują i rozpoczynają lokalizację pojazdów. Te kilka kroków wydaje się być całkiem nieskomplikowanym procesem, umożliwiającym niemal od razu zarządzanie pojazdami. Jednak klienci coraz częściej cenią sobie komfort i bezpieczeństwo, niż najtańszą ofertę na rynku. Wyjaśniamy dlaczego. 

Cena vs. korzyści – to czysta kalkulacja. Kiedy otrzymujesz urządzenie wraz z instrukcją montażu, zaczynasz rozumieć, że cena którą zapłaciłeś za urządzenie jest niższa od konkurencji, bo odchodzi koszt instalacji oraz szkolenie z oprogramowania. Zdarza się również, że zwyczajnie nie masz usługi posprzedażowej. Popularne określenie, że cena czyni cuda szybko przestaje być wiarygodne, jeśli brakuje Ci wsparcia i dobrej jakości sprzętu. Dotyczy to zarówno produktu, jak i usługi. Warto wobec tego skorzystać z profesjonalnych urządzeń, które są przetestowane i na co dzień użytkowane przez tysiące użytkowników. W większości przypadków, zamontowane również przez autoryzowanych instalatorów. 

Kim jest instalator systemów GPS?

Instalator systemów GPS do monitoringu pojazdów, to wykwalifikowany mechanik samochodowy i elektryk, z doświadczeniem i dobrą znajomością najnowszych systemów telematycznych. Jego zadaniem jest precyzyjny wybór miejsca instalacji i montaż, w zależności od rodzaju urządzenia oraz jego przeznaczenia. Profesjonalny montaż modułu zapewnia łączność nadajnika z satelitą oraz zabezpiecza go przed ewentualnym rozłączeniem lub uszkodzeniem. Instalator poprawnie porządkuje okablowanie, izoluje łączenia i zapewnia stabilność zamontowanego lokalizatora w pojeździe. Oprócz samej instalacji, instalator sprawdza też poprawność montażu, poprzez weryfikację działania urządzenia. To praca dla osoby mającej doświadczenie w obrębie elektronicznego systemu zasilania pojazdów samochodowych. 

Samodzielny montaż lokalizatora GPS

Jeśli chcesz spróbować samodzielnie zainstalować nadajnik GPS w pojeździe, to do lokalizatora IKOL GO otrzymasz instrukcję, w której krok po kroku przeprowadzimy Cię po wszystkich etapach montażu. Co ważne, lokalizator GPS powinien być na stałe zamontowany do instalacji elektrycznej. W instrukcji będzie także wyjaśnienie uruchomienia i sprawdzenia działania systemu. Instalacja modułu IKOL GO w skrócie polega na prawidłowym podłączeniu 3 spośród 16 przewodów. Właściwości tego lokalizatora i dane techniczne znajdziesz tutaj

Instalacja modułu IKOL CAN – tylko z instalatorem

Montaż różnych lokalizatorów będzie się różnić w zależności od jego właściwości technicznych. Niektóre lokalizatory można zamontować samodzielnie, ale ten jeden stanowi wyjątek. Jest to lokalizator, który najbardziej precyzyjnie sczytuje dane z komputera pokładowego, a jego montażem może zająć się tylko autoryzowany instalator. Lokalizatory te posiadają możliwość komunikacji z komputerem pokładowym, dlatego muszą być do niego prawidłowo wpięte, aby umożliwić sczytanie takich informacji jak: 

  • poziom i spalanie paliwa
  • temperatura silnika
  • całkowity przebieg
  • dane z tachografu
  • nacisk na osie
  • zasięg pojazdu (w kilometrach)

Przed rozpoczęciem instalacji nadajnika warto się zapoznać z listą pojazdów CAN. Zawarte w liście dane pozwolą sprawdzić, czy dana marka pojazdu, model oraz rocznik udostępnia informacje do odczytu z CAN. 

Przed podjęciem decyzji o wyborze dostawcy usług, sprawdź, czy firma zapewnia Ci także wsparcie techniczne i kontakt posprzedażowy. Jeśli w trakcie samodzielnej instalacji lokalizator ulegnie zniszczeniu lub dojdzie do uszkodzenia pojazdu, nie będziesz mógł monitorować samochodu. Decyzja o tym, kto będzie ingerował w elektrykę Twojego samochodu, ma naprawdę duże znaczenie. Po dokonaniu montażu rozpoczniesz monitorowanie, ale najpierw wejdź do systemu, aby nadać uprawnienia i ustalić parametry, które będzie zapisywał lokalizator podczas jazdy samochodem. 

 

MONITORING GPS NA PLATFORMIE IKOL

Kategorie: Lokalizatory GPS, Zarządzanie flotą, Wszystkie | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

container

Zobacz, gdzie przydaje się monitoring GPS

 27 stycznia 2017

Monitoring GPS IKOL ma bardzo szerokie zastosowanie. Każdy, kto potrzebuje pełnej kontroli nad swoim pojazdem,…

Czytaj więcej
korytarz życia kampania życie ma pierwszeństwo

Korytarz życia – obowiązkowe miejsce na drodze

 24 września 2019

Wypadki drogowe to kryzysowe sytuacje dla ratowania ludzkiego życia. Korytarz życia to miejsce na środku drogi,…

Czytaj więcej