Home -  Lokalizatory GPS -  Montaż lokalizatora GPS w samochodzie. Samodzielnie czy z instalatorem?

Montaż lokalizatora GPS w samochodzie. Samodzielnie czy z instalatorem?

22 kwietnia 2021
autoryzowany instalator ikol

Lokalizacja pozycji GPS stosowana do monitorowania pojazdów firmowych i prywatnych, zawsze zaczyna się od instalacji nadajnika w pojeździe. Jego montaż oraz umiejscowienie będzie decydować o bezpieczeństwie pojazdu i prawidłowym namierzaniu pozycji na mapie. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy trzeba skorzystać z usług instalatora, a kiedy można pozwolić sobie na samodzielny montaż.

 

Dla wielu osób głównym czynnikiem wpływający na wybór dostawcy usług GPS, jest wciąż niska cena. Po wyborze najtańszej opcji, dopasowują nadajnik GPS, instalują i rozpoczynają lokalizację pojazdów. Te kilka kroków wydaje się być całkiem nieskomplikowanym procesem, umożliwiającym niemal od razu zarządzanie pojazdami. Jednak klienci coraz częściej cenią sobie komfort i bezpieczeństwo, niż najtańszą ofertę na rynku. Wyjaśniamy dlaczego. 

Cena vs. korzyści – to czysta kalkulacja. Kiedy otrzymujesz urządzenie wraz z instrukcją montażu, zaczynasz rozumieć, że cena którą zapłaciłeś za urządzenie jest niższa od konkurencji, bo odchodzi koszt instalacji oraz szkolenie z oprogramowania. Zdarza się również, że zwyczajnie nie masz usługi posprzedażowej. Popularne określenie, że cena czyni cuda szybko przestaje być wiarygodne, jeśli brakuje Ci wsparcia i dobrej jakości sprzętu. Dotyczy to zarówno produktu, jak i usługi. Warto wobec tego skorzystać z profesjonalnych urządzeń, które są przetestowane i na co dzień użytkowane przez tysiące użytkowników. W większości przypadków, zamontowane również przez autoryzowanych instalatorów. 

Kim jest instalator systemów GPS?

Instalator systemów GPS do monitoringu pojazdów, to wykwalifikowany mechanik samochodowy i elektryk, z doświadczeniem i dobrą znajomością najnowszych systemów telematycznych. Jego zadaniem jest precyzyjny wybór miejsca instalacji i montaż, w zależności od rodzaju urządzenia oraz jego przeznaczenia. Profesjonalny montaż modułu zapewnia łączność nadajnika z satelitą oraz zabezpiecza go przed ewentualnym rozłączeniem lub uszkodzeniem. Instalator poprawnie porządkuje okablowanie, izoluje łączenia i zapewnia stabilność zamontowanego lokalizatora w pojeździe. Oprócz samej instalacji, instalator sprawdza też poprawność montażu, poprzez weryfikację działania urządzenia. To praca dla osoby mającej doświadczenie w obrębie elektronicznego systemu zasilania pojazdów samochodowych. 

Samodzielny montaż lokalizatora GPS

Jeśli chcesz spróbować samodzielnie zainstalować nadajnik GPS w pojeździe, to do lokalizatora IKOL GO otrzymasz instrukcję, w której krok po kroku przeprowadzimy Cię po wszystkich etapach montażu. Co ważne, lokalizator GPS powinien być na stałe zamontowany do instalacji elektrycznej. W instrukcji będzie także wyjaśnienie uruchomienia i sprawdzenia działania systemu. Instalacja modułu IKOL GO w skrócie polega na prawidłowym podłączeniu 3 spośród 16 przewodów. Właściwości tego lokalizatora i dane techniczne znajdziesz tutaj

Instalacja modułu IKOL CAN – tylko z instalatorem

Montaż różnych lokalizatorów będzie się różnić w zależności od jego właściwości technicznych. Niektóre lokalizatory można zamontować samodzielnie, ale ten jeden stanowi wyjątek. Jest to lokalizator, który najbardziej precyzyjnie sczytuje dane z komputera pokładowego, a jego montażem może zająć się tylko autoryzowany instalator. Lokalizatory te posiadają możliwość komunikacji z komputerem pokładowym, dlatego muszą być do niego prawidłowo wpięte, aby umożliwić sczytanie takich informacji jak: 

  • poziom i spalanie paliwa
  • temperatura silnika
  • całkowity przebieg
  • dane z tachografu
  • nacisk na osie
  • zasięg pojazdu (w kilometrach)

Przed rozpoczęciem instalacji nadajnika warto się zapoznać z listą pojazdów CAN. Zawarte w liście dane pozwolą sprawdzić, czy dana marka pojazdu, model oraz rocznik udostępnia informacje do odczytu z CAN. 

Przed podjęciem decyzji o wyborze dostawcy usług, sprawdź, czy firma zapewnia Ci także wsparcie techniczne i kontakt posprzedażowy. Jeśli w trakcie samodzielnej instalacji lokalizator ulegnie zniszczeniu lub dojdzie do uszkodzenia pojazdu, nie będziesz mógł monitorować samochodu. Decyzja o tym, kto będzie ingerował w elektrykę Twojego samochodu, ma naprawdę duże znaczenie. Po dokonaniu montażu rozpoczniesz monitorowanie, ale najpierw wejdź do systemu, aby nadać uprawnienia i ustalić parametry, które będzie zapisywał lokalizator podczas jazdy samochodem. 

 

MONITORING GPS NA PLATFORMIE IKOL

Kategorie: Lokalizatory GPS, Zarządzanie flotą, Wszystkie | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

ubezpieczenie samochodu a GPS

Ubezpieczenia samochodowe a monitoring GPS

 1 grudnia 2017

Rozwiązania telematyczne mają także zastosowanie w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Dane zbierane z lokalizatora GPS wpływają na…

Czytaj więcej
odzyskanie-audi-q7-czestochowa

Odzyskanie Audi Q7 z zabezpieczeniem antykradzieżowym IKOL SVR!

 16 listopada 2022

Marka Miejsce kradzieży: Miejsce odnalezienia: Data kradzieży: Data odzyskania: Audi Q7 Częstochowa Piotrków Trybunalski Noc…

Czytaj więcej