Home -  Wszystkie artykuły -  Najczęściej kradzione auta w 2023 roku – kierowco, miej się na baczności!

Najczęściej kradzione auta w 2023 roku – kierowco, miej się na baczności!

24 stycznia 2024
kradzieże samochodów w 2023 roku

Początek nowego roku to zwykle czas podsumowań ubiegłego okresu. Nie inaczej jest z kradzieżami aut. Jak wypada statystyka roku 2023? Jakie samochodu kradziono najczęściej i w jakich częściach kraju dochodziło od przestępstw? Przeczytaj poniższy artykuł, aby znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania!

Statystyka kradzieży samochodów w 2023 roku – ilu kierowców pożegnało się z autem?

Okazuje się, że statystyka kradzieży aut w 2023 roku nie jest zachęcająca – łącznie zginęło 10 021 pojazdów. Dla porównanie w 2022 roku zginęły jedynie 7382 auta. Jest to wynik o 36% niższy niż rok później!

wykres kradzieży samochodów 2013 - 2023

W ciągu minionych lat dostrzegaliśmy raczej tendencję spadkową – co więc spowodowało, że w 2023 roku zginęło ich tak wiele? Złożyło się na to kilka czynników, a odpowiedzi należy szukać w najczęściej kradzionych autach, metodach kradzieży oraz miejscach zaginięć. Prześledźmy więc po kolei te dane.

Jakie samochody kradziono najczęściej w 2023 roku?

Nikogo nie zdziwi fakt, że najczęściej kradzionymi samochodami w 2023 roku były BMW, Mercedes, Audi oraz Toyota. Te marki od lat plasują się w czołówkach rankingów kradzieży. Natomiast zaskakujące są ich roczniki – najchętniej kradzione były auta, które miały od 2 do 7 lat. Wiąże się to z rozwojem technologicznym aut. Im nowsze, tym łatwiej ukraść je poprzez dziury w systemie keyless.

System bezkluczykowy miał być ułatwieniem dla kierowcy. Do otworzenia oraz odpalenia auta nie trzeba było mieć w ręku kluczyka – mógł spoczywać w kieszeni lub torebce, a po zbliżeniu się do samochodu automatycznie otwierał drzwi i pozwalał na uruchomienie silnika. Niestety stał się również furtką dla złodziei, którzy poprzez nowoczesne metody kradzieży, szybko i nieinwazyjnie dostają się do samochodów.

Drugim powodem jest duże zapotrzebowanie na części wyżej wymienionych marek. Samochód po kradzieży jest najczęściej prędko przewożony do dziupli, a następnie rozbierany do najmniejszego podzespołu, W ten sposób można sprzedać auto drożej, szybciej i mniej wykrywalnie. W końcu kto się nie pokusi na atrakcyjną ofertę z serwisu aukcyjnego, jeśli część jest od dłuższego czasu niedostępna na runku?

Gdzie najczęściej dochodziło do kradzieży w 2023 roku?

Również w tej kategorii obędzie się bez zbytnich zaskoczeń – w 2023 roku samochody kradziono najczęściej w Warszawie, konurbacji śląskiej oraz na terenie województwa dolnośląskiego. Co roku te rejony są niechlubnymi liderami wśród miejsc kradzieży. Dlaczego? Duże aglomeracje dają tzw. anonimowość w tłumie. Ludzie, którzy nie zwracają wzajemnie na siebie uwagi są na porządku dziennym, dlatego łatwiej jest dokonać kradzieży. Nikogo nie dziwi fakt spacerowania po parkingu. np. w centrum handlowym, dlatego złodzieje mogą bezkarnie dokonywać przestępstw.

Najpopularniejsze metody kradzieży w 2023 roku

Jak wcześniej wspomnieliśmy, postęp technologiczny oraz chętnie wdrażany system bezkluczykowy w samochodach, popycha złodziei do tworzenia i ulepszania co raz to nowych metod kradzieży. W minionym roku bardzo chętnie wykorzystywano metody „na walizkę” oraz „na gameboya”.

Metoda na walizkę opiera się na dwóch osobach. Jedna posiada w rzeczonej walizce „przedłużacz” sygnału z kluczyka, a druga odbiornik. Osoba z „przedłużaczem” chodzi za kierowcą z pilotem do samochodu i przesyła sygnał do osoby z odbiornikiem. Po poprawnej autoryzacji samochód otwiera się i pozwala na włączenie silnika, zupełnie jakby właściciel był obok.

Natomiast w przypadku gameboya sprawa ma się trochę inaczej. Urządzenie, które przypomina starą przenośną konsolę do gier, łączy się z autem i w kilka chwil łamie szyfr, który jest niezbędny do autoryzacji. Później, tak samo jak w przypadku walizki, samochód otwiera się i pozwala na uruchomienie silnika.

Obie metody kradzieży są nieinwazyjne, nie wzbudzają podejrzeń oraz pozwalają na bardzo szybką kradzież samochodu. Sprawiają, że auto można bez problemu przetransportować za wschodnią granicę i sprzedać w atrakcyjnej cenie. Można także sprawnie przetransportować je do dziupli i rozebrać na części pierwsze, aby wpompować je w rynek wtórny i zwielokrotnić wartość samochodu.

Pozostaje pytanie, jak uchronić się przed falą kradzieży w nowym roku?

Zabezpiecz się przed kradzieżą w 2024 roku!

Jeśli nie masz jeszcze zabezpieczenia przed kradzieżą auta, dopisz do listy noworocznych postanowień instalację systemu IKOL SVR – radiowej lokalizacji pojazdu po kradzieży. W świetle statystyki, która jasno mówi, że kradzieże aut są w tendencji wzrostowej, warto mieć niezawodne narzędzie, które umożliwi znalezienie auta po kradzieży.

System IKOL SVR to zabezpieczenie po kradzieżowe, na które składają się nadajniki radiowe, które w wyższych wersjach są połączone z modułem GPS lub innowacyjnym wideorejestratorem. Dzięki nim można sprawnie odzyskać samochód, niezależnie od tego jaką metodą został skradziony. Na dodatek działa w garażach, na podziemnych parkingach oraz w kontenerach, więc nie ważne gdzie złodziej będzie próbował go ukryć, aby rozebrać na części – auto nadal będzie chronione i możliwe do namierzenia.

Właśnie dlatego skuteczność w odzyskiwaniu aut przez system IKOL SVR wynosi aż 98%. Niezawodne narzędzie zabezpieczyło już niejeden samochód, teraz pora na Twój pojazd! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, serdecznie zapraszamy do składania ofert klikając przycisk poniżej. Odpowiemy na wszelkie pytania oraz prześlemy Ci ofertę dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb.

*Artykuł powstał na podstawie wpisu na stronie autokult.pl „Złodzieje podnieśli głowy. Oto samochody, które giną najczęściej”

Więcej o IKOL SVR!

Zabezpiecz swój samochód!

Sprawdź IKOL SVR!

Poproś o ofertę!

Przeczytaj również

kradziez-i-odzyskanie-harleya-dawidsona

Kradzież Harley-Davidsona

 11 lipca 2013

Kolejna akcja z udziałem załogi poszukiwawczej IKOL zakończona sukcesem. Tym razem obiektem poszukiwań był motocykl…

Czytaj więcej
Jak działa support techniczny w IKOL

Jak działa support techniczny IKOL

 10 stycznia 2019

Pomoc techniczna wydaje się oczywistością i zazwyczaj bierzemy ją jako pewnik. I słusznie. Jako klienci…

Czytaj więcej