Home -  Podróże -  Najważniejsze kontrolki w samochodzie

Najważniejsze kontrolki w samochodzie

9 września 2019
co mówią kontrolki na desce rozdzielczej

Lampki kontrolne działają nawet wtedy, kiedy coś się zepsuje i taka jest właśnie ich rola. Informacyjna i ostrzegawcza. Nie włączają się bez powodu, dlatego na desce rozdzielczej grają główną rolę. Dziś na blogu sprawdzamy świecące lampki, które niemalże dekorują nasz samochód, ale w tym wypadku mniej znaczy lepiej. 

 

Czy zastanawiałeś się kiedyś, która kontrolka jest najważniejsza? Nagle się włącza, bije na alarm, a Ty? Co robisz? Zatrzymujesz samochód, czy myślisz, że przecież nic się nie stanie, bo jedziesz bezpiecznie. Lampki kontrolne zwykle zapalają się przy uruchomieniu silnika i zaraz znikają. Czasem jednak pojawiają się w trakcie jazdy i wtedy dobrze jest wiedzieć, czy można kontynuować jazdę, czy udać się do serwisu, a może od razu wyłączyć silnik? Kolory mają znaczenie. Kontrolki na desce rozdzielczej Twojego auta mają kolory, które stopniowo informują o zagrożeniu.  

 

 

Kolor zielony i niebieski (czasem też biały)

pełnią rolę informacyjną. Zazwyczaj informują kierowcę, o włączonych światłach lub o aktywnych funkcjach, np. włączony tempomat lub sprawny system poduszek powietrznych. Właściwie dobrze, że się świecą, możesz z nimi dalej jechać, ponieważ nie wpływają na jazdę samochodem. 

Uważaj na lampki pomarańczowe

to kontrolki ostrzegawcze, które wprowadzają już większe zmiany. Sygnalizują, że prawdopodobnie czeka Cię kontrola w serwisie lub zjazd na najbliższą stację benzynową, w celu sprawdzenia usterki. I nie musi to być tylko świecąca się rezerwa paliwa, ale także rzadkiej spotykana kontrolka uszkodzenia skrzyni biegów lub awaria systemu wtrysku, które są dodatkowo kosztowne w naprawie. Czasem jednak zaświeci się kontrolka z informacją o oblodzeniu nawierzchni lub niskim poziomie ciśnienia w oponach. Spełniają swoją funkcję, bo ostrzegają i informują o realnym zagrożeniu, ale nie zawsze konieczna jest wizyta w serwisie.

Czerwone to kontrolki alarmowe

najważniejsze i najbardziej niebezpieczne. Zazwyczaj boimy się tego, czego nie znamy, dlatego warto oswoić strach i poznać funkcję czerwonych kontrolek, bo umiejętność reagowania na zagrożenia to może banalny, ale wysoko ceniony atut kierowcy. 

W większości sytuacji oznaczają poważną usterkę. Nie jedź z włączoną lampką w kolorze czerwonym. Zatrzymaj pojazd i sprawdź co się stało. Może wystarczy dolać płyn do chłodnicy lub uzupełnić olej. Jednak przy awarii systemu hamulcowego lub układu wspomagania kierownicy, nie zareagujesz w porę, dlatego wizyta w serwisie będzie konieczna. Czerwony kolor na desce rozdzielczej informuje także o ukrytych wydatkach, bo często u mechanika zostawisz minimum kilkadziesiąt złotych i jest to raczej tendencja wzrostowa.

JAKĄ FUNKCJĘ PEŁNI GPS MONITORING?

Dużym atutem monitoringu GPS jest brak kontrolek. Aby dowiedzieć się, jak wyglądała przebyta trasa i co negatywnego wydarzyło się na drodze, można wydrukować raport z ostatniej podróży. Monitoring GPS w inteligentny i dyskretny sposób, uczy nas dobrych nawyków na drodze, a dodatkowo wspiera zarządzanie flotą. Bardzo dobrze spełnia swoją funkcję, ponieważ daje przejrzystą informację zwrotną.

Możesz otrzymywać raporty:

  • podróży
  • dzienny
  • zbiorczy przejazdów
  • prędkości
  • napięcia głównego zasilania

Kategorie: Podróże, Ze świata, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

lokalizator ikol

Nowy film promocyjny IKOL

 26 września 2014

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia nowego filmiku Internetowego Lokalizatora GPS IKOL. Nowy filmik wyjaśnia czym jest…

Czytaj więcej
Mechanik samochodowy

Lokalizator GPS przypomni Ci o terminie przeglądu technicznego samochodu

 28 sierpnia 2017

Z dzisiejszego wpisu dowiecie się, m.in., jak monitoring GPS pomógł w anulowaniu niesłusznego mandatu, jak…

Czytaj więcej