Home -  Wszystkie artykuły -  Nowa metoda kradzieży aut – sprawdź jak kradnie się na Nokię 3310 i głośnik JBL!

Nowa metoda kradzieży aut – sprawdź jak kradnie się na Nokię 3310 i głośnik JBL!

5 czerwca 2023
obrazek tytułowy nowa metoda kradzieży aut na głośnik jbl i nokię 3310

Widok kogoś z głośnikiem JBL lub starym telefonem raczej nikogo nie dziwi – jest to zwyczajowy obrazek na polskim osiedlu. Okazuje się, że złodzieje samochodów postanowili skorzystać z niepozorności tych sprzętów i za ich pomocą kradną często nowe i luksusowe auta. Jak działają przestępcy? Jak uchronić się przed kradzieżą na Nokię 3310 lub głośnik JBL? W poniższym artykule radzimy, na co zwrócić uwagę oraz jakie zabezpieczenie antykradzieżowe będzie najlepsze. Życzymy miłej lektury!

 

Jak działa Nokia 3310 lub głośnik  JBL do kradzieży aut?

Jedną rzecz trzeba wyjaśnić już na samym początku – zarówno Nokia 3310, jak i głośnik JBL nie mają niezbędnych systemów do kradzieży aut. Producent urządzeń dla złodziei korzysta jedynie z ich obudowy, aby ukryć tam własne podzespoły. Sama zasada działania jest identyczna, jak w Gameboyu, który parę lat temu królował na czarnym rynku. Urządzenie wysyła fałszywe komunikaty wyglądające jak poprawne, pochodzące z oryginalnego kluczyka. Auto nie rozróżnia prawdziwego i oszukanego komunikatu, dlatego złodziej zyskuje pełen dostęp – może otworzyć drzwi oraz uruchomić silnik, zupełnie jak właściciel.,

Proceder kradzieży na głośnik JBL lub Nokię 3310

W przeciwieństwie do popularnych walizek i gameboyów Nokia 3310 oraz głośnik JBL nie działają bezprzewodowo. Pierwszą fazą kradzieży jest dostanie się do magistrali CAN, poprzez mechaniczne naruszenie reflektora, nadkola, bagażnika lub innych części, przez które jest łatwy dostęp do elektroniki. Zazwyczaj oznacza to wycięcie niewielkiego otworu w karoserii lub jak w przypadku reflektora, wyjęcie go i szybkie podłączenie urządzenia.

Magistrala CAN to miejsce w aucie, do którego spływają informacje ze wszystkich czujników. Z uwagi na to, że im nowsze auto, tym więcej jest w nim rozwiązań elektronicznych, dostanie się do niej oznacza przejęcie pełnej kontroli nad funkcjami samochodu. Innymi słowy, auto zaczyna traktować złodzieja dokładnie jak właściciela.

Ciekawostką jest natomiast cena urządzenia – waha się pomiędzy 2700, a 19 600 dolarów. W złotówkach daje to zawrotne widełki od 11 000 do prawie 82 000 złotych! Dlaczego jest to ciekawe? Z uwagi na to. że same podzespoły umieszczone w Nokii 3310 kosztują zawrotne… 10 dolarów (niecałe 42 złote). Producent się ceni, natomiast złodzieje nie przejmują się kosztem. Dzięki szybkości z jaką można ukraść auto, urządzenie bardzo szybko się zwraca. Wystarczy jeden pracowity dzień i można nie tylko zamortyzować koszt, ale także wyjść na duży plus.

Jakie auta są zagrożone kradzieżą na Nokię lub JBL?

Nie tak dawno temu Internet obiegł film, w którym na Nokię 3310 zostaje uruchomiona Toyota RAV4. Odpalenie samochodu trwało niecałe 30 sekund – wystarczyło podłączenie telefonu poprzez USB do auta. Warto zwrócić tu uwagę na istotną różnicę między Nokią do kradzieży, a zwykłym telefonem. W 2000 roku, gdy wydano kultową komórkę, nie było w nim gniazda USB.

Jednak nie tylko Toyota ma powody do obaw. Na stronie producenta Nokii 3310 służącej do kradzieży znajduje się informacja, że świetnie sprawdzi się także w przypadku Lexusów. Natomiast w Wielkiej Brytanii odnotowano wzrost uszkodzeń mechanicznych Range Roverów i Jeepów – był to pierwszy etap i przygotowanie danego auta do kradzieży. Prawdopodobnie kwestią czasu jest, gdy urządzenia będą w stanie obsłużyć inne marki i modele.

Jak skutecznie zabezpieczyć auto na wypadek kradzieży?

Znamy już stronę złodziei, a co mają począć właściciele aut? Pozostaje wyposażyć auto w skuteczne zabezpieczenie antykradzieżowe takie jak IKOL SVR. System opiera się na radiowej lokalizacji pojazdów – w przypadku kradzieży auto zostaje namierzone, odzyskane z rąk złodziei, a następnie zwrócone właścicielowi. Skuteczność rozwiązania opiewa na 98% – na rynku nie ma bardziej pewnej ochrony auta.

IKOL SVR to, w zależności od wariantu, nadajnik radiowy oraz część dodatkowa. W opcji Alarm, użytkownik może uzbroić dodatkowy alarm, dzięki któremu dostanie powiadomienie, gdy auto wykona nieautoryzowany ruch lub zostanie odholowane. Szersza wersja Sky, posiada dodatek w postaci modułu GPS, dzięki któremu kierowca może monitorować parametry auta – prędkość, spalanie, bieżącą i przeszłą pozycję i wiele więcej. Dodatkowo ma dostęp do użytecznych raportów i alertów, dzięki którym jest na bieżąco ze stanem samochodu.

IKOL SVR Dashcam – kompleksowa ochrona pojazdu przed kradzieżą na Nokię 3310 i głośnik JBL

Najbogatszy z wariantów, IKOL SVR Dashcam, poza nadajnikiem radiowym oraz GPS jest wyposażony w kamerę samochodową, która rejestruje widok przez przednią szybę oraz wnętrze auta. Automatycznie nagrywa zdarzenia m.in. z włączenia i wyłączenia zapłonu – gdy złodziej będzie chciał odjechać autem, dostaniesz powiadomienie na temat nieautoryzowanego ruchu pojazdu, a logując się do aplikacji, możesz w ciągu kilku sekund zobaczyć wizerunek sprawcy – przekazanie go policji może przyspieszyć ujęcie złodzieja.

Co ważne – średni czas odzyskania wynosi 24 godziny. Dzięki szybkim działaniom zazwyczaj udaje się odzyskać auto w stanie nienaruszonym. System SVR jest także niewykrywalny – nikt łącznie z właścicielem nie wie gdzie jest umieszczony nadajnik radiowy, dzięki czemu złodziej nie może zdobyć tej informacji. Aby go znaleźć potrzeba czasu i zazwyczaj jest to wystarczające, aby ująć sprawcę i zwrócić samochód właścicielowi.

Zabezpiecz auto przed kradzieżą na Nokię 3310 i głośnik JBL!

Jak więc widzisz, złodzieje nie ustają w wymyślaniu coraz to nowych sposobów kradzieży aut. Postęp technologiczny to jednak miecz obusieczny i dzięki temu IKOL SVR może kompleksowo ochronić Twój samochód przed kradzieżą. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferty systemu radiowego, kliknij w przycisk poniżej – skontaktujemy się z Tobą, odpowiemy na wszelkie pytania i bezboleśnie przeprowadzimy Cię przez proces instalacji systemu.

Dowiedz się więcej o IKOL SVR!

Zabezpiecz swój samochód!

Sprawdź IKOL SVR!

Poproś o ofertę!

Przeczytaj również

raport wypadków drogowych w 2023 roku w polsce

Wypadki drogowe w 2023 roku – raport IKOL

 12 marca 2024

Wypadki to nieunikniona część ruchu drogowego. Zawsze znajdzie się mniej uważny kierowca lub warunki…

Czytaj więcej
zarządzanie flotą wskazówki

Zarządzanie flotą – triki, które Ci to ułatwią

 12 marca 2018

Zarządzanie flotą pojazdów to nie lada wyzwanie, dlatego systemy monitoringu GPS oferują różne usługi, które…

Czytaj więcej