Home -  Ewidencja przebiegu pojazdów -  Nowe przepisy: nawet 16 milionów kary za przejazdy prywatne w firmach

Nowe przepisy: nawet 16 milionów kary za przejazdy prywatne w firmach

9 maja 2014
rozmowa biznesowa ikol

Rząd wprowadził przymus prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów. Bez niej nie będzie można odliczać VAT od zakupu pojazdu i paliwa.

 

Przymusowa ewidencja

Nowa ustawa rządowa nowelizująca podatek VAT, która wejdzie w życie wraz z marcem 2014 roku, wprowadzi wymóg ewidencji użytkowania pojazdów. Koszty eksploatacji pojazdów do 3,5 tony, którymi wykonywane będą jakiekolwiek przejazdy prywatne, włączając w to dojazdy do pracy i do domu, nie będą podlegały pełnemu zwrotowi podatku VAT.

Aby VAT podlegał zwrotowi, niezbędna będzie stała i dokładna ewidencja użytkowania samochodów. Według ustawy absolutnie każdy przejazd będzie musiał być dokładnie odzwierciedlony w dokumentacji firmy. Wszystkie podróże pojazdu będą musiały być opisane w następujący sposób: dane kierującego, cel podróży, opis trasy oraz dokładna liczba przejechanych kilometrów. Ciężko sobie wyobrazić, by pracownik musiał zapisywać stan licznika przed i po każdej podróży, notował jej cel oraz dokładny przebieg.

Od 1000 do 16 mln złotych kary

Uchybienia mogą prowadzić do wysokich kar nakładanych na pracodawcę. Za jakiekolwiek nieprawidłowości, które mogą wypłynąć podczas kontroli Urzędu Skarbowego ustawodawca przewidział horrendalne kary: od 1000 do nawet 16 milionów złotych. W szczególnych wypadkach przewidziana jest także kara pozbawienia wolności.

Nadzieja w ewidencji elektronicznej

Czy to oznacza koniec odliczania kosztów benzyny, przeglądów czy wymiany opon w firmach? Niekoniecznie. Ewidencji pojazdów nie trzeba prowadzić ręcznie. Systemy GPS, takie jak np. IKOL, prowadzą elektroniczną dokumentację pojazdów z podziałem na przejazdy prywatne i służbowe. Raport, który spełnia wszystkie wymogi prawne, przesyłany jest automatycznie pod koniec każdego miesiąca do firmy, a użytkownicy pojazdu muszą go tylko podpisać.

Nowa ustawa powstaje w wyniku nacisków ze strony Unii Europejskiej. Polskie prawo pozostaje w sprzeczności z prawem unijnym. Mając w perspektywie duże straty z wpływów budżetowych, PO stworzyło ustawę w trybie ekspresowym. Ustawa nie powinna napotkać przeszkód w sejmie, gdyż oprócz partii rządzącej projekt poprze także najprawdopodobniej SLD. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

truck

Oszczędzanie paliwa w pojazdach ciężarowych cz.1

 15 kwietnia 2016

Specjalnie dla osób działających w branży transportu ciężarowego stworzyliśmy poradnik dotyczący oszczędzania paliwa w pojazdach…

Czytaj więcej
Pies przewodnik

GPS zamiast psa przewodnika

 15 czerwca 2018

Rosyjscy naukowcy z ośrodka rehabilitacyjnego w Tiumeniu opracowali oparty na GPS system nawigacyjny, przeznaczony dla…

Czytaj więcej