Home -  Wszystkie artykuły -  Nowe stawki kilometrówki w 2023 roku – sprawdź co się zmieni!

Nowe stawki kilometrówki w 2023 roku – sprawdź co się zmieni!

20 lutego 2023
kilometrowka-2023-nowe-stawki

Kilometrówka to dobrze znane pojęcie w wielu branżach. Oznacza wysokość zwrotu kosztów użytkowania pojazdów nienależących do pracodawcy, a wykorzystywanych w celach służbowych. Od 2007 była niezmienna, jednak rosnąca inflacja, a co za tym idzie koszty utrzymania auta, wymusiły jej nowelizację. Jak przedstawia się kilometrówka w 2023 roku? Jak sprawnie i uczciwie rozliczyć się z pracownikiem? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu – zapraszamy do lektury!

Kilometrówka w 2023 roku – jakie są stawki?

Po 16 latach od ustalenia, stawki kilometrówki doczekały się waloryzacji. Pracownicy, którzy korzystają z prywatnych pojazdów w celach służbowych, od 17 stycznia 2023 roku mogą rozliczać się z pracodawcą według nowych stawek. Kwoty za 1 kilometr przebiegu pojazdu prezentują się następująco:

PojazdObecna stawka kilometrówkiStawka kilometrówki przed 17.01.2023
Samochód osobowy do 900 cm30,89 zł0,5124 zł
Samochód osobowy powyżej 900 cm31,15 zł0,8358 zł
Motocykl0,69 zł0,2302 zł
Motorower0,42 zł0,1382 zł

W związku z podniesieniem stawki kilometrówki obowiązuje również nowy ryczałt miesięczny, według którego pracodawca może się rozliczyć z kosztów eksploatacji pojazdu. Nowe maksymalne stawki to:

Liczba mieszkańców w gminie lub mieścieMiesięczny limit kilometrówMiesięczny ryczałt dla pojemności silnika do 900 cm3Miesięczny ryczałt dla pojemności silnika powyżej 900 cm3
Do 100 tys.300 km267 zł345 zł
Od 100 tys. do 500 tys.500 km445 zł575 zł
Ponad 500 tys.700 km623 zł805 zł

 

Jakie koszty pokrywa kilometrówka?

Kilometrówka z założenia pokrywa koszty eksploatacji pojazdu. Idąc głębiej oznacza to nie tylko samo paliwo, ale tez amortyzację kosztów użytkowania np. wymianę opon, koszty serwisowe, ale też koszty związane z płatnymi odcinkami dróg i autostrad.

Nie oznacza to jednak, że przy każdym tankowaniu czy przeglądzie pracownik przedstawia pracodawcy faktury do rozliczenia. Kwota ryczałtowa została obliczona tak, aby pokrywała te koszty automatycznie. Jeśli koszty w danym miesiącu przekroczą limit ryczałtu, można część z nich przenieść na następny okres rozliczeniowy.

Pomocne narzędzie – monitoring GPS

Na szczęście rozwój technologiczny sprawił, że rozliczenie kosztów nie musi się już odbywać w sposób tradycyjny. Dzięki zainstalowaniu modułu GPS służącego do monitoringu pojazdu można niemalże całkowicie zautomatyzować proces rozliczenia poprzez Elektroniczną Ewidencję Przebiegu Pojazdu (EEPP). Równie przydatna będzie zintegrowana z modułem opcja e-Toll, która pozwala na płatności na drogach krajowych i autostradach bez konieczności zatrzymywania się.

Elektroniczna Ewidencja Przebiegu Pojazdu – sprawne rozliczenie!

Pierwszym krokiem do skorzystania z usługi Elektronicznej Ewidencji Przebiegu Pojazdu jest oczywiście zgoda pracownika na montaż modułu GPS w jego prywatnym aucie. Z uwagi na dostęp do wrażliwych danych związanych z bieżącą lokalizacją, które są uregulowane w RODO, zgoda musi być pisemna, a pracownik powinien poznać cały zakres monitoringu.

Następnym krokiem jest podłączenie monitoringu GPS oraz włączenie usługi ewidencji przejazdów. Po wpisaniu niezbędnych danych za pomocą kilku kliknięć można stworzyć wygodne zestawienie, które spełnia wszystkie wymogi ustawowe. Dzięki niemu pracodawca może się w klarowny sposób rozliczyć z pracownikiem z kilometrówki.

Przełącznik podróży prywatnych i służbowych – sprawiedliwy podział kosztów

W sytuacji, w której prywatny samochód służy również celom służbowym, nieocenioną pomocą jest możliwość ich przełączania. W przypadku lokalizatorów GPS od IKOL istnieje możliwość zmiany typu podróży za pomocą aplikacji mobilnej IKOL Tracker. Dzięki temu pracodawca i pracownik mogą się w uczciwy sposób rozliczyć z kosztów.

Rozliczaj kilometrówkę z monitoringiem GPS od IKOL!

W ofercie IKOL znajduje się kilka różnych modułów, które mogą wspomóc przedsiębiorców w rozliczaniu kilometrówki. W zależności od potrzeb mają mniejszy lub większy zakres usług, tak więc każdy pracodawca może dostosować lokalizator do potrzeb swoich i pracownika. Jedno jest pewne – niezależnie od tego, który wybierzesz, możesz mieć pewność, ze rozliczanie kilometrówki stanie się dużo prostsze i szybsze!

sprawdź ofertę gps

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

monitoruj samochód z alertem

Alerty monitoringu GPS pomagają w kontroli pojazdów

 5 września 2016

Jesteś właścicielem samochodu, z którego korzystają także inni? Chcesz mieć pewność, że osoba, której pożyczasz…

Czytaj więcej
Najwięcej wypadków drogowych jest latem

Latem powodujemy najwięcej wypadków drogowych. Fakty i liczby

 19 czerwca 2019

Wybierając się na letni odpoczynek pamiętajmy o zachowaniu ostrożności. Co jakiś czas docierają do nas…

Czytaj więcej