Home -  Ze świata -  Nowe stawki mandatów już od grudnia

Nowe stawki mandatów już od grudnia

27 sierpnia 2021
Nowe stawki mandatów już od grudnia 2021

Nawet 5000 zł kary za przekroczenie prędkości oraz podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny do aż 30 000. Takie podwyżki mandatów czekają nas już na początku grudnia.

Rada Ministrów przyjęła zaproponowaną przez rząd Mateusza Morawieckiego nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zmiany mają dotyczyć wysokości mandatów za wykroczenia drogowe i zostaną wprowadzone 1 grudnia 2021.

Wiadomo już, że stawki mandatów ogromnie wzrosną.  Szczególnie dotkliwie odczują ten fakt kierowcy nagminnie łamiący prawo oraz prowadzący pojazd, będąc pod wpływem alkoholu.

Rewolucja w taryfikatorze i 30 tysięcy grzywny

Wszystko wskazuje na to, że pod koniec roku czeka nas prawdziwa rewolucja w taryfikatorze. Do tej pory maksymalna wysokość grzywny wynosiła 5000 zł i nie zmieniała się od wielu lat. Teraz ta granica została podniesiona do 30 tysięcy. To ogromna zmiana w prawie o ruchu drogowym. Co ważne, tak wysoka kara czeka osoby popełniające najbardziej drastyczne wykroczenia i może być wyznaczona jedynie przez sąd.

Z kolei górny limit grzywny, która może zostać nałożona w czasie postępowania mandatowego, będzie zwiększony do 5000 zł (do 6000 jeśli dojdzie do zbiegu wykroczeń)

Wprowadzone zostaną także następujące zmiany w wysokościach mandatów:

  • za przekroczenie prędkości o 30 km/h grozić będzie 1500 zł grzywny – także w przypadku jazdy po terenie niezabudowanym,
  • za uszkodzenie mienia lub spowodowanie u poszkodowanego uszkodzenia ciała/ rozstroju zdrowia, którego leczenie będzie trwało nie dłużej niż 7 dni, zapłacić trzeba będzie nie mniej niż 1500 zł,
  • minimalna kara za wykroczenia wobec pieszych (jak jazda po chodniku, wymuszanie pierwszeństwa, czy wyprzedzanie innych pojazdów na przejściu dla pieszych) wyniesie 1500 zł. Jeżeli popełniony czyn mógł doprowadzić do poważnego zagrożenia dla życia i zdrowia pieszego, kierowcy może zostać odebrane prawo jazdy na okres 6 miesięcy,
  • wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach kosztować nas będzie 1000 zł,
  • utrudnianie bądź tamowanie ruchu będzie karane mandatem nie mniejszym niż 1500 zł,
  • za prowadzenie pojazdu bez uprawnień zapłacimy 1000 zł,
  • minimum 1500 zł wyniesie grzywna za objeżdżanie opuszczonych zapór i półzapór kolejowych oraz wjeżdżanie na tory w czasie opuszczania szlabanu lub gdy nie ma miejsca na opuszczenie przejazdu,
  • osobie, która nie zatrzyma się do kontroli drogowej i była już karana za podobne wykroczenia, wystawiony zostanie mandat na kwotę nie mniejszą niż 1500 zł,
  • fałszowanie wskazań tachografu skutkować będzie utratą prawa jazdy na 3 miesiące.

Warto przy tym wspomnieć, że kierowca opłacający mandat od razu, podczas kontroli, może liczyć na 10% zniżki.

Zmiany dotyczące punktów karnych

W projekcie zapisano także zmiany dotyczące punktów karnych – jednorazowo będzie można ich dostać nawet 15. Ponadto, ich wyzerowanie nastąpi dopiero po 2 latach od zapłacenia grzywny.

Podwójne kary dla stałych piratów drogowych

Kierowcy, którzy w przeciągu ostatnich dwóch lat byli już karani za niestosowanie się do przepisów drogowych, muszą mieć się na baczności. W ich przypadku grzywny za każde wykroczenie będą dwukrotnie pomnożone.

Co jeszcze czeka piratów drogowych? Wyższe OC. Nowe przepisy umożliwią bowiem ubezpieczalniom dostęp do danych z CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). Stawki OC będą dostosowywane indywidualnie – ich wysokość będzie zależna od historii wykroczeń danego kierowcy. Ktoś, kto znany jest z niebezpiecznej jazdy i zebrał wiele punktów karnych, zapłaci więcej.

Walka z nietrzeźwymi kierowcami

Nowa wersja ustawy kłaść będzie szczególny nacisk na walkę z nietrzeźwymi kierowcami. Za kierowanie pojazdem mechanicznym, będąc pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego, można będzie otrzymać karę 30 dni aresztu oraz nie mniej niż 2500 zł grzywny.

Co z pijanymi rowerzystami i hulajnogistami? Ich także czeka dotkliwa kara – czyli 1000 zł mandatu.

Renta dla rodziny ofiary pijanego kierowcy

Reforma Prawa o ruchu drogowym dotyczyć ma jednak nie tylko kar za łamanie zasad bezpiecznej jazdy. Ważną zmianą będzie usprawnienie postępowania w sprawie renty dla rodziny ofiary wypadku drogowego (przyznawanej wtedy, gdy osoba ta poniosła śmierć w wyniku przestępstwa umyślnego).

Do tej pory istniało wyraźne rozgraniczenie między postępowaniem karnym, a cywilnym. Teraz będą one powiązane ze sobą. Ułatwi to otrzymanie renty po zmarłym bliskim.

Bezpieczeństwo na drodze i Ecodriving

Trudno powiedzieć, czy wprowadzone zmiany rzeczywiście znacząco poprawią sytuację na polskich drogach. Warto jednak samemu zadbać o swoje bezpieczeństwo. Może Ci w tym pomóc funkcja Ecodriving. To naprawdę przydatne udogodnienie – zwłaszcza w przypadku młodych kierowców.

Dzięki Ecodrivingowi dowiesz się, jakie popełniasz błędy podczas kierowania pojazdem. Będziesz też mógł ustawić alerty przekroczenia określonej prędkości i nieprawidłowego użytkowania auta (informujące np. o jeździe na jałowym biegu, gwałtownych przyśpieszeniach i hamowaniach).

Jakie będą tego efekty? Zaoszczędzisz na paliwie, a dzięki ostrożnej jeździe nie tylko zminimalizujesz ryzyko wypadku, ale też unikniesz nieprzyjemnego spotkania z drogówką i konieczności opłacenia wysokiego mandatu.

Dowiedz się więcej o Ecodrivingu

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

odzyskanie-mercedesa-gle

Kradzież i odzyskanie Mercedesa GLE

 22 czerwca 2019

Kilka wolnych dni uśpiły czujność właściciela Mercedesa klasy GLE. To dowód na to, że weekend…

Czytaj więcej
transport-system

Korytarze geograficzne w systemie IKOL

 9 kwietnia 2018

W naszym systemie telematycznym pojawiło się kolejne rozwiązanie, które z pewnością usprawni kontrolę aut flotowych.…

Czytaj więcej