O raportach GPS dla floty samochodowej i nie tylko
Jeśli w przeszłości zdarzyło Ci się udostępniać swój samochód innej osobie, zapewne znasz uczucie lekkiego niepokoju towarzyszącego tej sytuacji. W głowie często pojawiają się wtedy myśli – „Czy poradzi sobie z tym samochodem? „Czy wszystko będzie w porządku?”. Takie sytuacje często padają udziałem właścicieli flot firmowych, wypożyczalni samochodowych, a także zwykłych osób, którzy pożyczają samochód przyjacielowi lub podopiecznemu.
Aby zredukować ryzyko związane z udostępnianiem pojazdów, a także zoptymalizować działania pracowników, firmy od lat stosują technologię monitoringu GPS. Dzięki trackerom umieszczonym wewnątrz pojazdu możliwe jest precyzyjne śledzenie auta na wyjeździe, a następnie wygenerowanie bogatego w informacje raportu. Jak wygląda raport GPS i co można z niego wyczytać?
Raporty lokalizatorów GPS – do czego mogą się przydać?
Raporty GPS to zagregowane dane dotyczące interesujących nas parametrów pojazdu, śledzonego przy pomocy lokalizatora GPS. Taki raport służy do odkrywania schematów w sposobie użytkowania auta oraz wykrywania interesujących nas anomalii. Dzięki raportom możemy zrozumieć, co działo się z nim przez wybrany przez nas okres użytkowania. Na raportach mogą skorzystać zarówno osoby zajmujące się flotą samochodową w firmie, jak i zwykli użytkownicy.
Raport podróży – podstawowy raport GPS
Raport podróży zawiera podstawowy pakiet danych, jaki można wyciągnąć z systemu monitoringu GPS. Zawiera on informacje o czasach przejazdów i postojów, a także precyzyjny dystans pokonany przez pojazd. Raport ten możemy też rozszerzyć o kolumnę zużycia paliwa i średniego spalania.
Możliwe jest również wygenerowanie raportu podróży z naniesionymi informacjami o koszcie zużytego paliwa i wykroczeniach kierowcy – w przypadku dwóch przejazdów pokazanych w poniższym raporcie doszło do gwałtownych hamowań:
Warto zaznaczyć, że wszystkie informacje z raportów można ściągnąć w postaci pliku .csv (Excel) i obrabiać bez żadnych ograniczeń.
Raport synaps – na czym polega?
Synapsy to etykiety, które pomagają właścicielom pojazdów w śledzeniu kluczowych ich parametrów. Dla przykładu, w poniższym raporcie widzimy, w jakim okresie dany pojazd funkcjonował z synapsą „Bad condition” (ang. „zły stan techniczny”). Ta informacja może okazać się pomocna np. w sytuacji, gdy trzeba będzie zaplanować terminy przeglądów technicznych.
Raport spotkań z klientami i podróży do klientów – stworzony dla managerów sprzedaży
Ten raport ma swoje zastosowanie przede wszystkim w firmach i skupia się on wokół klientów, których owa firma obsługuje. W pierwszej kolumnie od lewej przedstawione są nazwy klientów, następnie łączny czas pobytu, ilość wizyt, a także średni czas jednej wizyty. To bardzo przydatne narzędzie, aby rzutem oka sprawdzić, czy któryś z klientów nie został zaniedbany lub, czy nie potrzebuje znacznie więcej atencji niż pozostali. Jeśli chcemy, możemy też spojrzeć na przejazdy w bardziej szczegółowy sposób, uwzględniający każdy z nich oddzielnie.
Raport przejazdów prywatnych i służbowych
Ten raport jest nieocenioną pomocą w przypadku firm udostępniających samochody służbowe swoim pracownikom. Dzięki nim możliwe jest banalnie proste rozdzielenie kosztów eksploatacji pojazdu:
Raport GPS Ecodriving – sposób na realne oszczędności
Ren raport jest świetnym narzędziem zarówno dla firm, jak i zwykłych użytkowników chcących zmniejszyć koszty eksploatacji pojazdu. Raport Ecodriving w czytelny sposób przedstawia nieprawidłowości w użytkowaniu pojazdu, takie jak:
- gwałtowne hamowania,
- gwałtowne przyspieszenia,
- gwałtowne zakręty,
- przekroczenia prędkości
- długie postoje na biegu jałowym.
System monitoringu umożliwia wskazanie konkretnego miejsca, gdzie wystąpiło nieekonomiczne zachowanie.
Raport Ecodriving można też przedstawić w formie wykresów:
Raport średniego spalania – oszczędzaj pieniądze na paliwie
Raport średniego spalania to prosty, lecz niezwykle przydatny raport informujący o kluczowym wydatku w każdej flocie – kosztach paliwa. Dzięki informacjom o najwyższym, średnim i najniższym poziomie spalania na przestrzeni czasu możliwe jest wykrycie schematów stojących za zwiększonymi wydatkami. Stąd już prosta droga do podjęcia odpowiednich kroków – zmiany trasy przejazdu, naprawy samochodu lub poprawy sposobu jazdy.
W przypadku flot samochodowych bardzo przydatny może okazać się również raport poziomu paliwa, informujący o poziomie napełnienia baku.
Raport prędkości – śledź kluczowy czynnik dla bezpiecznej jazdy
Dzięki raportowi prędkości poznamy liczbę przekroczeń danego kierowcy, a także najwyższą i średnią prędkość w wybranym przez nas przedziale czasu. Wszystkie informacje przedstawione są w czytelny sposób na wykresie:
Raport napięcia głównego zasilania – w trosce o stan techniczny pojazdu
Dzięki informacji o stanie napięcia głównego zasilania (akumulatora) nie dopuścimy, aby pojazd nie został unieruchomiony z powodu wyładowania baterii. Ta sytuacja może przydarzyć się zarówno zwykłym użytkownikom, jak i managerom floty, którzy odpowiadają za dużą liczbę samochodów i nie mają możliwości sprawdzenia każdego pojazdu osobiście.
Raport zdarzeń CAN – dostęp do wszystkich informacji o pojeździe
Raport zdarzeń CAN zawiera wszystkie informacje zbierane z komputera pokładowego pojazdu. Dzięki niemu możemy z niezwykłą precyzją sprawdzić, w jaki sposób kierowca wykorzystywał samochód. Informacje dostępne w raporcie zależą od kompatybilności pojazdu z lokalizatorem IKOL CAN – jak widać na poniższym przykładowym raporcie, możemy odczytać precyzyjny czas włączenia zapłonu, hamulca ręcznego, świateł dziennych, mijania i drogowych, a nawet informacje o otwartych drzwiach lub bagażniku.
Raport wysokich obrotów silnika – chroń auto i oszczędzaj paliwo
Styl jazdy kierowcy często można zdefiniować poprzez odniesienie się do wysokości obrotów, jakie utrzymuje on podczas prowadzenia. Dbałość o płynną jazdę i unikanie nadmiernego „rozkręcania” silnika to kluczowy czynnik do generowania większych oszczędności na paliwie. Raport wysokich obrotów silnika ma swoje zastosowanie zarówno w car fleet managemencie, jak i u osób prywatnych. Dzięki dostępowi do tych informacji możliwe jest wykrycie szkodliwych schematów użytkowania pojazdu i podjęcie odpowiednich kroków.
Raport nacisku na osie – niezbędny w zarządzaniu flotą pojazdów dostawczych
Raport nacisku na osie to graficzny wykres przedstawiający jak wykorzystywane są możliwości przewozowe aut dostawczych. W firmach transportowych zdarzają się sytuacje, w których przekraczana jest ładowność samochodu, co w konsekwencji naraża zarówno kierowcę, pojazd, jak i innych uczestników ruchu. Dzięki informacji o nacisku na osie możliwe jest lepsze rozplanowanie przejazdów i uniknięcie niebezpiecznych sytuacji.
Lokalizator GPS ma również możliwość odczytania informacji z tachografu:
Raport temperatury z czujników – śledź temperaturę dzięki lokalizatorowi GPS
Raport temperatury dostarcza bardzo przydatnych informacji m.in. dla przewoźników towarów wrażliwych na temperaturę, takich jak leki, żywność czy zwierzęta.
Raporty lokalizatora GPS – informacje, na których skorzysta nie tylko właściciel floty
Informacje zbierane przez lokalizatory samochodowe dostarczają wskazówek ważnych dla każdej osoby, której zależy na lepszym użytkowaniu swojego pojazdu lub ich grupy. Monitoring IKOL to zaawansowany system GPS, który możesz dostosować do własnych potrzeb – po zakupie lokalizatora GPS to Ty decydujesz, które funkcjonalności interesują Cię najbardziej i płacisz jedynie za to, z czego korzystasz. Co więcej, w każdej chwili możesz dostosować swój pakiet tak, aby sprostał Twoim wymaganiom.
Jeśli interesuje Cię system monitoringu GPS do Twojego pojazdu lub floty firmowej, napisz do nas!
Kategorie: Monitoring GPS dla firm, Wszystkie artykuły, Zarządzanie flotą GPS | Tagi: lokalizatory, śledzenie pojazdu, system lokalizacji GPS | Komentarze: Brak