Home -  Ze świata -  Od 1 stycznia 2020 zielone tablice dla samochodów elektrycznych i wodorowych

Od 1 stycznia 2020 zielone tablice dla samochodów elektrycznych i wodorowych

9 stycznia 2020
ZIELONE TABLICE DLA SAMOCHODÓW

Zielone tablice rejestracyjne będą wydawane każdemu właścicielowi samochodu z napędem elektrycznym i wodorowym. Od 2020 roku każdy, kto będzie chciał zarejestrować taki samochód będzie jeździł z zielonymi tablicami.

 

Samochody przyjazne środowisku otrzymają tablice rejestracyjne z czarnymi literami i cyframi na zielonym tle. Wyróżniki literowe takie jak oznaczenie województwa, czy powiatu będą określane na obowiązujących już zasadach. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych zakłada, że jedynymi pojazdami, które są przyjazne środowisku są auta z napędem elektrycznym i wodorowym. Oznacza to, że samochody hybrydowe z napędem elektryczno-spalinowym są już traktowana tak jak pozostałe pojazdy, mimo iż energia elektryczna jest akumulowana przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania.

 

KORZYŚCI I PRZYWILEJE

Z pewnością nie będzie to bardzo liczna grupa samochodów na polskich drogach, bo o ile samochodów elektrycznych przybywa, to niewiele osób decyduje się na zakup takiego samochodu. Stąd taka zachęta do strefy czystego komfortu. Okazuje się, że będą miały swoje przywileje, czyli bezpłatne parkowanie w miastach i korzystanie z buspasów. Pierwsza taka strefa ma powstać w Krakowie i będą mogły do niej wjechać samochody napędzane wodorem, prądem oraz gazem CNG/LNG, czyli sprężonym i skroplonym gazem ziemnym.

SAMOCHODY WODOROWE

Właściciele samochodów wodorowych oraz elektrycznych już mogą się zgłaszać do wydziałów komunikacji po odbiór nowych tablic. Zielony kolor tablic, według ustawy o elektromobilności  i paliwach alternatywnych, ma wskazywać konkretny, ekologiczny rodzaj napędu. Tablice są przyznawane nowym samochodom, które jeszcze nie były rejestrowane. Właściciele samochodów, którzy już mają zarejestrowany samochód nie mają obowiązku składać wniosku o zielone tablice, choć oczywiście mogą je wymienić. Ustawodawca chce w znaczący sposób wyróżnić pojazdy elektryczne. Daje im zatem możliwość korzystania z bus pasów, a zielone tablice mają im pomóc się wyróżnić na drodze. Chodzi oto, aby kierowcy z większą odwagą mogli korzystać ze swoich przywilejów bez obawy przed strąbieniem.

 

 

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych weszła w życie w lutym 2018 roku. Zmiany dotyczące tablic obowiązują od lipca 2019. Zapewne można się jeszcze spodziewać wielu zmian, które będą sprzyjać upowszechnieniu paliw alternatywnych. W 2020 roku ma być kontynuowana rozbudowa infrastruktury do szybkiego ładowania. Jeśli tak się stanie, może się okazać, że elektromobilność w Polsce ma przed sobą dobrą przyszłość.

DOFINANSOWANIE DO ZAKUPU SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO 

W celu przyspieszenia rozwoju elektromobilności w Polsce, rząd chce dopłacać do samochodów elektrycznych. Program dopłat do e-aut ma na dobre ruszyć w 2020 roku. Dopłatę będzie można otrzymać na fabrycznie nowy, niezarejestrowany jeszcze samochód. Aby otrzymać dopłatę należy kupić samochód elektryczny o wartości do 125 tys. zł brutto. Cena samochodu wodorowego nie powinna przekraczać 300 tys. zł brutto. Dofinansowanie będzie wynosiło 30% wartości auta, ale nie powinno przekroczyć kwoty 37 500 tys. zł w przypadku elektryka. Kwota 90 000 zł przypada na samochód wodorowy.

Kategorie: Ze świata, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

przenosne lokalizatory GPS dla seniorow

GPS dla seniora, który lubi podróżować

 15 marca 2021

Opieka oraz pomoc dla rodziców i dziadków to nieocenione wsparcie, którego na co dzień…

Czytaj więcej
odnalezienie-toyoty-avensis-z-systemem-antykradziezowym

Długa noc

 5 marca 2004

  Wieczorem, 5 marca pan Paweł zaparkował swoją Toyotę Avensis na jednym z krakowskich parkingów…

Czytaj więcej