Home -  Ze świata -  Od 1 stycznia 2020 zielone tablice dla samochodów elektrycznych i wodorowych

Od 1 stycznia 2020 zielone tablice dla samochodów elektrycznych i wodorowych

9 stycznia 2020

Zielone tablice rejestracyjne będą wydawane każdemu właścicielowi samochodu z napędem elektrycznym i wodorowym. Od 2020 roku każdy, kto będzie chciał zarejestrować taki samochód będzie jeździł z zielonymi tablicami.

 

Samochody przyjazne środowisku otrzymają tablice rejestracyjne z czarnymi literami i cyframi na zielonym tle. Wyróżniki literowe takie jak oznaczenie województwa, czy powiatu będą określane na obowiązujących już zasadach. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych zakłada, że jedynymi pojazdami, które są przyjazne środowisku są auta z napędem elektrycznym i wodorowym. Oznacza to, że samochody hybrydowe z napędem elektryczno-spalinowym są już traktowana tak jak pozostałe pojazdy, mimo iż energia elektryczna jest akumulowana przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania.

 

KORZYŚCI I PRZYWILEJE

Z pewnością nie będzie to bardzo liczna grupa samochodów na polskich drogach, bo o ile samochodów elektrycznych przybywa, to niewiele osób decyduje się na zakup takiego samochodu. Stąd taka zachęta do strefy czystego komfortu. Okazuje się, że będą miały swoje przywileje, czyli bezpłatne parkowanie w miastach i korzystanie z buspasów. Pierwsza taka strefa ma powstać w Krakowie i będą mogły do niej wjechać samochody napędzane wodorem, prądem oraz gazem CNG/LNG, czyli sprężonym i skroplonym gazem ziemnym.

SAMOCHODY WODOROWE

Właściciele samochodów wodorowych oraz elektrycznych już mogą się zgłaszać do wydziałów komunikacji po odbiór nowych tablic. Zielony kolor tablic, według ustawy o elektromobilności  i paliwach alternatywnych, ma wskazywać konkretny, ekologiczny rodzaj napędu. Tablice są przyznawane nowym samochodom, które jeszcze nie były rejestrowane. Właściciele samochodów, którzy już mają zarejestrowany samochód nie mają obowiązku składać wniosku o zielone tablice, choć oczywiście mogą je wymienić. Ustawodawca chce w znaczący sposób wyróżnić pojazdy elektryczne. Daje im zatem możliwość korzystania z bus pasów, a zielone tablice mają im pomóc się wyróżnić na drodze. Chodzi oto, aby kierowcy z większą odwagą mogli korzystać ze swoich przywilejów bez obawy przed strąbieniem.

 

 

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych weszła w życie w lutym 2018 roku. Zmiany dotyczące tablic obowiązują od lipca 2019. Zapewne można się jeszcze spodziewać wielu zmian, które będą sprzyjać upowszechnieniu paliw alternatywnych. W 2020 roku ma być kontynuowana rozbudowa infrastruktury do szybkiego ładowania. Jeśli tak się stanie, może się okazać, że elektromobilność w Polsce ma przed sobą dobrą przyszłość.

DOFINANSOWANIE DO ZAKUPU SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO 

W celu przyspieszenia rozwoju elektromobilności w Polsce, rząd chce dopłacać do samochodów elektrycznych. Program dopłat do e-aut ma na dobre ruszyć w 2020 roku. Dopłatę będzie można otrzymać na fabrycznie nowy, niezarejestrowany jeszcze samochód. Aby otrzymać dopłatę należy kupić samochód elektryczny o wartości do 125 tys. zł brutto. Cena samochodu wodorowego nie powinna przekraczać 300 tys. zł brutto. Dofinansowanie będzie wynosiło 30% wartości auta, ale nie powinno przekroczyć kwoty 37 500 tys. zł w przypadku elektryka. Kwota 90 000 zł przypada na samochód wodorowy.

Kategorie: Ze świata, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Możliwość komentowania Od 1 stycznia 2020 zielone tablice dla samochodów elektrycznych i wodorowych została wyłączona

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

Pracownik terenowy

Jak kontrolować pracowników terenowych?

 29 stycznia 2019

Monitoring GPS IKOL zapewnia kontrolę nad czasem pracy i obowiązkami pracowników działających w terenie. Dzięki…

Czytaj więcej
Monitoring GPS - śledzenie na laptopie

Pracownicy pomyślą, że im nie ufam – obalamy mity na temat monitoringu GPS

 20 października 2017

Wydawać by się mogło, że obecnie monitoring GPS we flocie samochodów to standard. Jednak nie…

Czytaj więcej

Bądź zawsze na bieżąco

Dołącz do naszego newslettera