Home -  Zarządzanie flotą GPS -  Monitoring GPS dla firm -  Oszczędzanie paliwa w pojazdach ciężarowych z monitoringiem GPS (część 1)

Oszczędzanie paliwa w pojazdach ciężarowych z monitoringiem GPS (część 1)

15 kwietnia 2016
monitoring gps ciężarówek

Specjalnie dla osób działających w branży transportu ciężarowego stworzyliśmy poradnik dotyczący oszczędzania paliwa w pojazdach ciężarowych. Poniżej przedstawiamy pierwszą część pełną skutecznych sposobów na ograniczenie wydatków, zwiększenie oszczędności i zadbanie zarówno o kierowców, jak i pojazdami, którymi się poruszają. Zapraszamy do lektury.
redukcja kosztów paliwa

Zużycie paliwa to jeden z największych wydatków na flotę pojazdów ciężarowych w każdej firmie. Koszty zakupu paliwa stanowią blisko 40% całego budżetu przeznaczanego na flotę – szczególnie w przypadku transportu ciężarowego na długich dystansach. Zmniejszenie zużycia paliwa i realizacja zamierzonych planów, to dla każdego managera floty i całej firmy transportowej realny zysk. Nic więc dziwnego w tym, że pracownikom branży spedycyjnej i transportowej zależy na jak największym możliwym obniżeniu kosztów związanych z zakupem paliwa.

Czy są skuteczne sposoby, aby na stałe zmniejszyć wydatki na paliwo? Okazuje się, że tak. Profesjonalnym narzędziem do kontroli i ograniczenia zużycia paliwa są nowoczesne systemu monitoringu GPS. Wystarczy wybrać sprawdzony produkt, wprowadzić go w swojej firmie i już po kilku miesiącach można zobaczyć efekty.Wprowadzenie zmian w poniższych obszarach skutecznie wpłynie na zmniejszenie zużycia paliwa w każdej flocie pojazdów ciężarowych.

1. Styl jazdy kierowcy

Praktyczna wiedza kierowców ciężarowych dotycząca sposobów ekonomicznej jazdy często jest bardzo znikoma. Jest to przede wszystkim wina systemu szkolenia i nauki jazdy, w których chodzi o naukę zdania egzaminu państwowego, nie zaś sposobu ekonomicznej i rozważnej jazdy. W efekcie kierowcy po zdaniu upragnionej kategorii C+E uczą się stylu jazdy samodzielnie lub od swoich kolegów – rzadko kiedy jest to nauka właściwa i dająca wymierne efekty.

Statystycznie zawodowy kierowca w ciągu całego swojego dnia pracy prowadzi samochód świadomie zaledwie przez 5 minut. I te 5 minut przypada zwykle na szczególną sytuację na drodze, która wytrąca kierowcę z normalnego trybu jazdy. Dlatego tak ważne jest uświadomienie kierowcom, że nie jeżdżą tak dobrze, jak by mogli, a ich nonszalancja i automatyzm za kółkiem generują dodatkowe zbędne koszty. W jaki sposób poprawić styl jazdy kierowców? Dzięki funkcji Ecodrivingu w lokalizacji GPS pojazdu.
powiadomienie o wysokich obrotach silnika

Monitoring GPS pojazdów ciężarowych udostępnia mnóstwo przydatnych informacji dotyczących stylu jazdy kierowcy. Dzięki niewielkiemu urządzeniu zamontowanemu w pojeździe zarządca floty ma wgląd w takie informacje, jak: liczbę gwałtownych hamowań i przyspieszeń, gwałtowne pokonywanie ostrych zakrętów, przekraczanie prędkości oraz pozostawianie pojazdu na biegu jałowym. Biorąc pod uwagę fakt, że styl jazdy kierowcy odpowiedzialny jest za ok. 25-40% spalania paliwa, to wprowadzenie nawet niewielkich zmian w sposobie jazdy pojazdem ciężarowym gwarantuje zmniejszenie wydatków na paliwo. Podstawową zasadą dotyczącą ekonomii i oszczędności paliwa jest przyspieszanie w możliwie krótkim czasie i zmiana biegu na wyższy najszybciej jak to możliwe. Warto zapamiętać – im wyższe obroty, tym większe spalanie. Jadąc na niskich obrotach oszczędzamy paliwo. Zmieniając samą technikę jazdy można zmniejszyć spalanie o ok. 8%.

2. Motywowanie pracowników – wprowadź zdrową rywalizację

W jaki jeszcze sposób można trwale poprawić styl jazdy kierowców? Coraz popularniejsze stają się szkolenia z bezpiecznej i ekonomicznej jazdy (Ecodriving). Informacje i sposób jazdy zaprezentowane na takim szkoleniu z dużym prawdopodobieństwem zostaną zaadaptowane przez pracowników. Jednak w celu zachęcenia kierowców do nieustannego doskonalenia się w dynamicznej, rozsądnej i ekologicznej jeździe warto wprowadzić w firmie system motywowania pracowników za właściwy styl jazdy.

Doskonałym narzędzie do tego jest lokalizator GPS zamontowany w każdym pojeździe ciężarowym oraz udostępnienie pracownikom możliwości sprawdzania swoich osiągnięć w systemie. Regularna redukcja liczby błędów popełnianych na trasie (np. gwałtownych hamowań i przyspieszeń czy przekraczania prędkości) i w efekcie nagroda (pieniężna lub nie, w zależności od możliwości i polityki firmy) to skuteczny sposób na zmotywowanie pracowników. Więcej na temat sposobów wykorzystania monitoringu GPS w celu wprowadzenia grywalizacji do firmy można znaleźć tutaj.

Podsumowując, zwrócenie uwagi kierowcom na ich styl jazdy, pokazanie prawidłowych nawyków, udział w szkoleniu z ekonomicznej i ekologicznej jazdy, a także wprowadzenie systemu grywalizacji w celu motywowania pracowników sprawią, że będą oni zużywać mniej paliwa. Jeśli efekt powyższych działań oznaczałby zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 5%, to przy rocznych przebiegach 120 000 km uzyskane oszczędności to ok. 2000 litrów. Przy flocie 30 pojazdów oznacza to dodatkowy pojazd ciężarowy gratis już po roku.

3. Planowanie tras podróży

Efektywne planowanie tras podróży było problematyczne dla przewoźników w okresie przed wynalezieniem komputerów. Obecnie, dzięki możliwościom, jakie daje nam stale rozwijająca się technologia, odpowiednie narzędzia do zarządzania trasami rozwiązują wiele problemów. Każdy wykwalifikowany manager floty wie, że właściwe zaplanowanie trasy, a czasem nawet jej wydłużenie kosztem uniknięcia korków i dróg w remoncie może pomóc w zmniejszeniu spalania paliwa.

monitoring trasy autobusu

Zautomatyzowanie i bieżące aktualizowanie tras przejazdów samochodów ciężarowych znacząco wpływają na jakość realizacji dostaw produktów.  W efekcie może to wpłynąć na zmniejszenie liczby ciężarówek na drogach przy jednoczesnym zachowaniu tej samej dynamiki transportu. Tworząc trasy warto unikać „godzin szczytu”, remontów, górek i niepewnych dróg. Zaplanowanie tras dokładnie i z głową spowoduje nie tylko zmniejszenie spalania, ale też skróci czas przejazdów.

Dla firm posiadających ciężką flotę w liczbie 100 lub więcej pojazdów, zmniejszając przejazd każdego z nich o 10% (czyli tyle, o ile statystycznie zmniejsza się przejazd pojazdów po optymalizacji tras), otrzymujemy dość pokaźne oszczędności. Czyż nie lepiej jest wysyłać transport ciężarowy po zaplanowanej i regularnie optymalizowanej trasie wiedząc, że podróż ta przyniesie większe oszczędności, niż standardowa trasa nie biorąca pod uwagę utrudnień na drogach, ograniczeń prędkości, częstotliwości wypadków i miejsc docelowych, które musi odwiedzić po drodze kierowca?
optymalizacja liczby przejazdów z GPS
Drugą część poradnika znajdziesz tutaj

Kontroluj swoje wydatki na auto!

Sprawdź GPS od IKOL!

Poproś o ofertę!

Przeczytaj również

lokalizacja dziecka

Lokalizacja pozycji GPS w plenerze – za darmo, w Twoim telefonie

 30 kwietnia 2021

W tym roku prawdziwa wiosna zacznie się najprawdopodobniej od majówki. A potem będzie już tylko…

Czytaj więcej
cena lokalizatorów gps IKOL

Tani lokalizator GPS – czy to się opłaca?

 13 lutego 2018

Nikt z nas nie lubi przepłacać, to całkiem naturalne. Wybór tańszego lokalizatora GPS wcale nie…

Czytaj więcej