Home -  Ze świata -  Pierwszy spacer kosmiczny tylko z udziałem kobiet

Pierwszy spacer kosmiczny tylko z udziałem kobiet

13 listopada 2019
PIERWSZY SPACER KOSMICZNY TYLKO Z UDZIAŁEM KOBIET

18 października, astronautki Jessica Meir (42l.) oraz Christina Hammock Koch (40l.), wzięły udział w historycznym wydarzeniu NASA. 221 spacer kosmiczny odbyły 2 kobiety, które miały za zadanie wymienić jeden z wadliwych elementów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). 

 

SPACER KOSMICZNY KOBIET W INTERNECIE

To był pierwszy spacer kosmiczny, w którym udział wzięły wyłącznie kobiety. Ale jak podaje NASA, to była tylko kwestia czasu, ponieważ w agencji służy coraz więcej kobiet-astronautów. Koch i Meir wymieniły jednostkę sterującą procesem lądowania i rozładowywania zasilających stację baterii litowo-jonowych, gromadzących energię z paneli słonecznych. Dzięki temu stacja ma energię nawet wtedy, gdy znajduje się w cieniu Ziemi, a baterie słoneczne nie działają. Pierwszy, samodzielny spacer kosmiczny kobiet był transmitowany w mediach społecznościowych na Twitterze oraz na YouTube. To film, który przez prawie osiem godzin relacjonuje niezwykłą wyprawę w kosmos kobiet z NASA. Pierwsza wyprawa amerykańskich astronautek zaplanowano na marzec, ale wtedy zabrakło skafandrów w odpowiednich rozmiarach.

 

                                                                                                           Fot. BBC

RELACJE ASTRONAUTKI PO SPACERZE W KOSMOSIE

Debiutantką w tym wydarzeniu była Jessica Meir, która jest teraz 228 osobą na świecie i 15 kobietą, która odbyła spacer kosmiczny. Dla Christiny Koch było to już 4 wyjście w otwartą przestrzeń kosmiczną. Po powrocie skomentowała swoją wyprawę:

„W przeszłości kobiety nie zawsze były brane pod uwagę. To wspaniałe móc przyczyniać się do realizacji programu kosmicznego, kiedy wszelki wkład jest już akceptowany, kiedy każdy może otrzymać swoje zadanie. To może zwiększyć nasze szanse na sukces. Bardzo wielu ludzi czerpie motywację z inspirujących historii osób podobnych do nich, a ja myślę, że mamy tu do opowiedzenia ważną historię”.

Sam spacer kosmiczny to najbardziej wymagające zadanie w pracy dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Do dziś udawało się to tylko mężczyznom i to im powierzano takie zadania. Kobiecy spacer astronautek jest przełomowy. NASA już oficjalnie potwierdziła udział kobiet w planach powrotu na Księżyc w 2024 roku.

Cały film możecie obejrzeć tutaj

 

źródło: komputerswiat.pl; kobieta.pl

Kategorie: Ze świata, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

aplikacja powiadomienia

Jakie powiadomienia wysyła aplikacja IKOL Tracker?

 12 czerwca 2017

Z radością informujemy o powiadomieniach mobilnych dla aplikacji IKOL Tracker.   Użytkownicy systemu IKOL, którzy…

Czytaj więcej
GPS do roweru

Przenośny GPS do roweru na każdą wyprawę

 20 czerwca 2020

Przenośny mini lokalizator GPS sprawdzi trasy, pokaże osiągane prędkości i zabezpieczy rower przed kradzieżą, dzięki…

Czytaj więcej