Home -  Podróże -  Prawo jazdy w telefonie od 5 grudnia 2020

Prawo jazdy w telefonie od 5 grudnia 2020

1 grudnia 2020
kierowca samochodu

Nowe przepisy i wyczekiwana przez kierowców zmiana wchodzi w życie. Do tej pory kierowcy mogli jeździć samochodem bez posiadania przy sobie policy OC oraz dowodu rejestracyjnego. Teraz przyszedł czas na pozostawienie prawa jazdy w domu. Od 5 grudnia 2020 można je mieć w swoim smartfonie. Jakie jeszcze czekają nas zmiany? Odpowiedź w artykule. 

 

Po raz kolejny technologia ułatwia nam życie. Aplikacje mobilne zastępują szereg dokumentów, które znajdują się w naszych telefonach. A darmowa aplikacja mObywatel zdobywa kolejną funkcjonalność. To właśnie za jej pomocą kierowcy będą mogli okazać swoje prawo jazdy podczas kontroli policyjnej. Wystarczy, że kierowca będzie miał założony profil zaufany. Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Cyfryzacji przygotowali nam nowelizacje ustawy, która dodatkowo ma także ułatwić procedury związane z rejestracją pojazdów. Tak wynika z pakietu deregulacyjnego dla kierowców. 

PRAWO JAZDY ON-LINE OD 5 GRUDNIA 2020

Kierowcy posiadający polskie prawo jazdy, podczas kontroli drogowej nie muszą okazywać fizycznego dokumentu. Nasze dane oraz uprawnienia będą sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców. Dostęp do ewidencji ma policja oraz organy wydające dokumenty potwierdzające uprawnienia. To kolejny krok do cyfryzacji, a także ułatwienia życia obywatelom oraz uproszczenia procedur i ograniczenia ilości dokumentów. Zniesiony będzie także mandat w wysokości 50 zł za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy.

Również w sytuacji zatrzymania i zwrotu prawa jazdy nie będzie wymagany tradycyjny dokument. Dotyczy to jednak wyłącznie prawa jazdy wydanego w Polsce. 

smartphone

PAKIET DEREGULACYJNY W PRAWIE O RUCHU DORGOWYM ZWIĄZANY Z REJESTRACJĄ POJAZDÓW

Pakiet deregulacyjny zakłada ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów samochodów, motorów i skuterów, a dokładnie prostszy sposób rejestracji aut.

  • oszczędności na wymianie dowodów rejestracyjnych – obowiązuje od 4 grudnia 2020 r.
  • likwidacja Karty pojazdu i nalepek kontrolnych – od września 2022 r.
  • możliwość zachowania numeru rejestracyjnego w całej Polsce, przy zakupie używanego pojazdu – obowiązuje od 4 grudnia 2020 r.
  • odzyskanie dowodu rejestracyjnego u diagnosty – obowiązuje od 4 grudnia 2020 r.
  • rejestracja nowego samochodu przez dealera – od czerwca 2021 r.

PAKIET DEREGULACYJNY – NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY 

dowód rejestracyjny

Brak obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego to kolejna zmiana sprzyjająca oszczędnościom czasu i pieniędzy. Do tej pory, kiedy w dowodzie rejestracyjnym zabrakło rubryki potrzebnej do wpisania terminu badania technicznego, należało wymienić dokument. Bez wątpienia będzie to wygodne rozwiązanie, ale na wejście w życie musimy poczekać do 4 grudnia 2020 roku. 

rejestracja w miejscu czasowego zamieszkania

Rejestracja pojazdu lub czasowa rejestracja będzie możliwa przez starostę, na wniosek właściciela pojazdu, bez okazywania dowodu własności pojazdu. Wystarczy jedynie dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi. Oznacza to, że zniknie obowiązek dostarczenia do urzędu umowy kupna pojazdu. 

Zachowanie dotychczasowych tablic rejestracyjnych

To kolejna droga do oszczędności i prostych rozwiązań dla kierowców. Dotychczas najczęstsza opłata za wydanie tablicy samochodowej to 80 zł. Do tego dochodzi jeszcze opłata za nalepkę kontrolną, a to już w sumie daje kwotę 99,50 zł. Niewątpliwie pozostawienie tego samego numeru rejestracyjnego jest dużym udogodnieniem. 

zatrzymany dowód rejestracyjny odzyskasz w stacji kontroli pojazdów

Elektroniczne zatrzymania dowodu rejestracyjnego przywróci diagnosta. To dobra wiadomość, ponieważ dzięki temu rozwiązaniu, kierowcy nie będą musieli za każdym razem zwracać się do urzędu, który czasowo zatrzymał dokument.

ZMIANY W RUCHU DROGOWYM, NA KTÓRE TRZEBA JESZCZE POCZEKAĆ.

Od czerwca 2021

każdy nowy pojazd będzie mógł zarejestrować dealer. Te formalności dotyczą samochodu, motoroweru lub przyczepy. W rezultacie usprawni to proces rejestracji nowych pojazdów i umożliwi odebranie zarejestrowanego pojazdu z salonu sprzedaży, również kupionego drogą elektroniczną. 

Od września 2022 roku

nie będą wydawane karty pojazdu oraz nalepki kontrolne. W związku z tym, oszczędzimy pieniądze na rejestracji pojazdów. Dla wyjaśnienia należy dodać, że do tej pory wciąż obowiązuje opłata za rejestrację pojazdu sprowadzonego z zagranicy. W skład kosztów każdorazowo wchodzą: karta pojazdu, nalepka kontrola i symboliczna opłata ewidencyjna. Prawdopodobnie na tę zmianę kierowcy czekają najbardziej. 

 

Podsumowując pakiet deregulacyjny można stwierdzić, że od teraz podróżowanie i formalności staną się prostsze jak nigdy dotąd. Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego i wożeniem ze sobą prawa jazdy. Nowy samochód z salonu od razu będzie zarejestrowany i oszczędzimy pieniądze i czas na zbędne dokumenty. 

Kategorie: Podróże, Ze świata, Telefon, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

office

Funkcje monitoringu GPS, które mogą Ci się przydać

 27 listopada 2018

Nieważne, czy używasz monitoringu GPS we flocie, czy w prywatnym samochodzie – dzisiaj zaprezentujemy kilka…

Czytaj więcej
ikol MOTO w motocyklu

Lokalizator IKOL MOTO w praktyce – recenzja naszego modułu na Motogaraż

 9 marca 2018

Jak sprawuje się IKOL MOTO w praktyce? Jakie są zalety monitoringu motocykla? Tym razem dowiecie…

Czytaj więcej