Home -  Przenośne lokalizatory -  Przenośne lokalizatory GPS

Przenośne lokalizatory GPS

10 listopada 2014
LOKALIZATOR-GPS-IKOL-SPOT

Przenośne lokalizatory GPS

Na świecie użytkowanych jest kilka miliardów odbiorników GPS. Umieszczane są w telefonach komórkowych (smartfonach), nawigacjach GPS, samochodach, samolotach, monitoringu pojazdów, osób, flotach lekkich i transportowych itp. Spośród nich niewiele jest samodzielnych przenośnych lokalizatorów GPS, które umożliwiają zdalny odczyt pozycji śledzonego obiektu. Wynika to głównie ze stosunkowo dużej energochłonności odbiorników GPS i urządzeń radiowych, pozwalających na przesłanie swojej pozycji.

Najbardziej energooszczędne chipsety GPS pobierają ok. 25 mA prądu w ciągłej pracy, a dotyczy to tylko i wyłącznie. Oznacza to, że typowa bateria ze smartfona (ok. 2000 m Ah) umożliwiłaby pracę odbiornikowi GPS przez ok. 80 godzin. Jeśli jednak moduł GPS miałby przesyłać pozycję za pomocą modemów GSM, czas pracy skróciłby się o połowę. Jedynym sposobem na przedłużenie pracy lokalizatorów GPS jest zmniejszenie czasu pracy odbiornika GPS poprzez czasowe jego wyłączanie oraz zmniejszanie częstotliwości transmisji pozycji poprzez czasowe wyłączenie modemów GSM.

Rozmiar ma znaczenie

Można więc powiedzieć, że im mniejszy lokalizator, tym krócej może działać bez ładowania. Duże zmiany na lepsze przynosi jednak postępująca miniaturyzacja ogniw bateryjnych. Coraz większa wydajność baterii umożliwia stworzenie stosunkowo niewielkich lokalizatorów, wyposażonych w niezależne źródło zasilania, działających przez okres nawet kilku lat.

Przenośny lokalizator GPS IKOL DURO może działać nawet przez kilka lat bez potrzeby ładowania baterii wewnętrznej, jeśli raportuje swoją pozycję 2 razy dziennie. Ale nawet z bardzo częstym przesyłaniem pozycji (co 2 minuty) może działać przez ok. 14 tygodni. Są to wyniki nieosiągalne dla większości lokalizatorów. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu niewielkich rozmiarów akumulatorów o bardzo dużej pojemności. Lokalizator GPS IKOL DURO wyposażony jest w niewielkich rozmiarów baterię o dużej pojemności – ponad 20 amperogodziny. Akumulatory o takiej wydajności były stosowane kiedyś w samochodach!

Do czego służą przenośne lokalizatory GPS?

Przede wszystkim umożliwiają śledzenie osób, zwierząt, towarów oraz urządzeń (w tym pojazdów i maszyn) niewyposażonych we własne źródło zasilania. Rodzice często chcą mieć kontrolę nad tym co robi ich dziecko, gdzie się znajduje, oraz co robiło. Pracodawcy mogą korzystać z lokalizatorów przenośnych GPS jako dodatkowego narzędzia zapewniającego bezpieczeństwo swoim pracownikom. Zwłaszcza, jeśli wykonują zawód, który naraża ich na niebezpieczeństwo lub może wymagać natychmiastowej reakcji w przypadku niebezpieczeństwa.

Po wciśnięciu przycisku alarmowego przez pracownika w lokalizatorze GPS IKOL SPOT, pracodawca może natychmiast wiedzieć gdzie się znajduje pracownik i podjąć odpowiednie działania. Dzięki lokalizatorom GPS można znaleźć psy, koty i konie, które z jakiegoś powodu uciekły i nie mogą znaleźć drogi powrotnej do swoich właścicieli.

Śledzenie towarów, cargo i maszyn

W przypadku transportu towarów można nie tylko śledzić pozycję ciągnika siodłowego, naczepy czy kontenera, ale też każdej poszczególnej palety. Wystarczy włożyć w nią lokalizator i mieć kontrolę nad całą trasą transportu. Lokalizator IKOL SPOT jest wodoodporny, można go używać podczas uprawiania sportów motorowych. Można też zabezpieczać swoje mobilne zabawki, w tym np. często bardzo drogie drony służące do robienia fotografii czy filmów. Można też używać lokalizatorów przenośnych do rejestrowania historii przejazdów, np. swoich podróży, wycieczek, niezależnie czy się leci samolotem, jeździ tuk-tukiem, czy chodzi z plecakiem po górach. Dzięki lokalizatorowi ma się zapisaną całą historię swojej podróży oraz można umożliwić najbliższym ciągły podgląd naszej pozycji.

 

Czy mogę śledzić chłopaka? Czy mogę śledzić dziewczynę?

Technicznie jest to oczywiście możliwe. Można włożyć niewielki lokalizator GPS do torebki żony czy do walizki męża i śledzić ich każdy ruch. Można w ciągu kilku sekund włożyć lokalizator GPS do samochodu osoby, którą chce się śledzić, nawet nie trzeba wkładać do środka samochodu. IKOL SPOT może być przyczepiony za pomocą uchwytu magnetycznego do podwozia pojazdu. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że w ten sposób pozyskane informacje nie zawsze będą mogły służyć jako dowód w sprawach cywilnych. Detektywi, którzy postępują według określonych procedur mają większe możliwości przygotowywania materiałów dowodowych z wykorzystaniem lokalizatora GPS.

gps do samochodu

IKOL SPOT – Śledzenie osób starszych, dzieci, zwierząt. Niewielki rozmiar, bateria ok. 4 dni

Zobacz szczegóły

tani gps do samochodu

IKOL DURO – Śledzenie pojazdów, maszyn, towarów i cargo. Bateria od 4 miesięcy do 36 miesięcy.

Zobacz szczegóły

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

zaawansowane synapsy GPS

Jak synapsy organizują pracę monitoringu GPS

 16 listopada 2020

Zdarza Ci się robić szybkie notatki? Są ważne, ale zwykle tylko przez chwilę. Stwórz synapsę…

Czytaj więcej
flota pojazdow

Łatwiejsze zarządzanie flotą pojazdów

 14 marca 2017

Monitoring GPS we flocie samochodów to dzisiaj standard. Pozwala na kontrolowanie kierowców, zmniejsza spalanie paliwa,…

Czytaj więcej