Home -  Lokalizatory GPS -  Lokalizatory GPS dla jednośladów -  Przygotuj motocykl na sezon – 13 wskazówek od IKOL!

Przygotuj motocykl na sezon – 13 wskazówek od IKOL!

28 marca 2023
przygotowanie motocykla na sezon z lokalizatorem GPS

Powoli widać pierwsze oznaki wiosny – zaczynają kwitnąć kwiaty, na drzewach pojawiają się pierwsze pąki, a słońce nieśmiało wygląda zza chmur, ogrzewając nas ciepłymi promieniami. Te wszystkie zmiany to pierwszy sygnał dla motocyklistów, że pora przejrzeć motocykl przed sezonem, aby był gotowy, gdy warunki pogodowe pozwolą na jazdę.

Właśnie w tym momencie przyda się checklista, dzięki której nie zapomnisz o ważnych i pobocznych rzeczach, które trzeba sprawdzić w motocyklu przed sezonem. W poniższym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie 13 rzeczy, które trzeba sprawdzić przed rozpoczęciem jazdy na motocyklu po zimie. Zapraszamy do lektury!

 

1. Sprawdź akumulator przed sezonem motocyklowym

Pierwszym krokiem w przygotowaniu motocykla na sezon, powinno być zamontowanie akumulatora, który na czas zimowy zazwyczaj zostaje wymontowany. Ten zabieg stosuje się, aby nie stracił mocy, gdy przez długi czas silnik nie jest uruchomiany. Jeśli jednak akumulator został w maszynie bez obaw – możesz go podładować, podłączając do prostownika, a  następnie ponownie zamontować w jednośladzie.

2. Czy opony są gotowe na kolejny sezon motocyklowy?

Drugim punktem na checkliście do sprawdzenia przed sezonem motocyklowym jest stan opon. Przez zimę i stanie cały czas w jednym miejscu mogły się odkształcić od ciężaru motocykl. Nie jest to poważna usterka, jednak może powodować problemy z prowadzeniem pojazdu, czego lepiej zawsze uniknąć.

Aby zapobiec odkształceniu opon podczas zimowej przerwy w jeździe na motocyklu, najlepiej zostawić motor w taki sposób, aby jego ciężar nie opierał się kołach – najlepiej na dedykowanym stojaku. Dzięki niemu koła nie dotykają podłoża, przez co ryzyko odkształcenia opon spada do zera.

Natomiast drugą bardzo ważną sprawą, którą trzeba sprawdzić przed rozpoczęciem sezonu motocyklowego, jest ciśnienie w oponach. Jeżdżenie nawet częściowych „flakach” może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze, dobrze więc podpompować koła, jeśli to konieczne.

3. Nowy sezon motocyklowy z nowym olejem

Kolejnym punktem jest sprawdzanie stanu oraz wymiana oleju w motocyklu. Jeśli olej zimował razem z motorem, niezbędna jest jego wymiana. Natomiast jeżeli akurat w tym roku przerwa zimowa nie była tak długa z uwagi na dobrą pogodę, warto przed wymianą sprawdzić, czy olej potrzebuje wymiany – jeśli przypomina smołę, konieczna jest wymiana, natomiast w innym wypadku wystarczy wyrównanie jego poziomu.

4. Upewnij się co do stanów hamulców w motocyklu

Każdy kierowca – niezależnie czy chodzi o jednoślad, czy też cztery kółka – zgodzi się, że stan hamulców jest bardzo ważny w kontekście bezpieczeństwa prowadzenia., Podczas zimowej przerwy hamulce w motocyklu są szczególnie narażone na rdzewienie z uwagi na to, że są zrobione z żeliwa. Materiał jest higroskopijny, czyli, innymi słowy, wchłania wilgoć – ma to szczególne znaczenie w nieogrzewanych garażach.

Po zimie na hamulcach może pojawić się nalot, który zetrze się po kilku hamowaniach. Należy jednak pamiętać, że w tym czasie hamulce mogą nie działać tak dobrze, jak zazwyczaj. Dlatego też przed jazdą można przetrzeć je płynem do czyszczenia oraz koniecznie sprawdzić ilość płynu hamulcowego.

5. Zadbaj o uszczelniacze – podstawa udanego sezonu motocyklowego

Olejowe uszczelniacze lag mogą puścić pod wpływem długiego postoju. Kolejną rzeczą, którą trzeba zrobić przed pierwszą jazdą na motocyklu w sezonie jest sprawdzenie, czy uszczelniacze nie przeciekają. Jeśli są suche – możesz jechać. Jeśli jednak zauważysz przeciek lub ślady wilgoci najlepiej od razu udać się do serwisu na wymianę.

6. Popracuj z układem napędowym motocykla

Ten punkt dotyczy głównie motocykli z łańcuchem. Przed sezonem trzeba sprawdzić przede wszystkim jego stan – czy w trakcie przerwy nie zaczął rdzewieć, czy jest dobrze naciągnięty, a także odpowiednio nasmarowany. Warto także przy okazji sprawdzić stan zębatek, które mają spore znaczenie przy jeździe.

Natomiast w motocyklach wyposażonych w pasek zamiast łańcucha, również warto sprawdzić naciągnięcie oraz stan ogólny. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, czy pasek nie sparciał. Jeśli tak, należy go niezwłocznie wymienić – jego pęknięcie odetnie napęd w maszynie.

7. Bezpieczna jazda w sezonie motocyklowym tylko ze sprawdzonym oświetleniem

Oświetlenie to podstawa na drodze – nie tylko jest wymagane prawnie, ale też znacznie zwiększa bezpieczeństwo na drodze, szczególnie u jednośladów. Warto więc sprawdzić każdą żarówkę – po zimie podczas nieużywania nie mogła się przepalić, jednak mogła doznać usterek mechanicznych.

Z innych prawdopodobnych usterek w tym podpunkcie, zwróć uwagę czy styki nie zaśniedziały oraz czy kable są w dobrym stanie – zimowany motocykl jest atrakcyjnym punktem dla małych zwierząt, które mogły je przegryźć.

Przeglądając elektrykę, warto także sprawdzić klakson – jedno wciśnięcie i masz pewność, że działa i będzie gotowy na awaryjną sytuację, gdy trzeba będzie go użyć.

8. Sprawdź filtry w motocyklu

W motocyklu znajduje się kilka istotnych filtrów, które odpowiadają za kondycję wszystkiego, co przepływa przez maszynę. Pierwszym z nich jest filtr paliwa. Dzięki niemu czyste paliwo trafia do wtryskiwacza. Jeśli jest brudny lub uszkodzony może to znacznie skrócić żywotność maszyny.

Drugim istotnym filtrem jest filtr powietrza. Wyróżniamy dwa typy – papierowy oraz gąbkowy. Filtr papierowy jest dosyć prosty – gdy się zużyje, należy po prostu wymienić go na nowy. Natomiast w przypadku filtra gąbkowego należy go dokładnie wyczyścić i naoliwić przed rozpoczęciem sezonu motocyklowego.

9. Przegląd oraz OC – sprawdź ważność

Wśród najważniejszych dokumentów niezbędnych do poruszania się jednośladem na pewno znajdują się dwa – ubezpieczenie OC oraz przegląd techniczny. Za brak jednego lub drugiego grożą kary finansowe, dobrze więc zawczasu upewnić się, że ich data ważności nie wygasła.

10. Zadbaj o strój motocyklowy

Odpowiedni strój motocyklowy zdaje się być jedynie dodatkiem, jednak odgrywa bardzo ważną rolę – jednocześnie wpływa na komfort użytkowania jednośladu oraz dba o bezpieczeństwo kierowcy. Pierwsze co koniecznie trzeba sprawdzić przed sezonem motocyklowym to kask. Sprawdź, czy nie ma na nim pęknięć, a wszystkie ruchome elementy (np. przesłona) działają prawidłowo.

Następnym punktem są buty, które odgrywają bardzo ważną rolę podczas jazdy. Warto je przymierzyć i dokładnie obejrzeć. Każda dziura lub rozdarcie może wpływać na komfort zmiany biegów. Ostatnie z elementów to spodnie, kurtka oraz ewentualne rękawiczki – po zimie koniecznie je przymierz, aby zobaczyć czy nadal pasują. Ograniczone ruchy podczas jazdy na motocyklu mogą wpłynąć na Twoje reakcje na drodze.

11. Uzupełnij paliwo w motocyklu

Podczas zimowania zaleca się zostawić motocykl z pełnym bakiem paliwa. Ten zabieg ma na celu ograniczyć skraplanie się wody w baku, która rozrzedzi benzynę. Jednak mimo to pierwszym celem w sezonie powinna być stacja benzynowa i uzupełnienie paliwa z uwagi, że już w kilka miesięcy potrafi stracić właściwości.

12. Umyj motocykl przed sezonem

Mycie motocykla zdaje się kosmetycznym zabiegiem, jednak ma także praktyczne walory – po długim zimowaniu jest jak rozgrzewka dla  niektórych części działających czysto mechanicznie. Trzeba jednak pamiętać, że lepszym wyborem tutaj będzie wiaderko, gąbka i odpowiedni płyn niż myjka wysokociśnieniowa. Choć szybsza w użyciu może wypłukać dopiero co nasmarowany łańcuch oraz inne części układu napędowego.

13. Wyposaż motocykl w lokalizator GPS – IKOL Moto lub IKOL Quick

Ostatnim punktem na liście jest wyposażenie przygotowanego na sezon motocykla w lokalizator GPS. W ofercie IKOL znajdują się dwa moduły dedykowane jednośladom – Moto oraz Quick. Dzięki nim nie tylko zawsze masz pod kontrolą lokalizację swojego motocykla, ale też zyskujesz dostęp do raportów, alertów oraz opcji odcięcia rozrusznika, którą można dodatkowo wzbogacić moduł. Jest to nie tylko okazja do lepszego poznania swojego stylu jazdy, ale też wgląd w parametry maszyny, do których zazwyczaj nie masz dostępu. Warto rozpatrzyć także montaż lokalizatora GPS jako zabezpieczenia przed kradzieżą motocykla.

Zadbaj o swój motocykl!

Po odhaczeniu powyższej listy Twój motocykl jest gotowy na nowy sezon. Niektóre z czynności warto powtórzyć również w trakcie użytkowania jednośladu – odpowiednio zadbana maszyna posłuży dłużej, a w przypadku jej sprzedaży nie straci wiele na wartości rynkowej. Tymczasem będzie dobrze służyć w pokonywaniu kolejnych kilometrów.

Kontroluj swoje wydatki na auto!

Sprawdź GPS od IKOL!

Poproś o ofertę!

Przeczytaj również

Optymalizacja paliwa z Pakietem IKOL CAN

Co daje Ci pakiet IKOL CAN?

 15 lutego 2021

Z pewnością chcesz wiedzieć jak pracuje Twój kierowca, aby kompleksowo monitorować koszty floty. Największe korzyści…

Czytaj więcej
inflacja oszczędzanie pieniędzy na paliwie

Walcz z inflacją z systemem IKOL do monitoringu samochodu!

 18 października 2022

Inflacja na poziomie 17,2% we wrześniu 2022 roku powoduje ciągły wzrost cen. Drożeje nie…

Czytaj więcej