Home -  Wszystkie artykuły -  Psy i wieloryby pod nadzorem

Psy i wieloryby pod nadzorem

17 czerwca 2014
gps dla psow

Jak i po co śledzić zwierzęta?

Uprząż, obroża i klej.

W zależności od gatunku zwierzęcia sposoby mogą być skrajnie różne. Jednym z najprostszych i najczęstszych sposobów umieszczania lokalizatorów GPS jest obroża zakładana na szyi. Jest do tego jednak jedno główne zastrzeżenie: obwód głowy musi być większy niż obwód szyi. W ten sposób GPS zakłada się psom, kotom, małpom, łosiom itp. Co jeżeli głowa nie jest większa od szyi, jak w przypadku dzików czy ptaków? Niezbędna jest uprząż, która w zależności od kształtu osobnika może mieć bardzo różne kształty. Jednak w przypadku wielu gatunków niemożliwe zastosowania któregokolwiek z powyższych rozwiązań. Czasem jedynym sposobem jest po prostu przyklejenie (lub w wyjątkowych modułu do ciała zwierzęcia. Nie jest to najtrwalsze mocowanie, ale zazwyczaj pozwala monitorować zwierzę do następnego linienia. Co więcej, masa modułu musi być dostosowana do masy osobnika. W szczególności kłopotliwe jest monitorowanie ptaków, bo moduł musi być jak najlżejszy, a ograniczanie rozmiarów lokalizatora oznacza mniejszą baterię i krótszy czas działania. Ze względu na komfort zwierząt najczęściej używanym klejem jest żywica epoksydowa- jest ona nieszkodliwa i niezwykle trwała.

Po co śledzić zwierzęta?

Powodów może być mnóstwo. W przypadku zwierząt udomowionych, takich jak psy, koty czy konie, lokalizatory GPS wykorzystywane są dla ich bezpieczeństwa i spokoju ducha właścicieli. Niewielkie moduły dla zwierząt, takie jak IKOL SPOT, pozwalają przypiąć je do obroży, uprzęży, czy popularnych ostatnio szelek. Bateria starczająca na 4-5 dób zwiększa wygodę poprzez ograniczenie częstości ładowania. Kiedy zwierzę ucieknie podczas spaceru lub przez długi czas nie wróci z wycieczki (szczególnie w przypadku kotów), lokalizator pozwoli sprawdzać jego pozycję 24h na dobę, na żywo, przez Internet. Ewentualna akcja poszukiwawcza nie powinna być długa- lokalizatory GPS typu IKOL SPOT podają pozycję zwierzęcia z dokładnością do kilku- kilkunastu metrów. W przypadku dzikich zwierząt obserwacja GPS poszczególnych osobników ma zupełnie inny cel- przede wszystkim badawczy, często powiązany z ochroną zagrożonych gatunków. Dzięki GPS można monitorować migracje np. wielorybów czy ptaków, sprawdzać pozycję rzadkich gatunków, które wciąż żyją na wolności (wilki, tygrysy, słonie). W przypadku dzikich zwierząt założenie lokalizatora zazwyczaj wymaga wcześniejszego zdalnego uśpienia osobnika- przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo badaczy.

CZYTAJ WIĘCEJ

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

Telefon z aplikacją IKOL Tracker

Już jest! Nowa odsłona aplikacji IKOL Tracker do zarządzania lokalizatorami GPS

 18 czerwca 2021

Najnowsza wersja aplikacji IKOL Tracker to zoptymalizowane i bardziej funkcjonalne narzędzie do zarządzania lokalizatorami…

Czytaj więcej
zabezpieczenie samochodu IKOL SVR BMW 5

Ukradzione i odnalezione BMW 5

 3 stycznia 2017

  Marka:  BMW Miejsce kradzieży:  Kraków Miejsce odnalezienia: Kraków Data kradzieży:  03.01.2017 Data odnalezienia:  03.01.2017…

Czytaj więcej