Home -  Wszystkie artykuły -  Raport IKOL: wypadki i kollizje w majówkę 2024!

Raport IKOL: wypadki i kollizje w majówkę 2024!

14 maja 2024
wypadki majówka 2024

Okres majówki to czas, w którym więcej kierowców wyrusza w trasę. Wzmożony ruch zawsze powinien być dla kierowców powodem do większej ostrożności, jednak w tym roku było inaczej. W ciągu weekendu majowego liczba wypadków, ofiar oraz rannych wzrosła średnio o 23%. Sprawdź jak przedstawiają się szczegółowe dane z majówki w 2024 roku!

Policja ostrzegała: dbajcie o bezpieczeństwo podczas majówki!

Policja co roku prowadzi szeroko zakrojoną akcję, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa podczas weekendu majowego. W tym roku nie było inaczej. Służby wprowadziły wzmożone patrole, które miały zapewnić bezpieczeństwo nie tylko podczas podróży na majówkę, ale także pozostawionych domów i miejsc wypoczynkowych.

Weekend majowy powitał nas piękną pogodą. Część osób wyjechała już w piątek 26 kwietnia, zapewniając sobie całe 9 dni wypoczynku. Ruch przy wyjeździe rozłożył się na 5 dni i prawdopodobnie to sprawiło, że początek wolnego był dość spokojnym okresem. Natomiast sama majówka, czyli dni od 30 kwietnia do 5 maja, były narastającą falą skutków nieostrożności kierowców.

Poniższa tabela podsumowuje wszystkie zdarzenia na drodze, które miały miejsce podczas majówki 2024.

DataLiczba wypadkówLiczba ofiar śmiertelnychLiczba osób rannychLiczba nietrzeźwych kierowców
30 kwietnia87995253
1 maja72791343
2 maja68375394
3 maja601167333
4 maja59271289
5 maja55261292

 

Wypadki podczas majówki w 2024 roku

Podczas weekendu majowego od 30 kwietnia do 5 maja 2024 doszło do 401 wypadków drogowych. W roku poprzednim było ich również bardzo dużo, bo aż 306, jednak jest to całe 23,7% mniej niż w roku bieżącym. Główną przyczyną wypadków był pośpiech, nieuwaga, a także nietrzeźwość kierowców. Liczba jest zatrważająca tym bardziej, że przez lata kierowcy i policja łączyli siły, aby ją obniżyć. W tym roku jednak coś ewidentnie poszło nie tak.

Majówka 2024 – ofiary śmiertelne i ranni w kolizjach drogowych

Najbardziej przykrą statystyką majówki w 2024 roku jest ilość rannych oraz zabitych w wypadkach drogowych. Ten beztroski czas powinien być naznaczony relaksem oraz brakiem zmartwień, a nie opłakiwaniem najbliższych. Podczas długiego weekendu majowego od 30 kwietnia do 5 maja zginęły łącznie 34 osoby. Rok wcześniej liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 26 osób co daje bardzo niepokojący wzrost opiewający na 23,6%. Z uwagi właśnie na te dane, kierowcy podczas majówki powinni dołożyć wszelkich starań, aby jeździć bezpiecznie – przede wszystkim nie wsiadać za kółko po alkoholu, zmniejszyć prędkość oraz zachować szczególną ostrożność przy dużym natężeniu ruchu.

Wzrosła także liczba osób rannych podczas wypadków – majówka 2024 przyniosła obrażenia w wyniku zdarzeń drogowych aż 460 osobom. W porównaniu do wyniku z roku poprzedniego, gdzie ranni łącznie stanowili grupę 353 osób, notujemy wzrost o 23,2%. Liczba odnosi się do wszystkich osób, które odniosły obrażenia fizyczne – dla nich tegoroczna majówka to powrót do zdrowia i pełnej sprawności.

Zmora majówki 2024 – nietrzeźwi kierowcy

Najbardziej niepokojącą statystyką jest liczba osób nietrzeźwych, które podczas majówki w 2024 roku wsiadły jako kierowca do samochodu. W trakcie długiego weekendu policja zatrzymała aż 1804 osób kierujących pod wpływem alkoholu. W roku poprzednim było ich niewiele więcej, bo 1840. Daje to delikatny spadek o 1,95%. Dane są o tyle niepokojące, że od lat prowadzona jest walka z kierowcami „na gazie”. Policja dokłada wszelkich starań, aby drogi były bezpieczne, natomiast ta statystyka jest bardzo trudna do zmiany.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo na drodze podczas majówki?

Po przeczytaniu tych wszystkich danych nasuwa się pytanie – co kierowcy mogą zrobić, aby polskie drogi stały się bezpieczne? Warto trzymać się kilku podstawowych zasad:

  • Przed wyjazdem na wypoczynek sprawdź stan techniczny pojazdu. W razie awarii w najlepszym wypadku utkniesz na pustkowiu czekając na pomoc i opóźniając dojazd na miejsce. W najgorszym możesz spowodować wypadek, w którym ucierpią Twoi pasażerowie oraz osoby postronne.
  • Nigdy nie kieruj pojazdem pod wpływem alkoholu lub innych substancji. W sklepach i na stacjach benzynowych prawie zawsze są dostępne testy na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Zaopatrując się w nie, możesz uniknąć wypadku lub zatrzymania przez policję.
  • Zaplanuj swoją podróż tak, aby ominąć największe natężenie ruchu. Co roku Polacy chętnie wybierają te same kierunki jak pomorze, góry lub mazury – jeśli też się tam wybierasz, zaplanuj trasę tak, aby uniknąć tłoku na drodze.
  • Nie spiesz się podczas jazdy. Lepiej dojechać na miejsce później, ale w jednym kawałki, niż spowodować wypadek lub w nim uczestniczyć. Nadmierna prędkość jest zdecydowanym przeciwieństwem szczególnej ostrożności.
  • Jeśli Twoja podróż trwa kilka godzin, rób przerwy. Ciało potrzebuje chwili relaksu, aby mózg mógł zostać w pełni skupiony na jeździe. kilka minut na wyprostowanie nóg i kawę nie robi dużej różnicy w czasie dojazdu, natomiast może być zbawienne, jeśli chodzi o zachowanie bezpieczeństwa na drodze.
  • Unikaj agresywnej jazdy, brawury i gwałtownej manewrów. Wspólne bezpieczeństwo nie jest warte popisywania się na drodze.

Lokalizator GPS IKOL – dobre nawyki jazdy, owocują w majówkę!

Poza wyżej wymienionymi zasadami, warto także zaopatrzyć auto w lokalizator GPS, który pomoże Ci w wyrobieniu sobie dobrych nawyków. Dzięki alertom monitoringu GPS możesz jeździć nie tylko bezpieczniej, ale też ekonomicznie i ekologicznie. Pomogą w tym takie narzędzia jak:

  • Alert prędkości – kierowca samo ustala prędkość, powyżej której uruchamia się alert. Udostępniając go współpasażerom możecie wspólnie zadbać o bezpieczeństwo podróży.
  • Alert długiej podróży – przypomnienie dla kierowcy, że pora zatrzymać się i zrobi przerwę. Wypoczynek podczas podróży pomaga w utrzymaniu skupienia na drodze.
  • Alert nieprawidłowego użytkowania pojazdu – informuje o gwałtownych manewrach jak hamowanie, ostre zakręty czy przyspieszenia. Płynna jazda to klucz do bezpieczeństwa, ponieważ jest przewidywalna i nie dezorganizuje ruchu drogowego.
  • Alert eksploatacji pojazdu – informuje kierowcę o zbliżających się przeglądach. Dzięki niemu można utrzymywać pojazd w dobrej kondycji, co zapewnia zwiększenie bezpieczeństwa. Skutkiem ubocznym jest oszczędzanie na naprawach – dobrze utrzymany pojazd rzadziej się psuje.

Kilka prostych działań może znacznie wpłynąć na bezpieczeństwo na drodze na co dzień i podczas wyjazdów na długie weekendy i wakacje. Sprawdź inne rozwiązania i możliwości jakie daje lokalizator GPS i prowadź bezpiecznie!

czytaj więcej

Kategorie: Wszystkie artykuły, Raporty drogowe | Komentarze: Brak

Kontroluj swoje wydatki na auto!

Sprawdź GPS od IKOL!

Poproś o ofertę!

Przeczytaj również

zagłuszanie sygnału GPS

Jak zagłuszyć satelitę?

 9 maja 2014

Dlaczego pozycje GPS są czasami mniej precyzyjne lub ich odczyt nie jest w…

Czytaj więcej
odzyskanie-renault-scenic-w-warszawie

Nic dwa razy się nie zdarza?

 14 lutego 2001

Pan Michał jest z natury człowiekiem przezornym. Jego samochód miał zamontowane różne systemy alarmowe, jednakże…

Czytaj więcej