Home -  Ze świata -  Rosja wystrzeliła kolejną rakietę – trwa ulepszanie systemu GLONASS

Rosja wystrzeliła kolejną rakietę – trwa ulepszanie systemu GLONASS

25 września 2017
Satelita GPS

Rosyjski resort obrony poinformował, że w piątek 22 września o godz. 3:30 czas lokalnego (g. 2:30 w Polsce) z kosmodromu w Plesiecku, w obwodzie archangielskim, wystartowała rakieta Sojuz 2.16, której zadaniem jest wyprowadzenie na orbitę satelity nawigacyjnego GLONASS-M.

 

GLONASS to rosyjski odpowiednik systemu GPS. Jego budowę rozpoczęto 1 grudnia 1976 w ZSRR, dekretem Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego i Rady Ministrów ZSRR O rozwoju globalnego systemu nawigacji satelitarnej GLONASS. Dzisiaj system jest zarządzany przez Wojska Kosmiczne Federacji Rosyjskiej i składał się do tej pory z 31 satelitów emitujących sygnał o różnej częstotliwości.
22 września 2017 roku na wystrzelona została rakieta Sojuz z najnowszym sputnikiem systemu nawigacji satelitarnej GLONASS. Została wystrzelona z wyrzutni nr 4 na platformie startowej nr 43 doświadczalnego kosmodromu w Plesiecku – odnotowano w komunikacie rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

 

Satelity GPS, GLONASS oraz GALILEO

 

Rosyjskie rakiety Sojuz  były  wykorzystywane wcześniej do wyniesienia na orbitę satelitów europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo, który ma być alternatywą dla rosyjskiego GLONASS oraz amerykańskiego GPS.
Galileo oficjalnie działa od grudnia 2016 roku, na razie tylko w połączeniu z sygnałami GPS. Dzieje się tak, ponieważ obecnie system działa dzięki 18 satelitom krążącym po trzech orbitach na wysokości 23 222 kilometrów, nie więc jeszcze kompletny. Do 2020 roku ma dołączyć jeszcze 12 satelitów, z czego 6 będzie pełniło funkcję rezerwowych.
Nad niezależnym system nawigacji satelitarnej pracuje także Japonia – więcej na ten temat w tym artykule.

Istniejące systemy nawigacji satelitarnej
porównaliśmy na naszym blogu:

Dowiedz się więcej
 

opracowano na podstawie PAP, materiały własne

Kategorie: Ze świata, Wszystkie, Ciekawostki | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

gasoline

Szyna CAN i GPS

 20 lutego 2015

Trzy zdania ze słownika i encyklopedii Nazwa pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem od…

Czytaj więcej
carpooling w firmie

Carpooling – samochody poolowe w firmie

 2 lutego 2016

Pojazdy służbowe to ogromne pole do popisu w kwestii generowania oszczędności. Prócz standardowych aut służbowych,…

Czytaj więcej