Home -  Wszystkie artykuły -  SENT w IKOL – szybko i wygodnie!

SENT w IKOL – szybko i wygodnie!

22 grudnia 2022
SENT w IKOL

SENT to monitoring produktów wrażliwych takich jak alkohol etylowy oraz produkty z jego zawartością, susz tytoniowy, paliwa, rozpuszczalniki czy odpady. W przeszłości dane na temat lokalizacji pojazdów przewożących te towary przesyłano za pomocą państwowej aplikacji SENT GEO. Jednak od 1 października 2021 roku, monitoring przewozu produktów wrażliwych odbywa się za pośrednictwem e-Toll, w związku z czym obsługują je także lokalizatory GPS od IKOL. Jak to wygląda? Zapraszamy do lektury!

SENT – co to jest?

SENT, czyli System Elektronicznego Nadzoru Towarów monitoruje przewóz tak zwanych towarów wrażliwych. Wśród nich możemy wymienić:

  • Paliwa silnikowe, opałowe oraz preparaty smarowe (dodatki do paliw silnikowych),
  • Susz tytoniowy,
  • Odpady,
  • Rozpuszczalniki oraz rozcieńczalniki, które zawierają powyżej 70% masy olejów ropy naftowej,
  • Alkohol etylowy (nieskażony o mocy objętościowej większej lub równej 80% oraz całkowicie skażony),
  • Wyroby zawierające alkohol etylowy.

Warto dodać, że powyższe towary wrażliwe podlegają zgłoszeniu do SENT tylko w przypadku, gdy ich ilość przekracza 500 litrów lub 500 kilogramów.

Monitoring przewozu towarów wrażliwych odbywa się za pomocą modułu GPS umieszczonego w aucie. Przesyła on informacje na temat pojazdu do PUESC – Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo – Celnych. Od 1 października 2021 roku przesyłanie danych może się odbywać również za pośrednictwem e-Toll.

SENT w e-Toll – jak to działa?

Poprzedni system obsługujący SENT – SENT GEO – został zastąpiony właśnie e-Tollem. Narzędzie łączy się z modułem GPS umieszczonym w aucie i przekazuje informacje na temat bieżącej lokalizacji do aplikacji. Dodanie SENT do e-Toll to usprawnienie dla kierowców – jednocześnie podają swoją pozycję oraz mogą elektronicznie uiszczać opłaty za płatne odcinki dróg krajowych i autostrad.

Wspomniany moduł GPS, dzięki któremu możliwy jest podgląd na pozycję auta na żywo, nie może być pierwszym lepszym. Musi posiadać akredytację wydaną przez Krajową Administrację Skarbową, która potwierdza kompatybilność z systemem. Takie uwierzytelnienie posiadają moduły GPS od IKOL, natomiast aplikacja mobilna IKOL Tracker jest dopasowana do systemu e-Toll.

SENT w IKOL – sprawna i prosta obsługa

W związku z tym, że system e-Toll jest kompatybilny z Zewnętrznym Systemem Lokalizacyjnym (ZSL) IKOL, można za jego pomocą obsługiwać również SENT. Po podłączeniu modułu i włączeniu opcji e-Toll reszta odbywa się automatycznie – włącznie z opłatami za drogi krajowe i autostrady.

To rozwiązanie, choć bardziej kosztowne, jest zdecydowanie niezawodne w porównaniu do obsługi przez aplikację e-Toll. System IKOL w przypadku utraty łączności lub nieprawidłowego działania wysyła użytkownikowi alert, dzięki czemu można uniknąć kar i mandatów. Dodatkowo, informacje na temat lokalizacji nie muszą być wysyłane non stop – jednym stuknięciem palca możesz wyłączyć lokalizację i włączyć ją, dopiero gdy wyruszysz w trasę.

Obsługa e-Toll, a co za tym idzie SENT, odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej IKOL Tracker. Jest ona dostępna zarówno na urządzeniach z systemem Android, jak i iOS. Po instalacji możesz więc obserwować moduły, gdziekolwiek będziesz mieć dostęp do Internetu. Co więcej możesz monitorować ważne parametry samochodu takie jak: spalanie, prędkość, postoje czy historię tras. Wgląd do monitoringu samochodu jest równie ważny co obsługa e-Toll, a wybierając lokalizatory od IKOL, obie opcje zyskujesz w pakiecie.

Warto też zauważyć, że decydując się lokalizator GPS od IKOL, użytkownik może w tym samym czasie używać telefonu do innych celów. Samoistnie likwidują się także komplikacje wynikające z kaprysów technologii. Moduł umieszczony w aucie będzie przekazywał lokalizację niezależnie od tego, czy aplikacja jest włączona, czy nie. Jeśli więc telefon nagle straci zasięg, rozładuje się lub dopadnie go inna usterka, nadal nie grozi Ci mandat.

Jak zacząć korzystać z SENT w IKOL?

Rozpoczęcie korzystania z SENT poprzez usługę e-Toll w IKOL jest stosunkowo proste. Pierwszym krokiem jest wybranie modułu, który spełnia Twoje wymagania, a następnie jego instalacja w pojeździe. Montaż można przeprowadzić u jednego z ponad 200 instalatorów, dostępnych na terenie całego kraju. Jeśli więc zdecydujesz się na któryś z modułów od IKOL, a formalności pójdą sprawnie, już w przeciągu kilku dni będzie mógł rozpocząć pracę z zamontowanym GPS.

Jednak zanim to nastąpi, jest jeszcze jeden ważny krok – instalacja aplikacji mobilnej IKOL Tracker lub wejście na stronę system.ikol.pl, poprzez którą również można obsługiwać moduł. Następnie należy dodać lokalizator i można się cieszyć monitoringiem i usługą e-Toll w jednym.

Który lokalizator GPS wybrać do obsługi SENT?

W ofercie lokalizatorów GPS od IKOL znajdują się 4, które obsługują e-Toll i SENT. Moduły różnią się między sobą sposobem i miejscem instalacji, a także dostępnymi opcjami, możesz więc wybrać taki, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

IKOL GO – prosty i niezawodny moduł GPS

IKOL GO to najprostszy z dostępnych lokalizatorów GPS. Z niezwykłą precyzją przesyła on informację na temat bieżącej lokalizacji oraz daje dostęp do historii tras. Jego montaż jest kwestią podpięcia trzech kabli (zasilania, uziemienia oraz zapłonu), tak więc będzie idealnym wyborem dla dużych flot samochodowych.

Więcej o IKOL GO

IKOL CAN – szczegółowo monitoruj auto

IKOL CAN to moduł GPS, który podłączany jest do szyny CAN. Dzieki temu zbiera on szczegółowe informacje z całego auta, a uzyskane dane możesz przeglądać z poziomu strony internetowej lub aplikacji mobilnej. W przypadku tego lokalizatora najważniejszą opcją jest dokładny monitoring paliwa, który oferuje. Choć montaż jest bardziej czasochłonny niż w przypadku IKOL GO korzyści, które zyskasz, instalując go w swoim pojeździe w zupełności Ci to zrekompensują.

Więcej o IKOL CAN

IKOL OBD – prostota montażu i monitoring GPS w jednym

Trzecim modułem jest IKOL OBD, który podłącza się bezpośrednio do gniazda diagnostycznego OBD w aucie. Całość instalacji sprowadza się więc do umieszczenia w odpowiednim miejscu, co trwa zaledwie kilka chwil. Lokalizator sczytuje dane prosto z komputera pokładowego, a następnie umieszcza je w wygodnych raportach, które możesz przeglądać z poziomu aplikacji mobilnej lub przeglądarki na komputerze stacjonarnym. W zależności od marki i modelu samochodu moduł ma dostęp do różnego rodzaju danych, jednak podstawą jest lokalizacja na żywo, przeglądanie historii tras, prędkość pojazdu oraz styl jazdy.

Więcej o IKOL OBD

IKOL Quick – najszybsza instalacja i niezliczone funkcje monitoringu auta

Najświeższy z lokalizatorów GPS od IKOL charakteryzuje się przede wszystkim prostotą i szybkością instalacji, którą można przeprowadzić samodzielnie. Moduł montuje się bezpośrednio na akumulatorze, a po połączeniu go z aplikacją, użytkownik zyskuje dostęp do wielu raportów i alertów oraz usług e-Toll i SENT.

Więcej o IKOL Quick

Obsługuj SENT z lokalizatorem GPS od IKOL!

Podsumowując, lokalizatory GPS od IKOL nie tylko pozwolą Ci wygodnie korzystać z usługi SENT poprzez e-Toll, ale też udogodnią monitoring aut. Zgromadzenie wszystkich informacji oraz obsługi w jednym miejscu uprości ją i pozwoli zaoszczędzić czas. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą modułów GPS. Potem nie pozostaje już nic innego jak wybranie odpowiedniego dla siebie i cieszenie się możliwościami monitoringu GPS.

 

Kategorie: Wszystkie artykuły, e-TOLL | Tagi: , , , , | Komentarze: Brak

Zainteresowała Cię oferta?

Testuj za darmo!

Załóż konto

Przeczytaj również

Kontrola chłodni z GPS

Monitoring GPS w chłodni pojazdu dostawczego

 27 maja 2022

Lokalizatory GPS to dziś narzędzia umożliwiające pomiar i stały monitoring temperatury w chłodni oraz…

Czytaj więcej
zarządzanie flotą wskazówki

Zarządzanie flotą – triki, które Ci to ułatwią

 12 marca 2018

Zarządzanie flotą pojazdów to nie lada wyzwanie, dlatego systemy monitoringu GPS oferują różne usługi, które…

Czytaj więcej